Kabızlığa Karşı Yapılabilecekler..

T

TİTAN

Forum Okuru
Kabızlığa Karşı Yapılabilecekler..
kabızlık, çareler, öneriler, ne yapmalı, birtkisel tedavi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

kabizlik-395.jpg


Sevgili melekler,
Kimimizde zaman zaman,kimimizde ise kronikleşmiş bir halde bulunan kabızlık hayatımızı alt üst edebilir.Çok ileri derecelere ulaştığında tıbbi müdahaleden başka çaresi olmayan hastalık için bitkisel tedaviler de uygulanır.Konuyla ilgili olarak yazımıza bir göz atalım..

Kabızlık dışkılama sıklığının azalması ve dışkılama sırasında güçlük çekilmesidir. Yüksek oranlarda rafine şeker tüketimi, lifli (posalı) besinleri az yemek, dışkılamayı sürekli ertelemek, bağırsaklardaki iltihabı bir durum, tümör, kanser gibi nedenler, uzun mesafeli seyahatler, kullanılan bazı ilaçlar, gebelik, hemoroitler, Parkinson, şeker hastalığı veya tiroit bezinin az çalışması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kabızlık Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler; Sık sık, azar azar beslenilmelidir, Lokmalar iyice çiğnenmeli, yemekler acele edilmeden yenilmelidir, Bol su ve sulu besinler tüketilmelidir, taneleriyle birlikte kayısı, erik, üzüm kompostosu içilmelidir, sabah kahvaltı etmeden erik veya kayısıdan yapılmış bir kaşık marmelat veya kuru meyve yenilerek üzerine ılık su ya da ıhlamur içilmesi bağırsak hareketlerini artırır. Ya da bir bardak ılık suya limon veya bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip içilebilir.

KABIZLIĞI GİDERMEK İÇİN KULLANILAN ŞİFALI BİTKİLER

Keten tohumu, Meyan kökü, Rezene tohumu, Anason tohumu, Mürver çiçeği, Sinameki yaprağı, Eğir kökü, Kekik, Nane yaprağı, Papatya çiçeği, Ravent kökü, Karnıyarık tohumu

Bitki karışımlarını iki grupta inceleyebiliriz; Yumuşatıcı Müshiller ve Kuvvetli Müshiller

KULLANIM ŞEKİLLERİ

( Yumuşatıcı müshiller )

Karnıyarık tohumu 5 çay kaşığı

Rezene tohumu 1 çay kaşığı

Karnıyarık tohumundan beş çay kaşığı Rezene tohumundan bir çay kaşığı bir litre kaynamış suyun içine konulur. Bu karışım bir-iki taşım kaynatılır 10 dk demlendirildikten sonra süzülür. Günde üç defa aç karnına içilir. Bu tür karışımlar fazla kullanılmamalıdır.

(Kuvvetli Müshiller )

Anason tohumu 2 çay kaşığı

Rezene tohumu 1 çay kaşığı

Mürver çiçeği 2 çay kaşığı

Sinameki yaprağı 4 çay kaşığı

Krem tartar 1 çay kaşığı

( potasyum nitrat )

Bir litre kaynamış suyun içerisine bütün ürünler belirtilen miktarda konulur bu karışım bir iki taşım kadar kaynatılır 10 dk dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzülür. Müzmin kabızlıkta çok yararlıdır.

DİKKAT

Hamileler uzman bir hekimden yardım almalıdır kullanacağı her hangi bir ürün zararlı olabilir. Tavsiyemiz kuru kayısı, kuru erik, kuru incir gibi ürünleri kompostosunu içmeleri veya kuru olarak aç karnına tüketmeleridir. Bebeklerde kabızlık için mutlak bir uzmana danışılmalı, tavsiyesiyle hareket edilmelidir. Bebeklerde gaz gidermek için günde iki-üç defa iki-üç damla rezene çayı içirilebilir. tıbbişifalıbitkiler
 
Üst