1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kablosuz elektirik bulundu !

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kablosuz elektirik bulundu ! Amerikalı bilim adamları, kablo kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.

  Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

  Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti.

  MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi.

  Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

  Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.

  Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişe yarattı.

   
Kablosuz elektirik bulundu ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Elektiriğin Tarihi

  Elektiriğin Tarihi

  Elektrik ve mıknatıs (magnet) sözcüklerinin kökeni eski Yunanca’dan gelmektedir. Elektrik sözcüğünün kaynağı “kehribar” anlamına gelen Yunanca elektron sözcüğüdür. Mıknatıs sözcüğünün de, mıknatıs taşlarına oldukça sık rastlanan Batı Anadolu’daki Magnesia (bugünkü Manisa) bölgesinden türediği sanılmaktadır. Çinlilerin M.Ö. 1100 yıllarında mıknatıs taşları ile mıknatısladıkları madenî...
 2. İstanbul'da Elektirik Kesintisi

  İstanbul'da Elektirik Kesintisi

  Bazı semtlere 30 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında elektrik verilemeyecek. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan yazılı açıklamaya göre, kesinti programı şöyle: Bağcılar'da 30 Kasım 07.00-09.00 saatleri arasında; Evren, Mahmutbey, Demirkapı, Fatih, Kemalpaşa, Yeni, Kirazlı, Barbaros, Kazım Karabekir, Yıldıztepe, İnönü, Yavuz Selim, Sancaktepe, Yenigün, Çınar, Merkez ve Fevzi Çakmak...
 3. desen desen elektirik düğmeleri

  desen desen elektirik düğmeleri

  çok güzeller tablo gibiler:) kaynak:canpare.com
 4. Resimli elektirik prizi modelleri

  Resimli elektirik prizi modelleri

  bu konu;desenli prizler,renkli prizler hakkında bilgi vermektedir Klasik prizlerden sıkılan hanımlar, ev dekorunda ki yeni trend rengarenk prizler.Duvar boyanızla,koltuklarınızla,mobilyalarınızla uyum sağlayacak,priz modellerini görünce çok seviceksiniz.Evinizi renklendiricek,bu prizlerin resimlerini kendinizde seçebiliyorsunuz.İster ailenizin,ister çocuklarınızın,isterseniz doğa motifli...
 5. Elektirik faturası fazla geldi ne yapmalıyım?

  Elektirik faturası fazla geldi ne yapmalıyım?

  elektirik faturasına itiraz dilekçesi,elektirik faturam fazla geldi nasıl itiraz etmeliyim,elektirik faturası ititraz dilekçesi örneği hakkında bilgiler Faturalar yanlış okunabiliyor. Bu gibi durumlarda faturaya itiraz edilebiliyor. Peki, elektrik faturasına itiraz nasıl yapılır? Elektrik faturasına itiraz nasıl yapılır? Günümüzde çok nadir yaşanmak ile birlikte kimi zaman fatura bedeli,...

Sayfayı Paylaş