1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  Kabızlık

  Konu, 'Dahiliye' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  kabızlık sabun kabızlığa sabun kabızlıkta için KRONİK KABIZLIK
  Kabızlık terimi; az miktarda,sert kıvamda,seyrek ve güç dışkılama olarak algılanabilir.Dışkılamada güçlük,dışkılama sonrası boşalmamışlık duygusu gibi normal süre ve kıvamda dışkılama olmasına rağmen bazı hastalar tarafından yanlışlıkla kabızlık olarak değerlendirilip kendince , bilinçsizce tedaviye başlayan bir çok kişi vardır.Bu şekilde yanlış tedavi ile sonradan ciddi sorunlar doğabilir.
  Kabızlık bir belirtidir,hastalık değildir.Ancak bu belirtiye yol açan çok sayıda organik hastalık olduğu unutulmamalıdır.
  Kabızlıkta dışkının niteliği sert olmasıdır.Diğer niteliği dışkılama miktarıdır.Toplumlara,bireylere ve yiyeceklere bağlı olarak değişmekle birlikte;haftada 3 ve daha az dışkılama sert ve zor dışkılama ile birlikte alındığında kabızlık olarak değerlendirilebilir.
  Normal dışkılama mekanizması :
  İnce barsaklardan yarı sıvı kıvamda kalın barsağın ilk kısmına gelen barsak içeriğini kalın barsakta suyunun emilerek dışkının normal kıvamı oluşmağa başlar.Kalın barsağın 3 türlü hareketi vardır.
  1-Barsak içindeki materyalin suyun emilmesini arttırıcı olarak boğumlardan kasılması
  2-Suyun emilmesini devam ettirici ileri-geri kısa harketler.

  3-Dışkının kalın barsak içerisinde ilerlemesini sağlayan solucanımsı (ileri-itici)hareketler. Bu işlemler sonucunda kıvamı koyulaşan gaita,son barsağın üst kısmına gelip burada depolanır.Genellikle yemeklerden sonra gastroenterik reflex ile gaita son barsağa doğru itilir.Son barsak içinde birikmeğe başlayan gaita,son barsak duvarını gererek dışkılama ihtiyacı meydana getirir.Son barsak kaslarının,karın içi adelelerin kasılması ile dışkılama meydana gelir.Özetle kabızlık 3 mekanizma ile meydana gelir.
  1-Kalın barsağın ilk kısmına ulaşan materyalin azlığı (açlık ve posa bırakmayan diyetle beslenme sonucunda böyle olur)
  2-Kalın barsağın dışkıyı ileri doğru iten hareketlerin azalması (bazı nörolojik hastalıklarda olduğu gibi )
  3-Dışkılama mekanizmasının bozulması (son barsak ve anüse organik,nörolojik,psikolojik nedenlerle dışkının dışarı atımını engelleyen olaylarda olduğu gibi)
  Kabızlığın nedenleri :
  Doğuştan olma bozukluklar,kültürel,psikolojik,çevresel faktörler,dışkılama ihtiyacının uygun koşullar olmadığı için baskılanması barsakta gaitanın ilerlemesini zorlaştıran hastalıklar,yaşlılarda uygun dışkılama pozisyonunu engelleyen bozukluklar,eklem sorunları,parkinson hastalığı gibi bazı nörolojik hastalıklar,hareket azlığı kabızlık nedeni olabilir.Kullanılan bazı ilaçlar da ,kabızlık nedeni olabilir.
  Bu saydığımız nedenler dışında ülkemizde ve batı dünyasında en sık kabızlık nedeni; barsak sağlığı yönünden yanlış beslenme sonucunda gelişen kabızlıktan kurtulmak için alınan ve bir müddet sonra alışkanlık yapan bir çok kabızlık ilaçlarının yanlış ve uygunsuz kullanımıdır.
  Kabız olduğunda ne zaman doktora görünülmelidir?
  Uzun süre kabızlık çeken kişiler nedenini belirlemek amacıyla doktora baş vurup bazı tetkikler yaptırmalıdır.Bunun dışında dışkılama alışkanlığında yeni meydana gelmiş bir değişiklik,kilo kaybı,şiddetli karın ağrısı veya dışkılama ile birlikte kan gelmesi halinde hemen doktora başvurulmalıdır.Bu belirtiler çok ciddi bir durum belirtisi olabilir.Guatr bezi hastalığı ve şeker hastalığında da dışkılama alışkanlığı değişebilir.
  Kabızlığı olanlarda ne gibi testler yapılmalıdır?
  Önce problemin şiddeti belirlenmeye çalışılmalıdır.Fizik muayene ,laboratur testleri yapılmalıdır.Kalınbağırsak filmi veya rektoskopik tetkikler istenebilir.Tüm kalın barsağın değerlendirilebildiği kolonoskopi denilen ışıklı,kıvrılabilen bir cihazla kolonoskopi yapılabilir .Bu şekilde polip(barsak içinde küçük veya büyük”ben’e”benzeyen oluşumlar)veya tümörler saptanabilir.
  Kabızlık problemi nasıl çözümlenir?
  Düzenli yemek yemek ,sağlıklı yiyecekler ve yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.Düzenli egzersiz zengin lifli gıdalarla beslenmek ,kısaca özetlemek gerekirse günde 6-8 bardak su ya da sıvı ,fiziksel hareket ,bol lifli diyet.
  Lif nedir?
  Lif bitkisel yiyeceklerin sindirilmeyen kısımlarıdır.2 çeşit lif vardır.Suda eriyen ve erimeyen.Suda eriyen lifler kalın barsaktaki bakteriler tarafından sindiriler.Yulaf kepeği suda eriyen liflere örnektir.Kan kollestrolünü düşürmede yardımcıdır.Suda erimeyen lifler kabızlık için en iyileridir.Buğday kepeği ,tahıl taneleri ve elma ,armut gibi çeşitli meyvelerin kabukları örnek olarak verilebilir.
  Lif niçin önemlidir?
  Lifler gaitanın hacmini arttırır.Lifler su tutarak gaitanın miktarını ve su içeriğini arttırırlar.Bu şekilde kalın barsak içerisindeki materyelin barsk boyunca hareketini arttırarak yardımcı olurlar.
  Lifi nereden alabilirsiniz ve ne miktarda almalıyız?
  Uygun bir hareketi için günde 30-35 gr lif alınmalıdır.Liften zengin bir çok yiyecek vardır.Meyva ,sebzeler ,kepekli undan yapılmış ekmek en mükemmel örnekleridir.Beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç kullanılmakdır.Kepek büyük bir lif kaynağıdır .Çeşitli doğal tahıl ürünlerinde bolc bulunur .Diğer yiyeceklere karıştırılarak hazır kepek yenebilir.
  Sabahleyin aç karna birkaç adet kuru kayısı ,kuru incir veya kuru erik üzerine 2 bardak su içildikten sonra yapılacak bol bir kahvaltı sonrası tuvalet ihtiyacı olsun ya da olamsın tuvalete gidip 10-20 dk oturulmalıdır.Bu şekilde sağlanabilinicek bağırsak alışkanlığı uzun süreli rahatlatıcı olacaktır.Birey hergün sabahları bu dışkılama girişimine zaman ayırılmalıdır.Bu dışkılama eğitiminde gençlerde daha iyi neticeler alınmaktadır.Ozmotik dışkılatıcılar (Magnezyum tuzları sodyum fosfat,laktiloz bu gruptandır)emniyetle uzun süre kullanılabilir.Barsak hareketlerini uyarak dışkılama meydana getirenler piyasada birçok tablet ya da draje şeklinde hazır olarak bol miktarda tüketilmektedir.Elektronik bozuklukları,kemik erimesi ,protein kaybı ve bağımlılık yapabilirler.Bazıları uzun süre kullanıldıklarıda barsak mukozasında pigment birikimine neden olarak melanosis koli adı verilen oluşuma yol açabilirler.Özellikle barsak hareketlerini arttıracak etki gösteren dışkılatıcılar barsak duvarı içerisindeki sinirlerin harabiyetine yol açar.Arkasından kolay kolay düzelmeyen şiddetli kabızlık meydana gelmektedir.
  Sıvı vazelin,mineral yağlar,ağzından veya lavman yoluyla verilebilir.Şiddetli kabızlıkta özellikle karında şişkinlikte mevcutsa lavman ile barsak boşaltılmaya çalışılmalıdır.


   
 2. melisam

  melisam Banned

  Kayıt:
  11 Mart 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kabızlık
  oncelıkle tum meleklere gunaydın sızlere fastan selam getırdım.cemos saglık ıcın yazmıs oldugun bu yazı dızısını okudum gercekten cok hosuma gıttı.ıznın olursa bu yazıyla ılgılı kucuk bıse soylemek ıstıyorum canım .kabızlık olayı okadar cok kı yenı dogmus bebeklerde bıle fazlaca var bebeklerde fıtılle yada kucuk sabun koyaraktarahatlamasın ısaglarız.buyuk ınsanlardada kuru kaysı yenırse sabah ac karnına cok ıyı gelıyo.umarım bana kızmamıssındır.:melek:emegıne saglık cemos tesekkur ederım.
   
Kabızlık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kabızlığa kesin çözüm!!!

  Kabızlığa kesin çözüm!!!

  kabızlık çözümü kabızlığa çözüm kabızlığa kesin çözüm kabızlık kesin acil Sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı çalışmaması kabızlık sorununa yol açıyor.Bu sorundan kurtulmak için doktor ender saraçın çözümünü dikaktlice okuyun ve uygulayın.Bu sıkıntınızdan kurtulacaksınızdır:) Kabızlığa kesin çözüm!!! Doktor Ender Saraç'tan kabızlığa çözüm getirecek besin önerileri... Keten tohumunu...
 2. Çocuklarda Kabızlık Çözümü

  Çocuklarda Kabızlık Çözümü

  kabızlık nasıl giderilir kabızlık tedavisi kabızlık çözümü Bağırsak tembelliği zaman zaman herkesin yaşadığı bir sorundur melekler. Bu durumla karşılaşmamak için yapılacak en doğru şey sağlıklı beslenmeli, suyu ihmal etmemektir. Ancak özellikle çocuklarda yaşanan kabızlık zaman zaman anneleri zora sokmaktadır. Eğer çocuğunuz kabız olursa yapmanız gerekenlerle ilgili bilgileri makalemizde...
 3. kabızlık

  kabızlık

  kabızlık için kesin çözüm nedir arkadaşlar lütfen yardımcı olun....
 4. Kabızlığa iyi gelen besinler

  Kabızlığa iyi gelen besinler

  Kabızlık ile ilgili sorununuzun üstesinden nasıl geleceğinizi ve hangi besinleri nasıl tüketeceğinizi bilmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Kabızlık daha çok sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam şekli ve öğünleri atlamakla alakalı bir sorundur. Sorunun üstesinden gelmek için hemen ilaçlara başvurmayın. Çünkü erik, elma, ıspanak, pırasa, lahana, incir, kayısı, üzüm, zeytinyağı ve...
 5. Kedilerde kabızlığa ne iyi gelir?

  Kedilerde kabızlığa ne iyi gelir?

  Kedilerde kabızlık sorunu dışkılamada zorluk çekme şeklinde yaşanan, kuru özellikte olan dışkının bağırsaklar ya da rektumda birikmesiyle ya da bu alanlarda ilerleyememesi nedeniyle yaşanır. Farklı sebeplerle oluşan kabızlık sorunu, kedilerde oldukça sıkça etkili olan kronik sindirim sorunları arasındadır. Bu durum bazı sindirim hastalıkları sırasında bir semptom şeklinde etkili olabileceği...

Sayfayı Paylaş