1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Kaç KAloriye ihtiyacınız var

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Hemen hepimiz kilomuzu korumanın aldığımız enerji ile tükettiğimiz enerji arasındaki dengeye bağlı olduğunu biliriz. Aldığımız enerji tükettiğimizden fazla ise kilomuz artar, az ise kilomuz azalır. Peki mevcut kilomuzu korumamız için gerekli enerjini kaç kalori olduğunu nasıl hesaplayabiliriz? Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen üç temel faktör vardır: Bazal metabolizma hızımız, aktivite ile yaktığımız enerji ve yiyeceklerin termik enerjisi.
  1.BAZAL METABOLİZMA HIZI:
  Kesin istirahat koşullarında bulunan, fiziksel ve ruhsal olarak bütünüyle rahatlamış ve yaklaşık 12 saattir aç olan bir insanın yanlızca nefes alma kalp atışı,kan dolaşımı, vücut sıcaklığının belirli bir düzeyde tutulması gibi hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu enerji miktarıdır. Bazal metabolizma hızını etkileyen çeşitli faktörler vardır:
  · Yaş: Gençlerde bazal metabolizma hızı yüksek, yaşlılarda ise daha düşüktür.
  · Uzun, ince yapılı kişilerde bazal metabolizma hızı daha yüksektir.
  · Çocuklar ve hamilelerde bazal metabolizma hızı yüksektir.
  · Yağsız dokulara sahip kişilerde bazal metabolizma hızı yüksek, yağlı vücutlarda ise daha düşüktür.
  · Ateşli hastalıklar bazal metabolizma hızını arttırır.
  · Stres hormonları bazal metabolizma hızını arttırır.
  · Dış ortamın sıcak veya soğuk olması bazal metabolizma hızını arttırır.
  · Oruç veya şiddetli açlık durumunda bazal metabolizma hızı azalır.
  · Bir tiroid hormonu olan tiroxin bazal metabolizma hızının ayarlanmasında anahtar rolu oynamaktadır.Tiroxin üretimininin artması durumunda bazal metabolizma hızı da artmaktadır.
  Bazal metabolizma için harcanan enerji vücut enerjisinin yaklaşık % 60-70 ini oluşturur. Bu sebeple alınacak kalorinin hesaplanabilmesi için Bazal Metabolizma Hızının hesaplanması önem taşımaktadır.
  Biz size Bazal Metabolizma hızınızı hesaplayabilmeniz için Harris-Benedict Denklemini veriyoruz:
  · Erkekler= 66 + ( 13.7 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 5 x santimetre olarak boy ) - ( 6.8 x yaş )
  · Kadınlar= 655 + ( 9.6 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) - ( 4.7 x yaş )
  2. FİZİKSEL AKTİVİTE İLE TÜKETİLEN ENERJİ:
  Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen ikinci temel faktör fiziksel aktivite ile tüketilen enerjidir. Toplam yakılan enerjinin % 20 - 30 unu oluşturur. Günlük aktivitelerinizi ve harcadığınız kalorileri toplayarak elde edeceğiniz sonuç en güvenilir sonuç olacaktır.
  3.YİYECEKLERİN TERMİK ETKİSİ:
  Toplam harcanılan kalorimizin yaklaşık olarak % 10 u yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi esnasında harcadığımız enerjidir. Yiyeceklerin termik etkisi toplam harcanan kalori x % 10 formülü ile hesaplanır.
  Günlük toplam harcadığınız enerjiyi bulmanın en emin yolu yukarıdaki 3 faktörde elde ettiğiniz enerjilerin toplamının bulunmasıdır. Ancak basit bir şekilde günlük harcadığınız enerjiyi bulmak isterseniz; Bazal metabolizma hızınızı hesapladıktan sonra:
  · Hareketsiz yaşam için: ( Normal günlük aktivite) : 1.40 veya 1.50 x Bazal Metabolizma hızı
  · Haftada 3-4 kez ılımlı egzersiz yapanlar için: 1.55 veya 1.65 x Bazal Metabolizma hızı
  · Haftada 4 kereden fazla egzersiz yapan çok aktif kişiler için: 1.65 veya 1.75 x Bazal Metabolizma Hızı
  · Haftada 6-7 kez 1 saatten fazla egzersiz yapanlar için: 1.75 veya 2 x Bazal Metabolizma hızı
  formüllerini kullanarak günlük yaktığınız kaloriyi hesaplayabilirsiniz.
  Bu yazı ile bir günde yaktığınız kalori miktarını öğrendiniz. Bundan sonra harcadığınız kaloriden daha az kalori alarak (örneğin günlük 500 kalori daha az) zayıflayabilir; daha fazla kalori alarak şişmanlayabilir, veya harcadığınıza eşit kalori alarak kilonuzu koruyabilirsiniz

   
Kaç KAloriye ihtiyacınız var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Saptanır?

  Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Saptanır?

  kiloya göre kalori ihtiyacı Kişilerin günlük kalori ihtiyacı konusunda, A.B.D., ingiltere ve Birleşmiş Milletler’in ortaklaşa hazırladıkla*rı bir form’Ül vardır. Kuşkusuz, yukarıda açıklamaya ça*lıştığımız etkileyici faktörlerden dolayı bu formül ile elde edilecek kalori sayısı ortalama bir sayıdır. Bu formül ideal kiloya göredir ve belirli bir sayı ile çarpılarak gerekli kalori miktarı...
 2. Hangi besin kaç kalori?

  Hangi besin kaç kalori?

  kuru pasta kaç kalori çekme helva kaç kalori hangi besin kuru pasta yaz helvası Yaz gelmeden fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin işine yarayacak kalori tablosu... Bu tabloya bakarak günde kaç kalori aldığınız kolayca hesaplayabilirsiniz melekler :tik: Sebzeler (kalori/100 g) Bezelye: 84 Biber: 22 Domates: 22 Enginar: 53 Kuru Soğan: 38 Salatalık: 15 Patates (Haşlanmış): 76 Patates...
 3. Hangi Peynir Kaç Kalori

  Hangi Peynir Kaç Kalori

  peynir, peynir çeşitleri, hangi peynir kaç kalori, diyet yaparken hangi peyniri yemeli, peynirlerin kalori miktarları Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi peynir...Hangi peynir kaç kalori hangi peynir ne kadar yemek gerek...İşte hepsinin cevabı... Hangi peynir kaç kalori? • Buzdolabından ilk çıkarılan da, kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi de, simit, zeytin, domates ve rakının ekürisi de...
 4. Bir Bardak Sütte Kaç Kalori vardır

  Bir Bardak Sütte Kaç Kalori vardır

  Bir Bardak Sütte Kaç Kalori vardır bir bardak süt kalori diyet yapanlar için ve bir bardak sütte kaç kalori vardır diyenler için, bu sayfamızda bir bardak sütün kalorisini paylaşıma sunuyoruz Melek'ler. 1 bardak yağlı süt de 157 kalori 1 bardak yağsız süt de 120 kalori vardır..
 5. İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı

  İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı

  İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı kaçtır? Arkadaşalr merhaba size sorum İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı kaçtır bilen var mı?

Sayfayı Paylaş