1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Kadın kısırlığında yumurtaların değerlendirilmesi

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kadın kısırlığı nedir,kadın kısırlığında yumurtlama bozukluğu,kadın kısırlığında ovülasyon,kadın kısırlığında foleküllerin incelenmesi,yumurtlama hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Yumurtalıklar, kız bebekte daha anne karnında iken gelişirler. Milyonlarca olgunlaşmamış yumurta hücresi, kız bebek doğduğu anda yumurtalıklarda mevcuttur. İlk adetin görüldüğü yaşlarda yumurta sayısı 400 bin civarındadır. Bir kadın doğurganlık dönemi boyunca yaklaşık 300-400 kez yumurtlama döngüsü yaşamaktadır. Diğer yumurtalar ise kullanılmadan atreziye gider (küçülür, geriler).

  Her adet döneminin başında 3-4 yumurta hücresi seçilir ve merkezi sinir sisteminden gelen FSH hormonunun etkisi altında gelişmeye başlar. İçlerinden biri baskın olarak gelişimine devam eder (dominant follikül). O siklusta kullanılmak üzere hazırlanan bu yumurta olgunlaşmaya başlar. Bizzat bu follikül de bazı hormonlar salgılayarak (E2) ovulasyon (yumurtlama) sürecine katkıda bulunur. Follikülden salgılanan hormonların etkisiyle beyine gönderilen mesajlar yoluyla LH hormonu kanda yükselmeye başlar. LH' nın maksimum düzeyde salgılanmasını takiben yaklaşık 36. saatte yumurtlama olacaktır. Siklusun orta döneminde (düzenli -28 günde bir olan- adetlerde yaklaşık 14. günde) yumurta atılır.

  Adet döneminin başından itibaren gelişen sadece yumurta değildir. Rahim iç dokusu da (endometrium) kendini bir gebeliğin yerleşebileceği şekilde hazırlamaya başlar.

  Tüplerin ucunda yer alan fimbria isimli kısım, atılan yumurtayı yakalayarak tüpün içine alır. Tüp içinde rahime doğru ilerlemeye başlayan yumurta eğer sperm ile birleşirse burada döllenir ve artık gebelik oluşumu başlamış olur.

  Eğer birleşme yani döllenme (fertilizasyon) olmazsa yumurta atılır ve kalınlaşan endometrium da adet döneminde dökülür. Biz bunu adet kanaması şeklinde görürüz.

  Görüldüğü gibi yumurtlama, karmaşık gibi görünmekle birlikte oldukça ritmik bir algoritma izleyen bir süreçtir.

  yumurtlama fonksiyonlarının değerlendirilmesi de bu aşamalar göz önünde tutularak yapılır.

  Adet döneminin başında, FSH ve E2 hormon düzeylerinin belli bir düzende olması, dominant follikülün gelişmeye başladığının tespiti, siklusun bazı günlerinde kandaki hormon seviyeleri bize yumurtlama hakkında bilgi verir.

  Bu dört hormonun dışında bazı diğer hormonların da olaya karıştığını biliyoruz. İnhibin, AMH (Anti mülleryen hormon) ve aktivin gibi hormonların kan düzeyi araştırmaları, gelecekte yumurtlama fonksiyonlarının veya yumurtlama rezervinin değerlendirilmesinde bu tip detaylı incelemelerle daha net fikir elde edilebileceğini göstermektedir.

  Yumurtalık rezervi, yumurtalıkların follikül geliştirebilme yeteneğini ifade eden bir terimdir. Menopoza yakın dönemde bu rezerv iyice azalır. Rezervin tükenmesi ile de menopoz süreci başlar.

  Yumurtalık rezervinin değerlendirilebilmesine yönelik testler (Adetin 2-4. günü E2, FSH, LH, inhibin) ve tedavi şekilleri mevcuttur. AMH, adetin herhangi bir döneminde ölçülebilir. Bu şekilde kadının yumurtlama tedavilerine vereceği cevap ve başarı oranları belirlenmeye çalışılır.
   
 2. çocuğum olmuyor

  çocuğum olmuyor Forum Okuru

  Beyza hanım iyi günler hayırlı ramazanlar . Ben 8 aylık evliyim 37 yaşındayım yaşımdan dolayı biranönce çocuğum olsun istiyorum.Doktora gittim test yaptı henüz sonucu göstermedim amh 0.07 yazıyor durum nedir?
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, öncelikle belirteyim ki tetkit değerlendirmesinde yaşınız,testin yapıldığı tarih ve tetkit sonuçlarının referans aralığı lazım. Verdiğiniz tek değere göre erken menepoz görülüyor. Yani gebe kalma olasılığınız ne yazıkki yok denecek kadar az. Sonucu hekiminize hemen gösterin . Kesinlikle tüp bebek dışında farklı tedavilerle oyalanmayın. Hekiminiz sizi bu konu hakkın da bilgilendiricektir. Hekiminizin görüş ve tedavisini mutlaka bizimle paylaşın. Sağlıklı günler diliyorum..
   
Kadın kısırlığında yumurtaların değerlendirilmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kısırlık Kadında ise

  kısırlık Kadında ise

  Kadında Kısırlık: Kadında gebelik oluşmamasının ana sebepleri adet ve yumurtlama düzensizlikleri, endometriozis, polikistik over, erken menapoz, rahim kanallarının kapalı olması veya üreme sistemine ait yapısal bozukluklar olabilir. Yumurtlama düzensizlikleri: Yumurtlama düzensizlikleri, kadın kısırlığının en sık görülen sebebidir. Yumurtlama, yumurtalıklarda...
 2. Kadında başlıca kısırlık (infertilite) sebepleri

  Kadında başlıca kısırlık (infertilite) sebepleri

  kadında kısırlık nedenleri,kadında doğurganlığı engelleyen durumlar,hamile kalmayı engelleyen durumlar,kadın kısırlığı nedir,kadın kısırlığının nedenleri,kadın kısırlığının tedavisi hakkında bilgiler Kadında hamile kalamama sebepleri nelerdir? Hangi hastalıklar ve patolojiler kısırlığa sebep olabilir? Gebe kalma şansını azaltan faktörler nedir? Kısırlığa neden olan durumlar erkekte ve...
 3. Kısırlık tedavisinde hsg değerlendirilmesi

  Kısırlık tedavisinde hsg değerlendirilmesi

  hsg nedir,hsg nasıl çekilir,hsg acılı bir işlemmi,hsg çektirenler,hsg sonrası hamile kalanlar,hsg hakkında bilgiler Kontrast bir madde ile rahim içi boşluğun, tüplerin ve pelvisin değerlendirildiği bir radyolojik yöntemdir. Halk arasında boyalı rahim filmi, kanal filmi olarak da bilinir. İnfertilite araştırmalarında sıklıkla rutin olarak uygulanan bir yöntemdir. HSG' nin tedavi edici...
 4. Erkek kısırlığında sperm örneğinin değerlendirilmesi

  Erkek kısırlığında sperm örneğinin değerlendirilmesi

  erkek kısırlığı nedir,erkek kısırlığı nasıl tedavi edilir,sperm testi ndir,sperm testi örneği nasıl verilir,sperm analizi,sperm testi sonucu,sperm tahlili hakkında bilgiler 1.sperm tahlili yapılacağı günden önceki 2- 5 gün cinsel aktivite yapılmamış olması gerekmektedir. Daha kısa/uzun süre olması durumunda sayı veya hareket oranı yanıltıcı olarak yanlış çıkabilir. Bu süre alkol alımı...
 5. Kadın kısırlığında hangi tedaviler uygulanır ?

  Kadın kısırlığında hangi tedaviler uygulanır ?

  Kadın infertilitesi, yaşına bağlı olarak düzenli olarak denenen altı ila 12 aylık bir süre sonra bir kadın gebe kalamadığında teşhis edilir.Bir üreme endokrinologu tarafından yapılan kapsamlı bir test, kadın infertilitesinin altında yatan nedenin belirlenmesine yardımcı olabilir.Genel kadın kısırlığı problemleri yumurtlama bozuklukları, hormon dengesizlikleri veya kadının üreme organlarıyla...

Sayfayı Paylaş