1. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  kadına yönelik şiddet araştırması

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında RoCCo tarafından paylaşıldı.

  Kadına Yönelik Şiddet Araştırması
  Genç kadınlar en büyük şiddeti ailede görüyor

  Avrupa Birliği’nin “Katılım Öncesi Süreçte Sivil Toplumun Güçlendirilmesi: Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Hibe Programı” çerçevesinde desteklenen
  ARI Hareketi’nin KAGİDER ortaklığı ile yürüttüğü “Eşitlik İçin Nesiller Arası Köprüler Projesi” kapsamında Türkiye çapında 6 ilde düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddet Araştırması”na göre, kadın ya da erkek herkes şiddetle karşılaşıyor. 16-25 yaş arasındaki kadınlar başta babaları ve erkek kardeşleri olmak üzere en çok aile bireylerinden fiziksel şiddet görüyor.

  13 Şubat 2008 - ARI Hareketi’nin Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ortaklığı ile kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla yürütülenkardeşleri olmak üzere en çok aile bireylerinden fiziksel şiddet görüyor. “Eşitlik İçin Nesiller Arası Köprüler Projesi” kapsamında Türkiye çapında 6 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta, Eskişehir, Kocaeli) “Kadına Yönelik Şiddet Araştırması” gerçekleştirildi. İnfakto Araştırma tarafından yapılan çalışmaya, 16 -25 yaş arasında, kadın-erkek 654 kişi katıldı.

  “Kadın” olmak için “evlenmek” gerekiyor

  Araştırmaya göre erkekler, kadınların “evlendikleri” zaman “kadın” olduklarını (yüzde 32,7), kadınlar ise erkeklerin “askere gittiği” zaman “erkek” olduklarını düşünüyor (yüzde 26,3).
  Katılımcıların yüzde 71,3’üne göre “evin temizliği ve bakımından”, yüzde 63,8’ine göre “yemek pişirmekten ve hazırlamaktan” kadınlar sorumlu. Buna karşılık katılımcıların yüzde 77,2’si “evdeki tamirat ve onarımlardan” erkeklerin sorumlu olduğunu belirtiyor. “Komşular ve aile ilişkileri” (yüzde 63) ile “çocukların eğitiminden” (yüzde 69,3) kadın ve erkeğin ortak sorumlu olduğu düşünülüyor.

  Oğlanı er karı doğurur, kadının aklı kısa olur!

  Kadınlarla ilgili atasözleri arasında erkekler ve kadınlar tarafından en olumlu bulunan atasözü “Yuvayı dişi kuş yapar”. Erkeklerin yüzde 69,7’si kadınların yüzde 68,8’ine göre bu atasözü “doğru”. Erkek çocuk doğurmanın marifet olduğunu tanımlayan “Oğlanı her karı doğurmaz, er karı doğurur” atasözünü “doğru” bulan erkek oranı yüzde 21,1 iken, kadın oranı yüzde 4,3. “Kadının saçı uzun olur, aklı kısa” atasözü erkeklerin yüzde 19,9’u tarafından “doğru” olarak tanımlanırken, kadınların yüzde 5,8’i de bu atasözünü “doğru” buluyor.

  Kadın ya da erkek herkes şiddetle iç içe yaşıyor

  Araştırmaya göre kadın ya da erkek herkes şiddetle karşılaşıyor. Erkeklerin yüzde 70,9’u, kadınların yüzde 58,7’si “herhangi birinden kötü söz işittiğini” söylüyor. Erkeklerin yüzde 48,6’sı, kadınların yüzde 28,7’si “herhangi birinden fiziksel şiddet gördüğünü” belirtiyor. Kadınlara dönük şiddetin kaynağına bakıldığında ilk sırada aile geliyor. Kadınların yüzde 34,4’ü babasından / ağabeyinden, yüzde 32,8’i anne / diğer aile büyüklerinden şiddet gördüğünü söylüyor. Kadınlar; “kıyafetleri ve erkek arkadaşları” nedeniyle erkeklere oranla daha yüksek oranda şiddet görürken, yine erkeklere oranla daha fazla “cinsel ayrımcılığa ve cinsel tacize” uğradıklarını kaydediyorlar.

  Tacize uğrayan kadın hemen polise gitmeli

  Katılımcıların yüzde 85,6’sı toplu taşıma aracında tacize uğrayan bir kadının vakit kaybetmeden polise başvurması gerektiğini söylüyor. Kocasından fiziksel şiddet gören bir kadının hemen polise başvurması gerektiğini kaydedenlerin oranı yüzde 66,2. İstemediği halde kocası tarafından cinsel ilişkiye uğrayan bir kadının polise gitmemesi, bu durumu gizlemesi gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 18,5 ile “şiddete hoşgörü” sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Erkeklerin yüzde 23,2’si, kadınların yüzde 18,8’i bu görüşü savunuyor.

  Erkek ve kadının şiddet tanımı birbirinden farklı

  Erkek ve kadınların şiddete bakış açısı farklı. Kadınların yüzde 96,3’ü “sokakta kız kardeşini bir erkekle gören ağabeyin kız kardeşini dövmesi”ni şiddet olarak tanımlarken, bu görüşte olan erkek oranı yüzde 75,5. “Erkek çocuk doğurmamış bir kadının aşağılanması”nın şiddet olduğunu söyleyen kadın oranı yüzde 93,6 iken, erkek oranı yüzde 78,3. “Politika, ekonomi matematik gibi konularda kadına sürekli anlamadığının, aklının ermediğinin aptal olduğunun söylenmesi”nin şiddet olduğunu söyleyen kadın oranı yüzde 85 iken, erkek oranı yalnızca yüzde 66,4.

  Kadını kocası dövebilir ama yabancı biri döverse müdahale edilir

  Şiddete tanıklık ettiği zaman müdahale edeceğini söyleyenlerin oranına bakıldığında “kocasından” ya da “herhangi bir adamdan” şiddet gören kadına gösterilen tavrın farklı olduğu görülüyor. Erkekler ve kadınlar, kadının kocasından dayak yemesini, yabancı bir erkekten dayak yemesine oranla “daha meşru” görüyor. Kadının kocasından dayak yemesi durumunda müdahale edeceğini söyleyen kadın oranı yüzde 54,4 iken, erkek oranı yalnızca 48,3. Buna karşılık sokakta yürüyen bir kadının yanında yürüyen bir adamdan dayak yediğini gördüğü zaman müdahale edeceğini söyleyen kadın oranı 62 iken, erkek oranı yüzde 73,3.


  Bu dokümanın içeriği ile ilgili sorumluluk ARI Hareketi’ne aittir ve
  Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtacak biçimde yorumlanamaz
  KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARAŞTIRMASI BASIN TOPLANTISI (opti on com.)

   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: kadına yönelik şiddet araştırması
  Kadını kocası dövebilir ama yabancı biri döverse müdahale edilir

  ewet bu çok doğru.bi de derler ya:benim kocamdır ister döver ister sever..en nefret ettiğim şey bu işte..

   
 3. TÜLSÜ35

  TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  621
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bulundugum yer BURSA memleketim İZMİRRRR
  Cevap: kadına yönelik şiddet araştırması
  bu konuda sana katılıyorum ve şiddetin her türlüsüne hayır diyorum
   
 4. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: kadına yönelik şiddet araştırması

  şiddet bırak insana hayvana bile uygulanmamalı bence hele hayatın kahrını çeken kadına aslaaaa....
  emeğine sağlık canım
   
kadına yönelik şiddet araştırması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet" AİHM yolunda "Kadına Karşı Şiddet" Avrupa Birliği'ne giriş süresinde Türkiye'nin çözümlenmesi gereken sorunlardan biri. Tüm uluslararası sözleşmeler ve yasalar çerçevesinde, "Kadına Yönelik Şiddet"e karşı düzenlenen kampanyalar birbirini izliyor. Bu kapsamda 4329 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çıkarıldı. Bu kanunun da yetmediği,...
 2. Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına şiddetin bahanesi çok Bir çocuk annesi F.T.'yi birlikte yaşadığı kişi dul olduğunu öğrenince terk etti. F.T., bir otobüs firmasında hostesliğe başlayınca da 'namus' gerekçesiyle vuruldu. Ailenin Korunmasına Dair Kanun, şiddet görenin koruma altına alınmasını gerektiriyor, korumayı ihlal edenlere de altı aya kadar hapis cezası öngörüyor. Hukukçular: Kanunun uygulanması için sekiz...
 3. Kadın Kadına Şiddet

  Kadın Kadına Şiddet

  Kolombiya'da, ilaçla uyutulan hamile kadının rahminden 8 aylık erkek bebeği alınarak kaçırıldı. Polis yetkilileri, Angela Cartagena'nın, başkent Bogota'nın 70 kilometre güneybatısında, Girardot kentindeki bir sağlık kliniğinden çıkarken ilaçla uyutulduğunu belirttiler. Kadının, daha sonra çevredeki bir eve getirildiğini ifade eden yetkililer, suç ortaklarının yardımıyla mutfak bıçağı...
 4. Avrupa çocuğa yönelik dayak ve şiddeti yasaklıyor!

  Avrupa çocuğa yönelik dayak ve şiddeti yasaklıyor!

  Avrupa da yeni bir yasa çıkarak çocuğa yönelik en ufak dayağı bile yasaklama kararı aldı.Bu yasağa Avrupa birliğine girmeye çalışan Türkiye de ne kadar uyulur bilemem ama halen Türkiye de birçok çocuk dayağa ve şiddete maruz kalıyor hatta bunu ileri götürüp çocuklarını pazarda çarşıda herkesin gözü önünde bile dövenler var ve çoğu zaman insanlar sadece bakmakla geçiştiriyorlar... ”Çocuklara...
 5. İMAM NİKÂHI – KADINA YÖNELİK ŞİDDET ve AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ

  İMAM NİKÂHI – KADINA YÖNELİK ŞİDDET ve AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ

  Bu başlık altında kısaca iki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına değinmek isterim. -Bunlardan ilki kadına yönelik şiddetle ilgili OPUZ/TÜRKİYE davasıdır. Bu davada; başvuran 1972 doğumlu Diyarbakır’da yaşayan Nahide Opuz’dur. 1990′da Opuz, annesinin eşinin oğlu olan H.O. ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Opuz ve H.O. Kasım/1995′te evlenmiş ve 1993, 1994 ve 1996′da üç...

Sayfayı Paylaş