Kadinin Adi Yok

M

Misafir

Forum Okuru
Kadinin Adi Yok
Türkiye�de hala kadınların yüzde 40�ı görücü usulüyle evlenirken, yüzde 20�si nikahsız yaşıyor, 100 kadından 2�si yükseköğrenim görüyor. Türkiye'de 8 milyon kadın okuma-yazma bilmiyor, eğitim gören 100 kadından ise sadece 2 tanesi yükseköğrenim görüyor. Kadınların yüzde 40�ı görücü usulüyle evlenirken, yüzde 30�unun dini nikahla, yüzde 20�sinin ise nikahsız yaşıyor. Kadınların yüzde 55�inin doğum kontrolünü uygularken, Yüzde 64�ü hamilelik döneminde doktor yüzü görmüyor, yüzde 65�i eve gelen konuğa görünmüyor, ki bu özellikle kırsal kesimde çok yaygın. Anne olmak için ülkemizde yılda 2 bin 500 kadın yaşamını yitiriyor. Berdel, başlık parası, töre ve namus cinayetleri, dayak, baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor. Yani 21. yüzyılda Türkiye�de hala kadının adı yok.kadin1.jpg
Toplumun yüzde 50�sini oluşturan kadınlar, karar mekanizmalarında kendi oylarıyla yarı yarıya temsil edilmeyi başardıklarında birçok sorunu çözeceklerini vurgulayan Doğu ve Güneydoğulu kadınlar üzerine araştırmalar yapan eğitimci Neşe Doster, TBMM�de kadınların temsil oranın 1930�lu yıllarla karşılaştırıldığında çok düşük olduğunu vurguladı.
Kadınların sivil toplum örgütlerine katılımının yüzde 24, partilere yüzde 13, sendikalara ise yüzde 6 civarında bulunduğunu anlatan Doster, bu oranların Avrupa ülkelerine göre son derece düşük olduğuna değindi. Türkiye�deki iş kollarında erkeklerin yönetici, kadınların ise yardımcı konumunda bulunduğuna dikkati çeken Doster, �Yörelere göre fark gösterebilir, ancak ana sorunlar aynı� dedi. Neşe Doster, kadınların sorunlarının çözümü için eğitimin önemine değinerek, öncelikle işsizliğe çare bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adil Türkoğlu da, kadınların eğitim olanaklarının erkeklere oranla daha kısıtlı olduğunu söyledi. Türkoğlu, okuma yazma bilmeyen erkeklerin vatani görevlerini yaparken bu imkana kavuşabildiklerini, oysa kadınlar için bunun söz konusu olmadığını belirtti. Türkoğlu, �Kadının toplum yaşamına daha çok katkıda bulunabilmesi için öncelikle eğitim seviyesi yükseltilmelidir. Araştırmalar, bebek ve anne ölümleri ile doğurganlıkta annenin eğitiminin önemli rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle sağlıklı kuşakların yetişmesi için de kadının eğitimi öncelikli konular arasında yer almalıdır� diye konuştu. Türkoğlu, kadının eğitimi için de özellikle sivil toplum örgütlerine önemli görevler düştüğünü kaydetti.

kadin9.jpg
Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ç.Ü Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Gaye Erbatur da kadınların hak ettikleri konuma erişemediklerini, bunun en önemli nedeninin kadınların siyasette ikinci planda bırakılmalarının olduğunu söyledi. Erbatur, 1950�li yıllardan sonra parlamentoda kadınların temsil oranının yüzde 1�lere kadar düştüğünü, bugün ise yüzde 4�te kaldığını belirterek, �Siyasete katılmazsak, sorunlarımızı çözemeyiz� dedi. Kadınların dünyada hak ettikleri konuma geldikleri tek ülkenin İsveç olduğuna dikkati çeken Erbatur, şöyle konuştu: �İsveç parlamentosunda kadınların temsil oranı yüzde 43�tür. Bakanlar kurulunun da yüzde 55�i kadınlardan oluşmaktadır. Ülkemizde de aynı tabloyu görmek istiyoruz. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum, erkeklerin bu işi beceremediklerini göstermektedir. Bu nedenle kadınların siyasette aktif rol almaları zorunluluk haline gelmiştir.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
600
melegimeren
melegimeren
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
11K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
Üst