gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Japon Honda sürücüsüz otoya geçti, 3 Almanı gözüne kestirdi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Japon Honda, yeni Accord’la otomotiv dünyasında ’sürücüz oto’ dönemini başlatıp, gözünü premium sınıfa dikti. D sınıfındaki geleneksel Alman markalarına meydan okuyan Honda, yeni Accord’u bu hedefle Türkiye’de mayıs ayında piyasaya sunuyor. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, "Mercedes, BMW ve Audi’ye alternatif bir premium marka olmak istiyoruz" dedi.
  Japon
  Honda, amiral gemisi Accord’un tamamen yenilen 8’inci jenerasyonu ile gözünü premium sınıfa dikti. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, "Yeni Accord tüm özellikleri ile premium yani üst sınıfta bir araç. Biz imaj olarak da yeni Accord’la birlikte premium markalar arasına girmek istiyoruz. Türkiye’de Mercedes, BMW ve Audi’ye alternatif bir premium marka olmak istiyoruz" dedi.

  HAZİRAN AYINDA TÜRKİYE’DE: Bugüne kadar tüm dünyada 16 milyon satan Honda’nın amiral gemisi Accord, 8’inci jenerasyonuyla Mayıs ayından itibaren Türkiye’de yaklaşık 70 bin YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, yeni Civic ve CR-V’yle premium araçlar üretmeye başladıklarını belirterek, yeni Accord’la da artık alternatif bir premium marka olacaklarını kaydetti. Karaarslan, "Honda’nın yeni modelleri kalite, tasarım ve sahip olduğu teknolojilerle sınıfının üstünde olduğunu kanıtlıyor. Biz özellikle yeni Accord’la, premium markalar olan BMW, Mercedes ve Audi’ye alternatif olacağız. Araçlarımız premium ama imajımızı da modeller gibi yukarıya çekmemiz gerekiyor. Honda markasını premium yapmak için bundan sonra satış ve satış sonrasının bu doğrultuda gelişmesini sağlayacaz" dedi.

  SATIŞLARI İKİ KAT ARTAR: 2007 yılında 600’ün üzerinde Accord sattıklarını hatırlatan Karaarslan, yeni Accord’la bu sayıyı iki kat artıracaklarını kaydetti. Karaarslan, "D sınıfında yer alan diğer modellerin küçük dizel motorları olmasına rağmen biz 2 litrelik benzinli motorla bu hedefe ulaşacağız" diye konuştu. Karaarslan, yeni Accord’un dışında 2008 yılında dünyada tasarım ödülü alan yeni Accord Tourer’den (wagon) de bir tane Türkiye’ye getirip, talebe bakacaklarını söyledi.

  Motor gücü artarken tüketimi azaltılmış

  Yenİ Honda Accord sportif bir tasarım, şık bir görünüm ve yepyeni güvenlik teknolojileri ile tamamı Euro-5 emisyonları ile uyumlu bir motor serisi sunuyor. Daha geniş ve daha alçak tasarıma sahip yeni Acord, keskin kenarlı [​IMG]tasarım ve aracın kaslı yapısını vurgulayan geniş çamurluk ağızları ile güçlü bir duruş sergiliyor. Dış tasarımında dikkat çekici burun ve arkaya doğru uzanan akıcı hatlar da araca daha atletik bir stil sağlıyor. Aracın içide kalite ve konforuyla Accord’un sınıf atladığını net olarak ortaya koyuyor. İkisi benzinli biri dizel olmak üzere 3 motor seçeneğine sahip Yeni Accord’un Türkiye’ye ilk etapta yanlızca 2.0 litre benzinli motor seçeneği gelecek. 2.0-litre i-VTEC motor, öncüsü ile benzer performans seviyeleri sunarken, yakıt tüketiminde ise kendini geliştirmiş. 6300 devirde 156 beygir güç sunan yeni nesil benzinli motor, sınıfının en düşük yakıt tüketimini sağlıyor. Karma yakıt tüketimi, önceki Accord’da 100 kilometrede 7.7 litreyken, yeni benzinli motorda bu oran 7.2 litreye çekilmiş.

  Honda, Gebzeli Civic’le Rusya çıkarması başlattı

  Honda
  , Gebze’deki fabrikasından Rusya’ya Civic çıkarmasına başladı. Karaarslan, 100 milyon dolarlık yatırımla Gebze Şekerpınar fabrikasının kapasitesini 50 bin adede çıktığını belirterek, "Ayda 4 bin 500 araç üretiyoruz. Bunun 1200 adedini Türkiye’de satarken, 2 bin 200 adedini ise Rusya’ya ihrac ediyoruz. Rusya’dan büyük talep geliyor"dedi. Karaarslan, Rusya’nın ardından Ukrayna’nın ikinci büyük ihrac pazarları olduğunu da sözlerine ekledi.

  Sürücüye gerek duymuyor

  Yenİ Accord, otomotiv dünyasında yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Yeni Accord, sahip olduğu yeni teknolojilerle yollarda artık neredeyse sürücüye ihtiyaç duymuyor. Viyana’da test ettiğimiz ve otomotiv dünyasında yeni bir dönemin başlangıcını oluşturacak bu teknoloji şöyle çalışıyor:

  Yeni Accord, ’Şerit Koruma Destek Sistemi’ (LKAS) ile gerektiğinde direksiyon çevirme torku sağlayarak aracın şerit içindeki konumunu koruyor.

  Sistem, ön cama takılmış olan kameradan alınan görüntülerin yardımıyla aracın bulunduğu şeridin sınırlarını belirliyor. Daha sonra aracı şeridin ortasında tutmak için gerekli optimum direksiyon torkunu hesaplıyor ve bu tork sürücü hareketi (en az yüzde yirmi) ile desteklenen direksiyon torkunun (en fazla yüzde seksen) kombinasyonunu oluşturuyor.

  Araç şerit işaretini geçmek üzere olduğunda kesintisiz bir bip sesi duyuluyor ve sürücü buna tepki vermesse araç otomatik olarak direksiyona verdiği güçle şeridin içine kendini sokuyor.

  Bu sisteme ek olarak yeni Accord’da yer alan ACC (standart hız sabitleyici) sistemiyle de aracın hızı otomatik olarak ayarlanırken aynı zamanda aynı şeritte aracın önünde seyreden bir başka araçla aradaki mesafeyi düzenleyebiliyor. Bu iki sistem birleştiğinde ise yeni Accord’da neredeyse sürücüz gidebilecek bir yapıya kavuşuyor. Bu özellikler 2.2 ve 2.4 litre motorlu Executive donanımda yer alıyor. İsteğe bağlı Türkiye’ye gelecek.

  Hürriyet

   
Japon Honda sürücüsüz otoya geçti, 3 Almanı gözüne kestirdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir JAPON gözünden BİZ

  Bir JAPON gözünden BİZ

  JAPON GÖZÜNDEN BİZ Bir Japon, İstanbul’da geçirdiği bir haftanın sonunda fikri sorulduğunda şunları söylüyor: Türkler’in evine gittiğinizde, tanımasalar da buyur ediyorlar. Siz oturmadan kimse oturmuyor. Siz sofraya geçmeden kimse geçmiyor. En iyi yere sizi oturtuyorlar. Siz yemeğe başlamadan kimse başlamıyor. Zorla her yemekten tattırıyorlar. Siz kalkmadan kimse, evin çocuğu bile...
 2. Hodan

  Hodan

  (Borretsch / Gurkenkraut / Bourrache / Borrego officinalis / Borage) Mayis-eylül aylari arasinda mavi renkte çiçek açan, sert tüylü, 15-60 cm yüksekliginde, bir yillik otsu bir bitkidir. Sigirdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Yapraklari burusuk, sert tüylü, oval sekilli, alttakiler sapli, üstekiler sapsizdir. Çiçekler uzun saplidir. Türkiye’de yetistigi yerler: Marmara,...
 3. Honda hidrojenli otoda seri üretimde

  Honda hidrojenli otoda seri üretimde

  JAPON otomotiv devi Honda, hidrojenle çalışan yakıt hücreli araç üretimine başlıyor. Yükselen petrol fiyatları arasında, yakıt tasarruflu, sıfır-emisyonlu, çevre dostu aracın ticari olarak üretimine başlanacağı haberi geldi. Hidrojen ile oksijenin biraraya getirilmesiyle elektrik enerjisi üreten bu teknoloji, atık olarak ise sadece ısı ve su ortaya çıkarıyor. Petrol kaynaklarının tükenecek...
 4. honda herkesin gözü onda

  honda herkesin gözü onda

  honda herkesin gözü onda

Sayfayı Paylaş