1. zelal0903

  zelal0903 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  102
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  antalya

  kadinlar icin kalp krizi testi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında zelal0903 tarafından paylaşıldı.

  Çoğu kadın kalp krizini, kalp ritim bozluğunu hálá erkeklere has bir sağlık sorunu gibi görüyor. Bu ciddi bir yanılgıdır.
  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun yazısı

  Kadınların kalp-damar hastalıklarını bir erkek sağlığı sorunu gibi düşünme yanlışları sürüyor.

  Çoğu kadın kalp krizini, kalp ritim bozluğunu hálá erkeklere has bir sağlık sorunu gibi görüyor. Bu ciddi bir yanılgıdır. Özellikle sigara kullanımının kadınlar arasında yaygınlaşmasından ve menopozda geçirilen yaşların çoğalmasından sonra kalp-damar hastalıklarına yakalanmada kadın-erkek riski neredeyse eşitlenmiştir. İşin kötüsü kalp krizleri kadınlarda daha sessiz ve farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

  Yetmedi! Kalp krizleri kadınlarda daha tehlikeli olmaktadır. Eğer kalp krizine yakalanma olasılığınızı merak ediyorsanız kadınlar için hazırlanmış olan bu testi yapın ve sonuçları mutlaka dikkate alın.

  DOĞRUYAĞLARITÜKETİN

  Doymuş ve trans yağları sınırlı bir beslenme planı uygulayanlarda kalp krizi riski azalmaktadır. Günlük kalori ihtiyacınızın yağlardan gelen bölümünü azaltmaya ve bu yağları bitkisel kaynaklı olanlardan seçmeye, özellikle zeytinyağını tercih etmeye özen gösterin. Tam yağlı süt ürünlerinin, kırmızı yağlı etlerin, tereyağının, margarinlerin, derisi alınmamış kanatlı hayvan etlerinin doymuş yağlar için en önemli kaynaklar olduğunu unutmayın. Ne kadar çok zeytinyağı tüketiyorsunuz? Bu sorunun yanıtı kalp krizi olasılığınızla yakından ilişkilidir.

  Neredeyse her gün: 5

  Haftanın birkaç günü: 3

  Çok az ya da hiç: 1

  YAŞINIZ ÖNEMLİDİR!

  Kalp krizi her yaşta ortaya çıkabilir. Özellikle sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu risk hep vardır. Hem sigara içen, hem de doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda risk daha da fazladır. Kadınlarda kalp krizi riski 50’li yaşlardan sonra artmaktadır. İşte yaşınıza ilişkin puan tablosu:

  50 yaş üzeri ve menopoza girmiş: 10

  30-35 yaş arası ve menopoza girmiş: 8

  Menopoza girmiş ancak östrojen kullanan: 4

  34 yaş üzeri ve menopoza girmemiş: 4

  34 yaş altı: 1

  ELMAMISINIZ, ARMUT MUSUNUZ?

  Aldığınız kilolar kadar depoladığınız yağların yeri de önemlidir. Karın çevresinde ve içinde toplanan yağlar, kalp krizi olasılığını daha da yükseltmektedir. Bu riski belirlemede "bel/kalça oranı" en güvenilir kriterdir. Bel ölçümünüzü kalça ölçümünüze bölerek bulacağınız oranın 0,8’den yüksek olması kötü bir işarettir. Eğer kilosunun büyük bir kısmını bel ve vücudun üst kısmında taşıyan tipik bir elmaysanız işiniz güçleşmektedir.

  0,8 veya daha fazla: 5

  0,8’den daha az: 1

  STRES KRİZİ TETİKLİYOR

  Uzun süreli tekrarlayan ve yoran stresler kalp krizi riskini yükseltmektedir. Kalp krizinin çoğu kez ağır üzüntüler, ciddi maddi ve manevi kayıpları takiben meydana geldiği bilinmektedir. Eşinizle, işinizle, çevrenizle olan ilişkilerinizi ve stres kaynaklarınızı dikkatli bir şekilde gözden geçirmenizde yarar var. Özellikle iş yaş***** ilişkin stresler kalp krizi riskini yükseltiyor.

  Yüksek iş baskısı: 5

  Herhangi başka bir iş durumu: 1

  AKTİF BİR HAYAT SÜRÜN...

  Eğer aktif bir yaşamınız, düzenli egzersiz alışkanlığınız yoksa kalp krizine yakalanma olasılığınız artmaktadır. Haftada 3 veya 4 gün 30-35 dakika ve üzerinde yapılan egzersizler, kalp krizi riskini azaltmaktadır.

  Nadiren egzersiz yapmak: 5

  Ara sıra egzersiz yapmak: 3

  Haftada en az 3 kere egzersiz yapmak: 1

  KAN BASINCINIZI İYİ İZLEYİN

  Hipertansiyon kalp krizi riskini tetikleyen önemli bir sağlık sorunudur.

  Kan basıncı yüksekliği ne kadar fazlaysa kalp krizi geçirme olasılığı o kadar yükselmektedir.

  160/95’ten fazla: 5

  140/90 ile 160/95 arası: 3

  140/90’dan az: 1

  KİLO

  FAZLALIĞINA DİKKAT EDİN!

  Kalp krizine yakalanma ihtimalini artıran sadece şişmanlık değildir. Eğer vücut ağırlığınızın yüzde 3-5 daha fazlasını taşıyorsanız, riskiniz artmaktadır. Kilo fazlalığıyla birlikte bel çevresinin de genişlemesi (özellikle 90 cm üzerine çıkması) daha da kötü bir işarettir. Kalp krizi kilo ilişkisinde en güvenilir kriter beden kitle indeksidir.

  Beden kitle indeksinin;

  27 veya daha fazla olması: 5

  22-26 arasında olması: 3

  22’den az olması: 1

  SİGARA EN BÜYÜK TEHDİTTİR!

  Ne kadar çok sigara içerseniz kalp krizi riskiniz o kadar artmaktadır. Sigara kullanılan süre uzadıkça kriz riski çoğalmaktadır ama araştırmalar özellikle tüketilen sigara miktarı üzerinde durmaktadır.

  Günde 11 ya da daha fazla sigara: 5

  Günde 1-10 sigara: 3

  Hiç sigara kullanmama: 1

  ALKOLDEN UZAK DURUN

  Günde bir kadeh şarap veya benzer miktarda alkolün kalp krizi riskini azaltabildiğini gösteren çalışmalar varsa da, siz yine de alkolden uzak durun. Bu miktarların tüketmeniz gereken en fazla alkol miktarları anl***** geldiğini unutmayın. Alkolün ciddi bir sağlık zararlısı olduğunu daima hatırlayın. Araştırmalar alkol tüketiminin artmasıyla kalp krizi riski arasında bağlantı olduğunu gösteriyor.

  Ağır içicilik: 5

  Günde iki içkiden daha fazla: 3

  Günde 1 kadeh: 1

  AİLEHİKAYENİZNASIL?

  Kalp-damar hastalıklarının oluşumunda genetik mirasın önemi iyi bilinmektedir. Birinci dereceden akrabaları arasında kalp krizi geçirmiş olanlarda şanssızlık daha fazladır.

  Ailenizden birinin 55 yaşından önce kalp krizi geçirmiş olması: 5

  Ailenizden birinin 55 yaşından sonra kalp krizi geçirmiş olması: 3

  Ailenizde kalp krizi geçiren birinin olmaması: 1

  İŞTE PLANINIZ

  Eğer puanınız;

  13 veya daha az ise

  Kalp krizi riskiniz çok azdır. Yaptıklarınızı yapmaya devam edin.

  14 puan 31 puan arasında ise

  Kalp krizi riskiniz orta seviyededir. Diyetinize dikkat edin ve düzenli egzersiz yapın. Eğer sigara içiyorsanız, bırakın.

  31 puan veya daha fazla ise

  Kalp krizi riskiniz yüksek düzeydedir. Doktorunuzla görüşerek bir koruma progr***** katılın. Damarsal risklerinizi belirleyin, kilo verme ve kan yağlarını ayarlama problemlerini izleyin. Koruyucu dozda Aspirin, Omega-3 yağ asitleri ve E vitamini kullanımı için doktorunuza danışın.


  saglikli yarinlar dilegiyle


   
 2. TaMaRa

  TaMaRa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: kadinlar icin kalp krizi testi
  yine cok önemli ve dogru konuyu ele almissin beyazmelek hemsirem :) paylasim icin tskler ... benim puanim 12 cikti seker
   
  Son düzenleme: 26 Ocak 2008
 3. zeyna

  zeyna Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  276
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir
  Ce: kadinlar icin kalp krizi testi
  bende risk varmış tesekkürler bundan sonra daha dikkatli olurum muck
   
 4. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: kadinlar icin kalp krizi testi

  bu önemli bilgiler için sağol canım emeğine sağlık
   
kadinlar icin kalp krizi testi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp krizi

  Kalp krizi

  Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi. Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, "Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırırdık. Ama şimdi 20'li...
 2. kalp krizi

  kalp krizi

  KALP KRIZI Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. MÜTHVE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ… Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En...
 3. kalp krizi için ...

  kalp krizi için ...

  >>>>>>>>>> >>>>>>>>>> >>>>>>>>>> >>> >>>>>>>>>> >>>>>>>>>> >Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz >>>>>>>>>>de >>>>>>>>>> >>>aksam 18:30civarinda,...
 4. Kalp Krizinde Acil Müdahale

  Kalp Krizinde Acil Müdahale

  kalp krizi geçiren birine ne yapmalı kalp krizinde acil bakım krizi geçiren kişiye ne yapmalı birine yapılmalı hastaya yapılmalı Göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişi tam donanımlı bir hastaneye başvurmalı ve sağlık yardımı almalı. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Erhan Babalık, kalp krizinde acil müdahalenin önemi ve kriz anında yapılması gerekenler...
 5. Kalp Yaşı Testi

  Kalp Yaşı Testi

  kalp yaşı testi becel kalp yaşı testi kap yaşı testi, becel, nasıl yapılır, nasıl öğrenirim, kal yaşım kaç, ile ilgili bilgiler burada melekler Kalp sağlığımızı korumak için türlü yollar var melekler :) Yediklerimize dikkat etmek,spor yapmak ve stresten uzak bir yaşam sürmek :) Tabi bunlara tam anlamıyla riayet etmek pek mümkün olmuyor ne yazık ki,işte elimizden geldiği kadar :) Peki...

Sayfayı Paylaş