Kadın Haberleri 2004

M

Misafir

Forum Okuru
Kadın Haberleri 2004
"Kadını iz bırakmadan dövün" diyen imama 15 ay hapis

Kadınların hassas bölgelerine vurmayın. İnce dal kullanıp el ve ayaklarına vurun...

İspanyol mahkemesi, bu satırları yazan imama hapis ve ağır para cezası verdi.

İspanya, kitabında erkeklere "kadınların nasıl dövüleceğini" anlatan bir imamı ve hakkında açılan davayı konuşuyor... "İslam'da Kadın" adlı kitabın yazarı İmam Muhammed Mustafa, kadınların iz bırakmadan nasıl dövülebileceğini anlatarak gündeme oturdu.

PSİKOLOJİK CEZA!

İsyan eden kadının dövülmesi gerektiğini söyleyen İmam Mustafa, dün Barcelona 3'üncü Ceza Mahkemesi'nde 15 ay hapis ve 2 bin 160 euro para cezası aldı. Suçu, "erkekleri kadınlara karşı kötü muameleye teşvik etmek"... Araplar'a ait bir yayınevince basılan ve büyük tartışmalara yol açan kitapta İmam, şu satırlara yer veriliyor: "Kadınların hassas olduğu bölgelerine vurmayın. İnce dal kullanarak ellerine ve ayaklarına vurun. Çünkü asıl amaç, güçlü darbelerle ağır izler bırakmak değil; bir daha aynı yanlışa düşmemeleri için fiziksel ve psikolojik olarak cezalandırmak..." İspanya'da ilk defa böyle bir dava yaşandığını söyleyen yargıç, aldığı kararla kadınlara yönelik şiddet olaylarının önüne geçmeyi umduklarını söyledi. Yargıç "Mustafa'nın kitabında yazanlar eşler arasında olması gereken ilişkiye ters. Böyle yanlış düşüncelere izin veremeyiz" dedi.

TANINAN BİR İMAM

Kitapta yazanların anayasadaki "eşitlik" kavramına da ters düştüğünü söyleyen yargıç, cezanın paraya dönüştürülebileceğini açıkladı. Fakat İmam Mustafa'nın avukatı Jose Luis Bravo, karara itiraz edeceklerini söyledi. Bravo "Mahkeme haksız bir karar verdi. Bu, tamamen medyanın baskısı sonucu alınmış bir karardır. En kısa zamanda üst mahkemeye gideceğiz" dedi. İmam Mustafa ise kararla ilgili açıklama yapmayarak sessizliğini korudu. Ülkede tanınan bir sima olan İmam Mustafa, İspanya'ya 1984 yılında geldi. Ülkenin önemli kenti Barcelona yakınlarındaki Fuengirola kasabasına yerleşerek imamlık yapmaya başladı.

Cevap: Kadın Haberleri 2004

Amerikan adaleti, 'hamile kadına karşı işlenmiş suçu' İKİ KİŞİYE KARŞI İŞLENMİŞ suç sayacak

Amerikan Temsilciler Meclisi, doğmamış bebeği de birey sayıp, hamilelere yönelik bir suçu iki kişiye karşı işlenmiş sayan tasarıyı kabul etti. 'Şiddetin doğmamış kurbanları yasası' metni, 163'e karşı 254 oyla kabul edildi. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu mecliste Demokratlar, cenine yeni haklar verilmesine karşı çıkıyor ve ceninlere federal hukuki statü verilmesinin, kürtaj karşıtlarının elini güçlendireceğini söylüyor. Yasa tasarısı Senato'da da kabul edilirse sadece federal suçlarda kullanılacak. Yasa tasarısı, 2002'de Laci Peterson adlı kadının karnındaki sekiz aylık bebeğiyle öldürülmesiyle gündeme gelmişti.
28/02/2004 12:40
nethaber.com

Irak'ta Anne Ölümleri 13 Yılda Üç Kat Arttı

UNFPA'ya göre, kadın ölümlerinin en önemli sebebi, kadına yönelik sağlık hizmetlerindeki çöküntü. Kanama, ektopik gebelik ve uzamış doğumun yanı sıra, stres ve kimyasal madde maruziyetinden kaynaklı düşükler ölümlere neden oluyor.

----
BİA (İstanbul) - Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) araştırmasına göre, Irak'ta sağlık sisteminde yaşanan çöküntü, anne ölümlerinin 13 yılda üçe katlanmasına neden oldu.

Araştırmaya göre, Irak'a yönelik ekonomik yaptırımlar ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a müdahalesi, kadın sağlığına yönelik hizmetlerde çöküntüye neden oldu. Ayrıca, ABD işgalinin ardından kadınlara yönelik şiddet ve kaçırma olaylarında da artış görüldü.

Kadına yönelik hizmet yok

Anne ölümlerinin 2002'de yüzbinde 312 oranında görüldüğünü belirten UNFPA yöneticilerinden T.A. Obaid, ölümlerdeki yüksek artışı vurguladı.

Rapor, Irak'a yönelik ekonomik yaptırımlarla Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a müdahalesinin, genelde sağlık sisteminde ve özelde kadın sağlığına yönelik hizmetlerde çöküntüye neden olduğuna dikkat çekti.

Rapora göre, Irak'ta kadınlarının yüzde 65'inden fazlası evde doğum yapıyor ve bu kadınların çoğunluğu hiçbir yardım almıyor. Bunun en önemli gerekçesi, güvenlik, iletişim ve ulaştırma sistemindeki sorunlar nedeniyle, kadınların sağlık kurumlarına erişmelerinin çok zorlaşmış olması.

Obaid'e göre Irak daha önce sağlık hizmetleri alanında oldukça ilerlemişti ve evde doğumlar, özellikle kentlerde azalmıştı:

"Bu durum yaptırımların uygulanmasıyla, sağlık hizmetlerinin verilememesiyle ve ABD işgaliyle değişti. ABD, Cenevre Anlaşması'na göre Iraklıların güvenliğinden sorumlu. Şu anda evde doğumların en büyük nedeni ise güvenlik sorunları."

Cinsel şiddet çoğaldı

Araştırmaya göre gebe kadınların çoğu aşırı yoksulluk içinde. Demir eksikliği anemisi yüzde 70 civarında ve sıtma yaygın bir sağlık sorunu. Bu sorunlara ek olarak gebelerin sadece yüzde 60'ı doğum öncesi sağlık hizmeti almış.

Araştırma ayrıca, birçok erişkinin aile planlaması yöntemleri hakkında bilgisiz olduklarına, bunun da uygun olmayan koşullarda yapılan düşüklerin oranını artırdığına dikkat çekiliyor.

Bir başka önemli bulgu, Bağdat'ta cinsel şiddet ve kaçırma olgularında artış olduğu, ancak birçok olayın bildirilmediği ya da araştırılmadığı yönünde. Sağlık çalışanları bu sorunla uğraşabilmek için eğitimsizler ve bir tecavüzü bildirmek genellikle kurban için toplumdan soyutlanma gibi birçok soruna yol açıyor.

Hastaneler hasarlı

Araştırma Temmuz-Ağustos 2003 tarihleri arasında yürütüldü. Değerlendirmeye göre birçok hastane hasar görmüş ve yağmalanmış durumda, su ve elektrik kesintileri sürüyor, ilaç ve tıbbi malzeme oldukça zor bulunabiliyor.

* IRIN Asia sitesinden alıntılayan Mustafa Sütlaş
BİA Haber Merkezi
04/03/2004

Bu gün dünya kadınlar günü... biz erkeklerin kadınlar için, inançtan uzak yalan söylevler vereceğimiz, onlar için mehdiyeler sıralayacağımız bir gün. Onları bu gün, yalnızca bu gün seveceğiz, ya da sevdiğimizi söyleyeceğiz...onların erkeklerden ayırımsız birey olduklarını... insan haklarının onlar için de olduğunu... sözde onları kutsayacağız... yalnız bu gün. Yarın 9 mart, bir dahaki 7 marta kadar 364 gün biz erkeklerin günü. Onlara her türlü şiddeti uygulamak için çok zamanımız var. Bu güne katlanalım, bu günü öyle ya da böyle savalım...bitmesine az kaldı.

İşte gerçekler...

KADIN OLMAK ZOR...

Kadınların büyük bölümü, dünyada ve Türkiye’de şiddete maruz kalmaya devam ediyor, cinsiyet ayrımcılığı da tüm hızıyla sürüyor.

Ankara NTVMSNBC
AA

8 Mart 2004 — ABD’de her yıl 4 bin kadın dövülerek öldürülüyor, 4 milyon kadın eşinden dayak yiyor, her 15 dakikada 1 kadına tecavüz ediliyor. Pakistan’da ev kadınlarının yüzde 99’u, çalışan kadınların yüzde 77’si dayak yiyor. Fransa’da şiddete maruz kalan kadınların oranı yüzde 95. Türkiye’de, evliliklerinin ilk 3 yılında üniversiteli kadınların yüzde 73’ü, gecekondu ve kırsal kesimde yaşayan kadınların yüzde 90’ı şiddetle tanışıyor.

Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Başkanı Canan Güllü, kadınların, tüm dünyada eğitimden yoksun bırakılarak yasal ve geleneksel engellerle eve mahkum edildiğini, çalışma yaşamında ise haksız ve cinsiyet ayrımcı uygulamalarla karşılaştığını, şiddet ve cinsel tacize maruz kaldıklarını söyledi. İşyerinde cinsel şiddete maruz kalan kadınların işten atılma ve dışlanma korkusuyla sessiz kaldıklarını belirten Güllü, bu konulara toplu sözleşmelerde de gereken önemin verilmediğini ifade etti.

KASAİD Başkanı Güllü’nün, çeşitli araştırmalara dayanarak verdiği bilgiye göre, Türkiye, dayak konusunda yüzde 58’lik oranla, Bangladeş (yüzde 47), Etiyopya (yüzde 45), Hindistan (yüzde 40) ve Mısır’ın (yüzde 34) önünde yer alıyor. Kadınlar için şiddetin merkezini kendi evleri oluşturuyor. Kocaları, babaları ya da erkek kardeşlerinden şiddet gören, dayak yiyen kadınların yaşamlarına da yine ya kocaları ya babaları ya da erkek kardeşleri son veriyor. Kadınların yüzde 79’u fiziksel şiddete, yüzde 52’si sözel şiddete, yüzde 29’u duygusal şiddete, yüzde 18’i ekonomik şiddette maruz kalıyor. Türkiye’de evliliklerinin ilk 3 yılında üniversiteli kadınların yüzde 73’ü, gecekondu ve kırsal kesimde yaşayan kadınların yüzde 90’ı şiddetle tanışıyor.

ERKEKLER, DÖVME VE TECAVÜZÜ HAK GÖRÜYOR

Kadınlar, hukuki alanda birçok haklarını elde etmiş olmalarına rağmen, hala eşlerine itaat etmedikleri gerekçesiyle dayak yiyor, eşlerinin tecavüzüne uğruyor. Türkiye’de erkeklerin yüzde 45’i, kadının kendisine itaat etmemesi halinde “dövme hakkı” bulunduğuna inanırken, yüzde 23’ü de eşine “tecavüz” ediyor. Son 1 yılda karısını döven erkeklerin sayısı 1.5 milyonu geçerken, kadınların büyük çoğunluğu yemek pişirme, temizlik yapma, çocuk bakma gibi görevleri üstleniyor. Bu işlerde sorumluluk yüklenen erkeklerin oranı ise yüzde 20’lerde kalıyor.

COĞRAFİ BÖLGELERE GÖRE DURUM

Türkiye’de kadın olmanın zorluk derecesi de bölgelere göre değişiyor. Kent ve kırsal yaşamda kadınlar arası eşitsizlik oranı oldukça yüksek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 19 ilde yapılan araştırmada, kadınların yüzde 45.8’inin hiç eğitim almadığı, yüzde 4.3’ünün ilkokul eğitimini yarıda bıraktığı, yüzde 33.5’nin 5 yıllık ilkokul eğitimin tam alamadığı, eğitim alanların yüzde 81’inin ortaokul, yüzde 5.8’inin lise, yüzde 2.6’sının da yüksekokul mezunu olduğu belirlendi. Türkiye genelinde lise ve daha üstü eğitimli 15-24 yaş grubunda bulunan kadınların yüzde 39.6’sı işsiz. Kentli kadınlarda bu oran yüzde 37.4, kırsal alandaki kadınlarda yüzde 45.3.

SAĞLIK VE EĞİTİMDE KADIN

Kadınların, sadece yüzde 29.7’si işgücüne katılırken, sağlık sektöründe çalışanların yüzde 65.6’sını, avukatların yüzde 65.4’ünü, eğitim ve öğretim hizmetlerinde çalışanların ise yüzde 43.4’ünü kadınlar oluşturuyor. Kamudaki kadınların yüzde 37.2’si ise genel idari hizmetler sınıfında çalışıyor. Kamuda çalışan 100 kadından 57’si, 24-35 yaş grubunda yoğunlaşıyor ve yüzde 44 ile ilk sırayı lise mezunları oluşturuyor. İkinci sırayı yüzde 15.2 ile iki yıllık yükseköğrenim mezunları alıyor.

ÖĞRETİM ELEMANLARININ YÜZDE 33.1’İ KADIN

Üniversite ve diğer yüksek eğitim kurumlarında görev yapan 53 bin 805 öğretim elemanının 17 bin 828’i kadın. Kadın öğretim elemanlarının tüm öğretim elemanlarına oranı yüzde 33.1. Kadın öğretim elemanlarının yüzde 8.5’i profesör, yüzde 6.5’i doçent, yüzde 10.7’si yardımcı doçent, yüzde 12.4’ü de öğretim görevlisi. Diğer kademelerde görevli kadınlar ise toplam öğretim elemanlarının yüzde 61.9’unu oluşturuyor. Akademik personelin yüzde 33’ünü oluşturan kadınlar; rektörlük, dekanlık, bölüm başkanlığı gibi yönetici kadrolarda da yer alıyor.

ÇALIŞMA HAYATINDA KADIN

Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların yüzde 65-70’i sivil işgücü içinde yer alıyor. Çalışabilir kadınlardan ancak üçte biri istihdam edilebilirken, kadın işçiler en çok tekstil, tarım ve gıda sektörleri ile atölye ve ev işlerinde çalışıyor. Toplam 5 milyon sigortalının yüzde 12’si (600 bin kadın sigortalı) kadın işçilerden oluşurken, toplam 2.5 milyon sendikalı işçinin yüzde 12’si de (300 bin) kadınlardan oluşuyor.

SİYASAL KATILIMDA KADIN

Kadınlar, ilk olarak 1933 yılında belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını kazandı. 1935 ara seçimleri, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ilk seçim oldu. Bu dönemde 24 kadın TBMM’ye girerken, 1939’daki seçimlerde, 400 milletvekili arasında 15 de kadın yer aldı.
Kadınlara seçme ve seçilme haklarının verildiği ilk ülkelerden biri olmasına rağmen, Türkiye, kadınların parlamentoda ve karar mekanizmalarında temsil oranı açısından hala çok gerilerde yer alıyor. TBMM’deki kadın milletvekili oranı, yüzde 4.4. Bu rakam Uganda’da yüzde 17.4, Güney Afrika’da yüzde 25, Meksika’da yüzde 14, İsveç’te 40.4, Polonya’da yüzde 13, Mozambik’te ise yüzde 25. Kadınlar, seçme ve seçilme hakkını, Fransa’da 1944’de, İtalya’da 1945’te, Yunanistan’da 1952’de, İsviçre’de ise 1971 yılında elde etti.

DÜNYADA KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Dünya kadınlarının durumu da Türkiye’dekinden farklı değil. Güney Afrika’da her 6 kadından biri, “eşi tarafından düzenli olarak tecavüze uğruyor”. Bu olayların yüzde 46’sında erkek, çocuğuna da tacizde bulunuyor. Pakistan’da ev kadınlarının yüzde 99’u, çalışan kadınların yüzde 77’si kocalarından dayak yerken, Fransa’da şiddete maruz kalan kadınların oranı ise yüzde 95. ABD’de her yıl 4 bin kadın dövülerek yaşamını yitiriyor, yılda 4 milyon kadın da eşinden dayak yiyor. Aynı ülkede her 15 dakikada 1 kadına tecavüz ediliyor.

Biz medeniyeti yarattık. Biz yeryüzünü şekillendirdik. Biz ülkeler fethettik, ülkeler kurduk. Ve nihayet biz Cumhuriyeti kurduk, bu ülkeyi yönettik. Ne kadar övünsek azdır...

Ve işte gerçekler...

TÜRKİYEDE KADININ YERİ

Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü’nce yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’deki kadınların yüzde 20’si okuma yazma bilmiyor. Lise ve üstü eğitim almış kadınların da yüzde 39.6’sı işsiz.

( AA ) NTVMSNBC

8 Mart 2004 — Türkiye’de kadınların yüzde 40’ı görücü usulüyle evleniyor, yüzde 20’si ise nikahsız yaşıyor.

Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlar

Türkiye’de kadınların yoğun şekilde şiddete maruz kaldığı ve şiddetin çoğunlukla kadına eşi, erkek arkadaşı ya da diğer aile bireyleri tarafından uygulandığı kaydedilen araştırma raporunda, şu bulgulara yer veriliyor:

Aile içi suçların yüzde 87’si, kadınlara karşı işlenmiş

Varoş olarak nitelenen gecekondu semtlerindeki kadınlar arasında yapılan araştırmada, kadınların yüzde 97’sinin aile içi şiddete maruz kaldığı belirlendi.

Ailelerin yüzde 34’ünde fiziksel, yüzde 53’ünde ise sözlü şiddet görülüyor.

Lise ve daha üstü eğitimli 15-24 yaş grubunda bulunan kadınların yüzde 39.6’sı işsiz, kentli kadınlarda bu oran yüzde 37.4 iken kırsal alandaki kadınlar için bu oran yüzde 45.3’e ulaşıyor.

Kadınları yüzde 20’si okuma yazma bilmiyor.

Üniversite ve diğer yüksek eğitim kurumlarında görev yapan toplam 53 bin 805 öğretim elemanının 17 bin 828’i kadın. Yani kadın öğretim elemanlarının tüm öğretim elemanlarına oranı yüzde 33.1 oranında.

Türkiye’de kadınların yüzde 40’ı görücü usulüyle evleniyor, yüzde 20’si ise nikahsız yaşıyor.

Eğitim gören 100 kadından sadece 2 tanesi yüksek öğrenim görüyor.

Kadınların yüzde 55’i doğum kontrolü uygularken, yüzde 64’ü hamilelik döneminde doktora gitmiyor.

Yılda 2 bin 500 kadın anne olmak isterken yaşamını yitiriyor.

İHD: 2003'te 77 Kadını "Yakınları" Öldürdü

İHD 2003 İnsan Hakları Raporu'na göre, 40 kadın namus cinayeti sonucu; 37 kadın ise aile içi şiddete maruz kalarak öldü. İHD, şikayetlerin kayda geçirilmesi ve mağdurların korunması için polis ve yargının kapasitelerinin geliştirilmesini talep etti.

Urfa 1.Ağır Ceza Mahkemesinde verilen bu karar hepimizi sevindirdi. Bu yöndeki kararlarla "töre gereği" gibi, ne hukuk nede vicdan ile bağdaşmayan saçma bir bahane ile birilerini katledenler ve bu karara katılanlar, biraz daha düşüneceklerdir. Bu durum ise tamamen olmasa da kısmen cinayetleri önleyecektir diye düşünüyorum.

Urfa 1.Ağır ceza Mahkemesi başkanı olan sayın hakimimiz Orhan AKARTUNA , Urfa'ya tayin olmadan önce Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi başkanıydı. Bu kararın, gerek insan olarak gerekse hukukçu kimliği ile sevgi ve saygı duyduğumuz hakimimiz tarafından verilmiş olması da ayrıca sevindirmiştir.

Av.Nejan NART ÜNVER
(Bandırma) http://www.turkhukuksitesi.com/search.php?do=finduser&u=60

Geri