Kadın kısırlığında hangi tedaviler uygulanır ?

Uzman SühaN

Administrator
Kadın kısırlığında hangi tedaviler uygulanır ?
Kadın infertilitesi, yaşına bağlı olarak düzenli olarak denenen altı ila 12 aylık bir süre sonra bir kadın gebe kalamadığında teşhis edilir.Bir üreme endokrinologu tarafından yapılan kapsamlı bir test, kadın infertilitesinin altında yatan nedenin belirlenmesine yardımcı olabilir.Genel kadın kısırlığı problemleri yumurtlama bozuklukları, hormon dengesizlikleri veya kadının üreme organlarıyla yapısal sorunlar içerir.Kadınlar için doğurganlık tedavileri arasında ilaç, intrauterin inseminasyon (IUI) , minimal invaziv cerrahi ve in vitro fertilizasyon (IVF) sayılabilir .kadınlarda kısırlık.jpg


Kadınlar da kısırlık nedenleri ve tedavisi


İnfertilite, bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalmanın yetersizliği olarak tanımlanır. 35 yaşından sonra hamile kalmaya çalıştıktan sadece altı ay sonra kadın infertilitesi teşhis edilebilir. Bir çiftte infertilite vakalarında kadın infertilite faktörleri üçte birinin nedeni. Erkek doğurganlık sorunları da çiftlerde infertilitenin ortak bir nedeni olduğundan, tedaviye başlamadan önce hem erkek hem de kadın ortaklarını test etmek gerekir.

Kadın infertilitesinin nedenleri

Kadınlarda kısırlık, aşağıdakileri de içeren bir veya daha fazla faktörden kaynaklanabilir:

Açıklanamayan infertilite , hem kadın hem de erkek partnerlerin kapsamlı bir şekilde test edilmesine rağmen infertilite nedeni bilinmediğinde yapılan bir teşhis. Açıklanamayan infertilite infertil çiftlerin yüzde 10 unu etkiler.Tekrarlayan düşük , bir kadın, iki veya daha fazla sayıda gebelik kayıpları yaşarsa, altta yatan bir doğurganlık durumunu gösterebilir.Polipler uterus, serviks veya vajina içinde oluşabilir, endometrial dokusunun küçük büyümeleri bulunmaktadır. Genellikle iyi huylu olmasına rağmen, poliplerin küçük bir yüzdesi kanser öncesi veya habisdir. Uterin polipler rahim ağzını etkileyebilir veya infertiliteye yol açabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) , kadın üreme organlarının bir enfeksiyonu olup genellikle klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucudur. Fallop tüpleri, yumurtalıklar veya rahimde yara izi, yapışıklık veya diğer hasarlara neden olabilir.Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) , bir kadının yumurtasının olgunlaşmasına neden olan bir endokrin bozukluktur ve hormon dengesizliği ile ilgili diğer semptomlar arasındadır.Bir kadın olarak, doğumda sabit olan yumurtalarının kalitesi ve miktarı, her sene yaklaşık 30 yaşına kadar yüzde 3-5 oranında azalmaya başlar.

35 yaşına geldiğinde, kadınların doğurganlık şansları önemli ölçüde azalır. 40 yaşındaki bir kadın, menstrüel siklüs başına hamile kalma olasılığı yüzde 5 civarındadır.Bunlar genellikle doktorların ilk değerlendirdiği şeydir. Anovulasyon (ovulasyonsuz) da dahil olmak üzere yumurtlama problemleri , kadın infertilite vakalarının yüzde 25ini oluşturmaktadır. Yumurtlama bozuklukları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.Bir kadının doğal olarak oluşan hormonları tıbbi durumlar, ilaçlar ya da diğer faktörler nedeniyle bozulduğunda doğurganlığına engel olan bir dengesizlik ortaya çıkabilir.

Kadın infertilitesinin belirtileri nelerdir?

Bazı kadınlar semptom göstermezlerken, kadınlarda infertiliteye ilişkin olası göstergeler şunları içerebilir:
Düzensiz ya da hiç menstruasyon olmaması
Menstrüel döngüleri 35 günden uzun veya 21 günden daha kısa olması
Pelvik inflamatuar hastalık öyküsü, endometriozis veya ağrılı dönemler
Obezite
Çoklu düşükler

Kadınlar için bazı tedaviler şunları içerir:

Diyabet gibi kronik koşulların yönetimi, sağlıklı bir kilo verme ve sigara içmeme gibi yaşam tarzı değişiklikleri.

Olgun yumurta bırakmak için yumurtalıkları uyaran hormonal ilaçlar kullanarak ovülasyon indüksiyonu.
İntrauterin inseminasyon , eşin veya vericinin spermini doğrudan kadının rahmine yerleştiren bir suni dölleme şeklidir.

In vitro fertilizasyon (IVF) , bir kadının yumurtalarının bir laboratuvarda döllenmesi ve sağlıklı embriyolar ın rahmıne geri gönderilmesi için geliştirilmiş bir yardımcı üreme tedavisi.

IVF sırasında alınan yumurta içine doğrudan bir sperm eklemek için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) .

Embriyoları , IVF sırasında rahim içine yerleştirmeden önce belirli bir genetik durumun varlığı açısından değerlendiren preimplantasyon genetik teşhisi (PGD)

Destekli yuvalama , IVF sırasında rahim içine geri aktarmadan önce bir embriyo dış kabuğunu incelten veya delen bir prosedür olan başarılı bir implantasyon olasılığı daha yüksek olan bir prosedürdür.
Kendi yumurtalarını (yumurtaları) kullanamayan kadınlar için verici yumurta veya embriyo kullanımı.
 
Üst