1. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  kadın ve şiddet

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında RoCCo tarafından paylaşıldı.

  Britanya'da Her Yıl 17 Bin Kadın Namus Bahanesiyle Şiddet GörüyorHükümet zorla evlendirmeler ve namus bahanesiyle kadına uygulanan şiddete karşı harekete geçiyor. Mağdur kadın sayısı bilinenden 35 kat fazla olabilir.


  Britanya'da her yıl 17 bin kadar kadın "namus" bahanesiyle şiddete maruz kalıyor.

  Polis Şefleri Derneği'nin (ACPO) yaptığı açıklamaya göre, zorla evlendirmelerle ilgili resmi veriler de buzdağının sadece görünen kısmı.

  Derneğe göre zorla evlendirilen, "namus bahanesiyle" kaçırılan, cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınların sayısı resmi rakamlardan 35 kat fazla.

  Dışişleri ve İçişleri hareketlendi
  Kız çocukların yurtdışında zorla evlendirildiğine dair bilgiler üzerine Dışişleri Bakanlığı Pakistan, Hindistan ve Bangladeş'teki elçiliklerinden bu vakaların belirlenmesi için daha fazla çaba gösterilmesini istedi.

  İçişleri Bakanlığı da "namus bahanesiyle" uygulanan şiddete karşı polisin ve ilgili diğer kurumların yetkinliğini artırmak; böylece mağdur kadınların öne çıkması ve gerekli desteği almasını sağlamak üzere çalışma başlattı.

  Bu yıl çıkarılması planlanan bir yasayla da zorla evliliklere karşı mahkemelerin daha etkin olması sağlanacak.

  Kadınlar öne çıkamıyor
  Aile İçi Şiddet Çalışma Grubu'ndan yargıç Marilyn Mornington, daha fazla şiddete maruz kalma korkusu ve yetkililerin sorunu tüm boyutlarıyla anlayamaması yüzünden birçok kadının şiddete karşı sesini çıkaramadığını söyledi.

  Milletvekillerine bir sunum yapan Mornington "Okuldan alınan kız çocuklarını takip etmeliyiz. Havaalanlarında görevliler bu amaçla yurtdışına çıkarılan kız çocuklarını tespit edebilecek şekilde eğitilmeli" dedi.

  Psikolojik sorunlara yol açıyor
  Hükümete bağlı Zorla Evlendirmeler Bürosu'na (FMU) geçen yıl 400 vaka geldi. Verilere göre vakaların yüzde 15'inde oğlan çocuklar da mağdur durumda.

  Aile içi şiddet vakalarının yarısında kadınlar kocaları, bir erkek yakınları ya da kiralık katillerce öldürülüyor. Şiddet Asya kökenli kadınları daha fazla etkiliyor. 16-24 yaş arasındaki Bangladeş, Hindistan ve Pakistan kökenli kadınlar arasında intihar oranı aynı yaş grubundaki diğer kadınlardan üç kat daha fazla.

  Geçen hafta Toplumsal Uyum Merkezi'nin yayınladığı bir rapora göre şiddet gören kadınlar ailelerini terk edemedikleri için şiddet görmeye ve bunun sonunda da depresyon, anksiyete ve benzer psikolojik sorunlar yaşıyor.

  Toplumsal Suçlar: Britanya'da Namus Cinayetleri kitabının yazarlarından James Brandon da şöyle diyor:

  "Hükümet bu sorunu hala yeterince ciddiye almıyor. Bu gerçekleşene kadar kadına yönelik şiddete bahane edilen namus fikri nesilden nesle geçecek. Dini liderler, yerel yöneticiler ve hükümet işbirliğiyle bu insan hakları ihlaline son vermek için çalışmalı." (EÜ/TK)
  BİA Haber Merkezi
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: kadın ve şiddet
  ne diyebilirim ki çok yazık yaa..
   
kadın ve şiddet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet" AİHM yolunda "Kadına Karşı Şiddet" Avrupa Birliği'ne giriş süresinde Türkiye'nin çözümlenmesi gereken sorunlardan biri. Tüm uluslararası sözleşmeler ve yasalar çerçevesinde, "Kadına Yönelik Şiddet"e karşı düzenlenen kampanyalar birbirini izliyor. Bu kapsamda 4329 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çıkarıldı. Bu kanunun da yetmediği,...
 2. Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına şiddetin bahanesi çok Bir çocuk annesi F.T.'yi birlikte yaşadığı kişi dul olduğunu öğrenince terk etti. F.T., bir otobüs firmasında hostesliğe başlayınca da 'namus' gerekçesiyle vuruldu. Ailenin Korunmasına Dair Kanun, şiddet görenin koruma altına alınmasını gerektiriyor, korumayı ihlal edenlere de altı aya kadar hapis cezası öngörüyor. Hukukçular: Kanunun uygulanması için sekiz...
 3. Kadın Kadına Şiddet

  Kadın Kadına Şiddet

  Kolombiya'da, ilaçla uyutulan hamile kadının rahminden 8 aylık erkek bebeği alınarak kaçırıldı. Polis yetkilileri, Angela Cartagena'nın, başkent Bogota'nın 70 kilometre güneybatısında, Girardot kentindeki bir sağlık kliniğinden çıkarken ilaçla uyutulduğunu belirttiler. Kadının, daha sonra çevredeki bir eve getirildiğini ifade eden yetkililer, suç ortaklarının yardımıyla mutfak bıçağı...
 4. KADIN ve ŞİDDET – 1 (4320 s. Yasa)

  KADIN ve ŞİDDET – 1 (4320 s. Yasa)

  Kadına karşı şiddetin her geçen gün biraz daha arttığı toplumumuzda güzel gelişmeler de yaşanmakta; şiddete yönelik kanuni düzenlemeler de yapılmaktadır. Her ne kadar 1998 tarihli bir Yasa da olsa 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun son birkaç yıldır daha etkin bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Bu Kanun ile Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, -eşlerden...
 5. İMAM NİKÂHI – KADINA YÖNELİK ŞİDDET ve AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ

  İMAM NİKÂHI – KADINA YÖNELİK ŞİDDET ve AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ

  Bu başlık altında kısaca iki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına değinmek isterim. -Bunlardan ilki kadına yönelik şiddetle ilgili OPUZ/TÜRKİYE davasıdır. Bu davada; başvuran 1972 doğumlu Diyarbakır’da yaşayan Nahide Opuz’dur. 1990′da Opuz, annesinin eşinin oğlu olan H.O. ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Opuz ve H.O. Kasım/1995′te evlenmiş ve 1993, 1994 ve 1996′da üç...

Sayfayı Paylaş