1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kadın memurlarda key alabilecek

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, boşandığını zamanında bildiren kadın memurun KEY alabileceğini açıkladı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, boşanmış kadın memurun KEY alamayacağına yönelik tartışmalara noktayı koydu.

  3320 sayılı Memur ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılmasına İlişkin Kanun’un uygulama yönetmeliğini hatırlatan Bakan Şimşek, “Yönetmeliğe göre eşlerin durumunda yardımdan yararlanma şartlarını etkileyecek bir değişiklik olduğu takdirde, eşler durumlarını en geç 15 gün içinde yazılı olarak ilgili Kurum, İşveren veya Sosyal Güvenlik kuruluşlarına bildirmek zorundadır denilmektedir.

  Bu bağlamda, eşlerinden ayrılmış kişiler zamanında bildirim yaparak, adlarına konut edindirme yardımı yatırılması hususunu kurumlarına bildirmiş iseler, bu kişiler hak sahibi olarak konut edindirme yardımı alma hakkı elde etmiş olacaklardır” dedi.

  KADIN MAĞDUR OLMUYOR MU?


  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Bursa Milletvekili Hamit Homriş’in KEY ödemeleri ile ilgili soru önergesini yanıtladı. Homriş, “KEY kesintileri yapılırken evli olan çiftlerden kesilen paralar aile reisi olarak erkeğin hesabına yatırılmıştır. Süreç içerisindeki ayrılan eşlerde KEY ödemelerinin erkeğe yapılması kadın açısından bir haksiz ve mağduriyet oluşturmuyor mu?” diye sordu.
  Önergeye verdiği yanıtta, 3320 sayılı Memur ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılmasına İlişkin kanunu ve ilgili yönetmeliği hatırlatan Bakan Şimşek, kanunda her ailenin alacağı bir konut için KEY’den yararlanmasını ve söz konusu yardımın da aile reisi adına yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

  Sözkonusu kanunun uygulama yönetmeliğinin 5’nci maddesinde de “eşlerden her ikisinin de yardıma müstahak olması durumunda yardım yalnız aile reisine yapılır” hükmünün yer aldığını kaydeden Bakan Şimşek, “bu bağlamda, ilgili dönemde eşlerin her ikisinin de yardıma müstehak olması durumunda yardım yalnız aile reisine yapılmıştır” dedi.

  BİLDİRİMDE BULUNANLAR ALACAK

  İlgili yönetmeliğinde 5’nci maddesinin son paragrafında ise “eşlerin durumunda yardımdan yararlanma şartlarını etkileyecek bir değişiklik olduğu takdirde, eşler durumlarını en geç 15 gün içinde yazılı olarak ilgili Kurum, İşveren veya Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına bildirmek zorundadır” denildiğini belirten Şimşek şu bilgileri verdi:

  “Yardıma müstehak eşlerin ayrılması durumunda, ayrıldıkları tarihten itibaren gerekli bildirimleri yapmaları halinde, kurumları tarafından tekrar adlarına konut edindirme yardımının yatırılması gerektiği ifade edilmiştir. Bu bağlamda, eşlerinden ayrılmış kişiler zamanında bildirim yaparak, adlarına konut edindirme yardımı yatırılması hususunu kurumlarına bildirmiş iseler, bu kişiler hak sahibi olarak konut edindirme yardımı alma hakkı elde etmiş olacaklardır.”


  guncel.net


   
Kadın memurlarda key alabilecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkeğin kadına alabileceği hediyeler

  Erkeğin kadına alabileceği hediyeler

  kadının erkeğe alabileceği hediyeler hamile bayana hediye hamile kadına hediye bayanlara hamileye Erkeğin Kadına Alabileceği Hediyeler: Bazen ilişkinizi anlamlandıracak, gününüzü renklendirecek değişik bazı şeyler yapmak gerekecek. Birbirinizi daha yakından hissedip, anlayabileceğiniz uygun, güzel bir ortam yaratmak veya yaratılan bu uygun ortamda onu sevindirecek bir hediye sunmak. Evlilik....
 2. Boşanan kadın memura kötü haber

  Boşanan kadın memura kötü haber

  KEY kesintisi yapılan 1987-1995 yılları arasında evli olan devlet memurlarından boşananlar varsa, yapılacak KEY ödemesinden yararlanamayacak. Ödeme sadece erkek memura yapılacak. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, KEY ödemelerinde geri sayım devam ederken, hem eşi hem de kendisi devlet memuru olan ancak boşanan kadınların KEY (Konut Edindirme Yardımı) ödemelerinden yararlanamayacağı ortaya...
 3. Memurlardan sonra SSK ve Bağ-Kur'lular da özel dişçilerden hizmet alabilecek

  Memurlardan sonra SSK ve Bağ-Kur'lular da özel dişçilerden hizmet alabilecek

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) diş hastalarını rahatlatacak bir adım atmaya hazırlanıyor. SGK, serbest diş hekimlerine tedavi olma imkanını bütün sigortalılara yaygınlaştırılıyor. Böylece SSK, Bağ-Kur ve Yeşil Kart’lılar ilaçta olduğu gibi diş tedavisinde 14 bin serbest diş hekiminde ücretsiz tedavi olabilecek. Sevkle özel diş hekiminden ücretsiz tedavi hizmeti alma uygulaması 4 aydır memurlar...
 4. Memurun 18 yaşını geçen çocuğu 1 ocak 2012 den itibaren sağlık yadımı alabilecek mi

  Memurun 18 yaşını geçen çocuğu 1 ocak 2012 den itibaren sağlık yadımı alabilecek mi

  18 yaşını doldurmuş memurun çocukları sağlık yardımı alabilecek mi ? Bu konuyla ilgili bilgi istiyorum.
 5. Analık (doğum) izni ve kadın memur

  Analık (doğum) izni ve kadın memur

  ANALIK (DOĞUM) İZNİ VE KADIN MEMUR Benzer konudaki (4857 s. İş Kanunu’na tabi çalışan kadınlar ile ilgili) yazımın ardından şimdi de kadın memurların doğum, hamilelik dönemi ve doğum sonrasına ilişkin bir yazıyı kalem almaya karar verdim. Memurların mazeret izni (analık izni) 657 s. Devlet Memurları Kanunu'nda ele alınmıştır. Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz...

Sayfayı Paylaş