1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kadın hastalıklarına 'kapalı' tedavi

  Konu, 'Kadınca' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Birçok kadın hastalığının tedavisinde kullanılan kapalı yöntem, ameliyat sonrası kadınlarda oluşan kısırlık riskini azaltıyor.

  Jinekolojik Endoskopi Derneği Genel Sekreteri, Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Şendağ, birçok kadın hastalığının tedavisinde kullanılan kapalı yöntemin, ameliyat sonrası kadınlarda oluşan kısırlık riskini azalttığını söyledi.

  Şendağ, göbek deliği altında açılan milimetrelik bir delikten girilerek uygulanan kapalı yöntem tedavinin sonucunda, iz kalmadığını, hastanede enfeksiyon kapma riskinin azaldığını, normal hayata dönüş süresinin kısaldığını ve yumurtalık kanallarının tıkanarak kısırlık oluşmasına engel olduğunu kaydetti.

  Şendağ, kasık bölgesinden 1/2 santimetrelik kesilerden özel aletlerle girilerek, çeşitli jinekolojik operasyonların yapılmasının mümkün olduğuna dikkati çekerek, "En sık yapılan operasyonlar, yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalık kanallarıyla ilgili operasyonlardır. Gerektiğinde sebebi belli olmayan kronikleşen kasık ağrıları veya belli hastalarda kısırlık sebebinin araştırılması ve tedavisinde laparoskopi uygulanmaktadır" dedi.

  Doç. Dr. Fatih Şendağ, amaçlarının, "laparoskopi ve histeroskopi (özel bir kamera sistemiyle rahim içinin görüntülenmesi) yapan hekimlerin sayısının artmasını sağlamak" olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

  "Laparoskopinin açık ameliyata göre çok fazla avantajı var. Ancak buna rağmen laparoskopi, ne yazık ki Türkiye’de yeterli seviyede yapılmıyor.

  Doktorlar bu konuda yeterince eğitilmediği ve devlet destek olmadığı için kapalı yöntem fazla uygulanmıyor. Türkiye’de ilk defa EÜ Tıp Fakültesinde sanal gerçeklik simülatörleri aracılığıyla laparoskopi eğitimi veriliyor. Dernek olarak en büyük hedeflerimizden biri, ülke gerçeklerine uygun bir laparoskopi eğitim modeli geliştirerek, bu eğitimi ülke geneline yaymak."

  Şendağ, rahim tabakasının yumurtalıklara yerleşmesiyle oluşan ve ilerlemesi ya da yanlış ameliyat edilmesi sonucu kısırlığa neden olan, çikolata kistlerinin tedavisinde de kapalı yöntemi tercih ettiklerini söyledi.

   
Kadın hastalıklarına 'kapalı' tedavi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. K.B.B Doktorlarının Tedavi Ettiği Hastalıklar

  K.B.B Doktorlarının Tedavi Ettiği Hastalıklar

  kbb doktorları türkiyenin en iyi kulak burun boğaz doktoru türkiyenin en iyi kbb doktorları doktorlarının KBB Uzmanları kulak, burun, boğaz ve bu organlarla ilişkili baş ve boyun yapılarında meydana gelen hastalık ve rahatsızlıkları olan hastaların tıbbi ve cerrahi tedavisini yapmaya yönelik uzmanlık eğitimini almış olan hekimlerdir. Tıbbi ve cerrahi tedavisi KBB Uzmanları tarafından yapılan...
 2. Sedef hastalığı bitkisel tedavi

  Sedef hastalığı bitkisel tedavi

  suna dumankaya sedef hastalığı Sedef hastası kişiler için Suna Dumankaya'nın önermiş olduğu bitkisel formülü sizler için paylaşıyorum. Formül tamamen doğal bir formül arkadaşlar.Evde basit ama etkili malzemelerle kolaylıkla uygulayabilirsiniz Vücudunuzda ki sedefli bölgeyi limonla ovduktan sonra havuç yağı ve susam yağını eşit miktarda karıştırarak cildinize sürün. suna dumankaya
 3. kadın hastalıkları

  kadın hastalıkları

  reglim bir ay sürüyor ve bir hafta temiz kalıyom yani adet düzensizliğim var :shootout:
 4. Şeker hastalığı bitkisel tedavi

  Şeker hastalığı bitkisel tedavi

  şeker hastalığı bitkisel tedavi, tedavisi, ilaç, çözüm, Şeker hastalığına iyi gelen bitkisel ilaçlardan bilgiler sunuyoruz bu yazımızda siz Melek'lerimize. TEDAVİ Şeker hastalığı, bir beslenme hastalığıdır. Bu nedenle dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, yani karbonhidrat-protein-yağ dengesi sağlanmalıdır. Yağsız süt, yoğurt, yağsız et, balık, yumurta, patates, hububat,...
 5. Kadın Hastalıkları Nedenleri ve Tedavi yöntemleri

  Kadın Hastalıkları Nedenleri ve Tedavi yöntemleri

  Kadın Hastalıkları Nedir Kadın Hastalıkları Nedenleri Nedir? Hemen hemen her kadın şiddetli ya da hafif olsa da bir defa olsa bile kadın hastalıkları sorunuyla karşı karşıya gelmiştir. Kadın hastalıklarının en bilindik nedenlerinden biri strestir peki sadece stres mi? Kadın hastalıklarının başlıca sebepleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir; buyrun hepsini bu yazımızda öğrenelim melek'ler....

Sayfayı Paylaş