Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı nedenleri

Uzman SühaN

Administrator
Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı nedenleri
Ancak yüzme ya da koşma gibi kasları zorlayan bir aktivite söz konusu olmadığı halde, yani herhangi bir yaralanma olmadan ortaya çıkan kasık ağrıları altta yatan başka bir sorunu haber veriyor olabilir. Bu nedenle aniden başlayan ya da uzun süren kasık ağrılarını görmezden gelmemek önemlidir. Hangi uzmana muayene olmanız gerektiğini kestiremediğiniz durumlarda aile hekiminize danışabilirsiniz.

Devam eden, git gide şiddetlenen veya haftalar boyu geçmeyen kasık ağrıları ihmal edilmemeli ve bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Kadınlarda üreme organları ile ilgili bir sorundan şüpheleniliyorsa jinekolojik muayene ile de ağrının kaynağı anlaşılabilir.


4.gif
Kasık ağrısının birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenler kadın ve erkekte farklılıklar gösterir. Örneğin kadınlarda adet dönemindeki yumurtlama kasık ağrısına yol açabilir ve doğal olarak erkekler için böyle bir ağrı nedeni söz konusu olamaz.
Kasık ağrısı hemen herkeste meydana gelebilir. Kadınlarda kasık ağrısına yol açabilen pek çok farklı neden olması, kasık ağrısının kadınlarda daha çok görülmesine yol açar. Bu makalemizde kadınlar ve erkekler için kasık ağrıları nedenlerini ayrı ayrı sıralayacağız.Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri
Kas, tendon ve bağ zorlanmaları özellikle futbol, koşu, yüzme benzeri sporlarla ilgili olan kişilerde sık görülür. Herhangi bir spor sakatlanmasının hemen ardından kasıkta ağrı başlayabileceği gibi, sakatlanma sonrası haftalar hatta aylar içerisinde de ağrı ortaya çıkabilir. Zorlanan bölgenin aynı tempoda kullanılmaya devam edilmesi ağrıyı kötüleştirebilir.
Daha nadir olarak kemiklerle ilgili sakatlılar, kırıklar, fıtık ve hatta böbrek taşları da erkeklerde kasık ağrısına yol açan nedenler arasındadır. Testis ve kasık ağrısı farklı ağrılar olmasına karşın, kimi zaman testislerle ilgili bir problem de ağrının kasıklara kadar yayılmasına yol açabilir.


Bazı sağlık durumları doğrudan, bazıları ise dolaylı olarak kasık ağrısına neden olabilmektedir. Erkeklerde kasık ağrısı nedenlerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
Avasküler Nekroz: Üst bacak kemiğinde dolaşım bozukluğu sonucu kemik dokuları ölmeye başlar. Hastalık kasıklarda ağrı ile kendini belli etmeye başlar.
Avülsiyon kırığı: Kemikten bağ ya da tendon kopması sonucu kemikte bağlantı yerinde kırık oluşur.


Böbrek taşları
Bursit: Eklem iltihaplanmasıdır.
Epididimit: Testisle ilgili iltihaplanmadır.
Hidrosel (Su fıtığı): Testis torbasının şişmesidir.
İdrar yolu enfeksiyonu
Kabakulak hastalığı
Kasık fıtığı


Kas zorlanması: Spor, egzersiz, fiziksel aktivite benzeri sonucu bir kas zorlanması, çekilmesi ile kasık ağrısı ortaya çıkmışsa bir ağrı kesici almak ve etkilenen bölgeye günde 2-4 kez buz kompresi yapmak ağrıyı hafifletebilir.


Kireçlenme
Lenf nodu şişlikleri
Orşit: Testis iltihabıdır. Genellikle kabakulak hastalığının ardından ortaya çıkar.
Piriformis sendromu: Kalçada yer alan piriformis kasının siyatik sinire baskı yapmasıdır.
Prostatit: Prostat iltihabıdır.
Siyatik
Stres kırıkları
Sinir sıkışması
Tendon iltihabı
Testislerle ilgili varikosel (testis kanalı varisleri), spermatosel ya da testis kanseri gibi çeşitli diğer rahatsızlıklar
Kasık ağrılarına bel, karın ve göğüs ağrıları eşlik ediyorsa, testis ağrısı ile birlikte bulantı, ateş ve idrarda kan gibi başka belirtiler de varsa acil olarak, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
Kasık ağrısı şiddetliyse, dinlenme benzeri çeşitli kendi kendine tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa, testis ağrısı birkaç gündür devam ediyorsa, testis çevresinde şişkinlik varsa ve idrarda kan görülmüşse bir doktora muayene olunması gerekmektedir.


Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

Üreme çağındaki kadınlarda, genç ya da menopoza girmiş kadınlara göre, kasık ağrılarına daha sık rastlanır. Üreme sisteminde yer alan yumurtalıklar, tüpler veya rahim gibi organlarda oluşan sorunlar ya da hastalıklar kasık ağrılarına yol açabilir.
Kadınlarda adet döneminin yanı sıra hamilelik dönemi de kasık ağrısı şikayetinin sıkça ortaya çıktığı dönemlerden biridir. Kasık ağrısı hamilelikte zaman zaman görülebilir ancak bu durumu normal kabul ederek doktora danışmamak doğru bir yaklaşım olmaz. Hamilelikte her türlü ağrı için mutlaka doktora danışılmalıdır.


Kasık ağrılarının nedeni yumurtalık kisti benzeri üreme organları ile ilgili sorunlardan kaynaklı olduğunda, bu durum çocuk sahibi olunamaması ile ilişkili bir durumu da açığa çıkarabilir. Elbette her kasık ağrısı ile birlikte çocuk sahibi olunamayacağı korkusu duyulmamalıdır. Öte yandan ağrılar da ihmal edilmemeli ve nedeni araştırılmalıdır.
Kadınlarda görülen kasık ağrılarından sadece üreme organları sorumlu değildir. Kas, iskelet sorunları, psikolojik nedenler ya da bağırsaklarla ilgili bazı problemler de kasık ağrısı yapabilir.
Kadınlarda karşılaşılan kasık ağrısı nedenlerini genel olarak sıralayalım:
Ağrılı adet görme veya adet dönemleri arasında yumurtlama nedeniyle kasıklarda ağrı oluşması
Apandisit
Bağırsak iltihabı
Bel fıtığı
Böbrek taşları, idrar yollarında taş ya da kum
Dış gebelik
Düşük
Endometrit: Rahim iç tabakasının iltihabıdır.
Endometriyal polipler: Rahmin iç yüzeyinde oluşan poliplerdir.
Endometriozis: Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak da bilinir.
Fıtık
Gebelik
Karın içi apseler
Karın içi lenf bezi iltihaplanmaları
Huzursuz (İrritabl) bağırsak sendromu
İdrar yolu enfeksiyonu
Mesane iltihaplanmaları
İltihabi kolitler
İskelet merkezine ait hastalıklar
Kalın bağırsak tümörleri (tekrarlayan ağrılara yol açabilir)
Miyomlar
Pelvik taban desteğinin kaybolması
PİD (Pelvik İnflamatuar Hastalık): Kasık bölgesinin iltihapları ve enfeksiyonlarının toplu adıdır.
Psikolojik sorunlar (depresyon, stres, vb.)
Rahim ağzında daralma (ameliyat sonrası)
Rahmin dönük olması
Sistit
Spiral gibi rahim içi araçların kullanımı
Tüplerin iltihaplanması
Yumurtalıkların burkulması
Yumurtalık kistleri
Yumurtalık kistinde yırtılma, kanama, aşırı büyüme


Kasık ağrıları 6 aydan uzun bir süredir devam ediyorsa kronik ağrı söz konusudur. Ağrıların aniden mi başladığı yoksa uzun süredir mi devam ettiği, teşhis açısından önemlidir. Tekrarlayan, şiddeti artan, ateş veya kanama gibi başka belirtilerin de eşlik ettiği kasık ağrıları için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.


Aniden başlayan kasık ağrılarında erken teşhisin çok çok önemli olduğu çeşitli sorunlar söz konusu olabilir. Ağrı kesicilerle veya dinlenme gibi evde alınacak tedbirlerle ağrı geçiştirilmemeli ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Kasık ağrılarının nedenleri araştırılırken kan testleri, idrar testi, ultrason ve jinekolojik muayene ile, özellikle üreme organlarındaki sorunlara teşhis koyulabilir.
 
Üst