1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Kadından evliya olmaz mı?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  evliyalık belirtileri Evliyalık tartışan eşlerden olmaz; bilakis anlaşan eşlerden olur. Eşlerin birisini evliyalık seviyesine çıkmaya yardım edecek olan da eşidir. Eşler arasında sevgi arttıkça anlayışta artacaktır... Telefonun öbür ucundan gelen seste bir heyecan vardı. Sebebini sormaya gerek kalmadan hanımefendi anlattı: ‘Beyimle tartışmamızda bana, Kadından evliya olmaz, sizde bir hayır olsaydı erkekler gibi sizden de evliya çıkardı.’ diyor. Gerçekten de kadından evliya olmaz mı? Tereddüt etmeden cevap verdim:
  - Ne münasebet! Elbette kadından da evliya olur. Hatta kadından evliya, erkeğe nispetle daha kolay ve tez olur. Çünkü erkek evin geçimini sağlarken çeşitli günahlarla, haramlarla yüz yüze gelebilir. Ama hanım için böyle bir risk söz konusu olmaz. Bu yüzden kadın gayret ederse erkekten önce evliya olabilir. İsterseniz bir örnek vereyim de kadından nasıl evliya olurmuş, görün.
  Heyecanlanan hanımefendi, beyimi de çağırayım, o da dinlesin kadın evliyayı.. dedi. Az sonra bey de gelmiş olacak ki, dinliyoruz, dediler. Ben de başladım kadın evliyanın örnek bir davranışını anlatmaya:
  - Evliya hanımların ablası sayılan Râbia-i Adeviyye’nin evine bir gece hırsız girer. Bakar ki, yaşlı Râbia namazda. Ondan istifade ile evin her tarafını araştırır; ama eline bir şey geçmez. Çünkü Rabia’nın evinde gerçekten de hırsıza yarayacak dünya malı yoktur. Bu sırada namazını bitiren Rabia Hanım, eli boş dönecek olan hırsıza seslenir:
  - Ey Allah’ın ihtiyaçlı kulu! der, kusuruma bakma, sana yarayacak eşyam yoktur. Seni büsbütün eli boş göndermemek için diyorum ki: Ne olur, kapının arkasındaki ibrikten bir abdest alıp iki rekat namaz kıl da, büsbütün eli boş dönme Rabia’nın evinden!.. İhlasla söylenen bu sözden etkilenen hırsız hemen oracıkta abdest alır, namaza durur ve secdeye kapanır.
  İşte o sırada ellerini açıp dua eden Rabia:
  - Ya Rabbi der, ben verecek bir şey bulamayıp senin kapına gönderdim. Hiç olmazsa senin kapından boş dönmesin bu ihtiyaç sahibi.. O sırada pırıl pırıl gözyaşı dökmeye başlayan hırsızdan tövbe istiğfar sesleri yükselir. Bunu gören Rabia sızlanır:
  - Ey Rabb’im, bu ihtiyaç sahibi senin kapına ilk defa geldi, hemen kabul ettin, ama ben bunca senedir kapındayım; kabul edildiğimi hâlâ bilemiyorum. Bu sırada kulağına gelen ses şöyle fısıldar:
  - Üzülme Rabia üzülme, onu da senin hatırın için kabul ettik! …
  Ben bunları anlatırken telefonun ucundaki hanımla beyden tartışma sesleri gelmeye başladı:
  -Nasıl, hanımdan evliya olmaz diyordun, olur muymuş? Bak, hocam nasıl anlatıyor kadın evliyayı?.. Bey buna hemen cevap verdi:
  - Öyle hanımdan elbette evliya olur, ama sizin gibilerinden olmaz. Baksana, Rabia’nın evine hırsız girmiş de alacak bir şey bulamamış. Senin evine hırsız girse sandıktaki zinetlerini şöyle bir güzel toparlayıp götürse senin halin nice olur?
  - Allah korusun. Ağzına hayra aç, o nasıl söz öyle?
  - Hocam görüyorsun ya? Ben yine haklıyım. Bizimkinin evinde eşya olarak neler yok ki? Hele zinetlerin sayısını ancak kendi biliyor… Hanımın buna cevabı gecikmedi:
  - Hocam bakma sen buna. O zinetlerin tümünü de kendisi aldı, hiçbiri benim paramla alınmış değildir. Zaten benim param da yoktur. Zinetlerimin zekatını dahi her sene hesap edip kendisi veriyor. Onun dünyalığı benden fazladır. Ben bu fakir halimle evliya olamazsam o nasıl olacak bunca dünyalığıyla?
  Burada ben araya girdim.
  -Anlayabildiğim kadarıyla, karı-koca olarak ikiniz de eşit hale gelmişsiniz!
  - Evliyalıkta mı eşit hale gelmişiz? Tövbeler olsun, hanım benimle evliyalıkta eşit hale gelemez..
  - Hayır! Evliyalıkta değil, evliyalıktan uzaklıkta eşit hale gelmişisiniz. Çünkü evliyalık, tartışan eşlerde değil anlaşan eşlerde akla gelebilir. Siz ne zaman tartışmayı bırakır da anlaşmaya yönelirseniz işte o zaman evliya adaylığında eşit hale gelebilirsiniz... Siz bu noktayı bir düşünün.
  - Peki hocam, unutmayacağımız bir konuşma oldu. İkimizi de hem aydınlattınız, hem de nazik bir şekilde uyardınız. Gerçekten de evliyalık, tartışan ailelerde değil anlaşan ailelerde akla gelebilir. Biz tartışan eş olmayı bırakıp anlaşan eş olmaya bakmalıyız. Teşekkür ederiz.
  Ne dersiniz bu telefon tartışmasına? Neresi takdir, neresi tashih edilmeli?
  Ahmed Şahin
  ailem.zaman.com
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kadından evliya olmaz mı?
  emeğine sağlık
   
Kadından evliya olmaz mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evliyalar

  Evliyalar

  ABAPÛŞ-İ VELÎ Anadolu evliyâsından. İsmi Bâli Mehmed Çelebi olup, Bâlî Sultan olarak da bilinir. Germiyan şehzâdelerinden Hızır Paşanın oğludur. Dedesi Süleymân Şah, Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'nin oğlu Sultan Veled'in kızı Mutahhara Sultan ile evli olduğundan, soyu Mevlânâ hazretlerine ulaşır. Babası ona, saltanat elbisesi yerine tarîkat abası giydiği için "Abapûş-i Velî" lakabını...
 2. Kadından arkadaş olur, yönetici olmazmış

  Kadından arkadaş olur, yönetici olmazmış

  Anket sorularının yüzde 44’ünü erkekler, yüzde 56’sını ise bayanlar cevaplarken, bu kişilerin yüzde 76’sı çalışan kişilerden oluştu. Ankete katılanlardan yüzde 21’i işyerinde çalışma arkadaşlarının ‘kadın’ olmasını istedi. Yüzde 66’sı ‘fark etmez’ cevabını verdi. ‘İşyerinde yöneticimin kadın olmasını isterim’ diyenlerin oranı yüzde 20 olurken, erkeklerin yöneticilik konusunda kadınların...
 3. Evliya

  Evliya

  Allah dostlarını görmek müjdeye, hidayete ve Peygamberimizin (s.a.v.) güzel hal ve davranışlarına uymaya, Salih kulların sofrasında ya da meclisinde oturmak iyilerden olmaya ve ilahi lutuf ve ihsana, Yaşayan salihlerdin birini görmek, onun yolunda olmayaa, onun alınyazısına paralel bsir hayat sürmeye, Ölmüş bazı salihlerin bir kentte sağ olduklarını görmek, ora halkının erişeceği bolluk ve...
 4. Beni Utandırmayın OLmaz mı:)

  Beni Utandırmayın OLmaz mı:)

  :dp47::dp47::hhh::hhh::hhh:
 5. Erkeksiz Kadında Nur Olmaz

  Erkeksiz Kadında Nur Olmaz

  ERKEKSİZ KADINDA NUR YOKMUŞ! ÜNLÜ SANATÇI, 'HÜLYA'NIN GÜNCESİ' BAŞLIKLI KÖŞESİNDE DE, EN AZ KOSTÜMÜ KADAR İDDİALI AÇIKLAMALAR YAPTI. Hülya Avşar, dergisinin son sayısının kapağında yine farklı bir imaja büründü. Sabah gazetesinin haberine göre; siyah, parlak deri bir elbise giyen ünlü sanatçı, 'Hülya'nın güncesi' başlıklı köşesinde de, en az kostümü kadar iddialı açıklamalar yaptı....

Sayfayı Paylaş