Kadın sünneti bitirilmeli!

M

Misafir

Forum Okuru
Kadın sünneti bitirilmeli!
sünnet olan kadınlar kadın sünnet videoları olan kadınlar video kadın sünneti video afrikalı kadınların sünneti
Afrika ve Ortadoğu'da görülen kadın sünnetine karşı savaş başlatıldı.

Afrika ve Ortadoğu kökenlilerde yaygın görülen kadın sünneti, Britanya'da büyük bir sorun haline geldi. Ülkenin en büyük polis gücü uygulamayı ihbar edenlere 40 bin dolar ödül verecek

Özellikle Afrika ve Ortadoğu'da yaygın olan kadın sünneti, yetkililerin engelleme çabalarına rağmen Britanya'da giderek büyüyen bir problem haline geldi. Ülkenin en büyük polis gücü olan Londra Metropolitan Polisi, başlattığı kampanyayla kadın sünnetinin artık bir suç olarak görülmesi için çalışacak. Polis 'operasyonu' ihbar edenlere 40 bin dolar (yaklaşık 52 bin YTL) ödül vereceğini açıkladı.

Britanya'da kadın sünneti özellikle Afrika ve Ortadoğu'dan gelen birinci nesil göçmenler arasında yaygın. Polis, ellerinde kesin sayılar bulunmadığını belirtiyor, ancak polisle ortak çalışan ve Londra'daki hastane ve kliniklerde sünnet mağdurlarını tedavi eden Comfort Momoh, her yıl 400-500 kızın kendilerine geldiğini söylüyor.

Britanya yasalarına göre kadın sünneti yapmak ve organize etmek 14 yıl hapis cezası olan bir suç, ancak ülkede şimdiye dek kimse bu nedenle hapse atılmadı. Polis 66 bin kızın risk altında olduğunu tahmin ediyor. Kampanyayı bu dönemde başlatmasını da 'yaz tatilinde kızların yurtdışına götürülüp sünnet edilmesi' olarak gösteriyor.

Vakalar yazın artıyor
Kadın sünnetinde klitoris ve cinsel organın diğer bölgeleri çıkarılıyor. Uygulamaya onay verenler sünnetin, kızın cinsel isteklerini ehlileştirdiğini ve namusunu koruduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar sünnet olan bebek, kız ve kadınların fiziksel ve ruhsal açıdan ömür boyu süren sağlık sorunları yaşadığını söylüyor. Yetkililer kızların daha uzun sürede iyileşmesini sağladığı ve üstü kolayca kapatılabildiği için vakaların özellikle yazın arttığına inanıyor.

Salimata Badji-Knight, dört yaşındayken doğduğu Senegal'de sünnet edilmiş. Ailesinin pikniğe götüreceğini söylediği kız, burada tıbbi eğitimi olmayan kadınların saldırısına uğramış. Şimdi evli olan ve Londra'da yaşayan Badji-Knight, çocuk sahibi olamamaktan korkuyor ve yeni vakaları engellemek için deneyimlerini paylaşıyor.

Somali doğumlu model Waris Dirie de sünnet kurbanlarından. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Dirie'ye bugün kadın sünnetine karşı yürüttüğü çalışmalarından dolayı 'Chevalier de la Legion d'honneur' (Şövalye nişanı) verecek.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
19
Görüntüleme
20K
Kayıtsız Üye
K
kaprisli
Cevaplar
17
Görüntüleme
20K
çiğdemdeniz
Ç
İ
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
Melis ank
Melis ank
RoCCo
Cevaplar
1
Görüntüleme
831
tuqqce
Üst