1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Kadınların Allah katında yeri nedir?

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  allah katında kadın allah katında hamilelik İslam, vahiy ürünü olan ayetlere dayalı bir dindir. Ayetler, "Ey insanlar" veya "Ey inananlar" diye başlar ve cinsiyet ayırt etmeksizin bütün insanlara hitap eder. İnsanların yaratılışta ortak olduklarını, yaratılış değeri olarak kimsenin kimseden farklı olmadığını, sadece yapıp etmeleri üzerinden Allah katında değerlendirileceklerini bildirir.

  Kuran'ın en uzun surelerinden biri "Nisa = Kadınlar" adını taşır. Surenin ilk ayeti der ki, "Ey insanlar, sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini de yaratan ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabbinize hürmetsizlikten sakının, akrabalık bağlarını gözetin."

  Aynı surede, erkek veya kadın, mümin olarak, kim yararlı işler işlerse, onların cennete girecekleri ve kendilerine zerre kadar zulmedilmeyeceği bildirilir. (4Nisa124)

  Yani Allah katında "erkek veya kadın yeri" ayrımı yoktur, ayrım sadece yararlı işler işlemedeki başarı derecesine göre olacaktır. Kuran'ın annelik değerine verdiği önem, Hz. Peygamber'in ilgili ayetleri destekleyen söz ve davranışları çok işlenmiş konulardandır ve hemen herkesçe bilinir.


  Mesela cennet annelerin ayakları altındadır. Fakat bence eksik olan bir husus, kadınlığın, anneliğin yanı sıra başka bakımlardan da değerlendirilmesidir. Annelik görevini ihmal eden kadınlar, olduğu gibi hiç anne olmadığı halde toplumun bütün çocukları için onların hepsinin annesi gibi çalışan, bilimsel araştırmalarıyla ve çeşitli faaliyetleriyle onların daha iyi hayat yaşamaları için ortam hazırlayan kadınlar vardır.
  Kadınların hepsi, tabii ki erkekler de yaptıkları ve yapmadıkları işlerle Allah katında layık oldukları yerlere yerleşeceklerdir.
  Şimdi sorularınız:

  Mekruh vakitler güneşe tapanlarla ilgili

  Namaz kılmak için uygun olmayan, yani namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler; güneşin doğmasından yükselmesine kadar olan zaman, güneşin tam tepe noktasında olduğu zaman, güneşin batma zamanı. Görüldüğü gibi yasaklamalar güneşin pozisyonları ile bağlantılı, yasaklamanın bilimsel bir açıklaması var mı?

  Yasaklamanın sebebi, İslamın başlangıcında, güneşe tapanların varlığı ve Müslümanların onlara benzemesinin önlemesiydi. Çünkü onlar ibadet için güneşin bu hallerini bekliyor, ibadetlerini bu zaman aralıklarında yapıyorlardı.

  Müslümanlar namazlarını bu zamanlara rastlatırlarsa yanlış anlaşılabilirdi. Bugün için böyle bir durum söz konusu değilse de iyi bir alışkanlık, nadir de olsa benzer bir durum herhangi bir yerde ortaya çıkabilir diye sürdürülmektedir.

  Ayakların yıkanması konusunda iki görüş var

  Kuranı Kerim'de abdest için el, yüz yıkanır, başa ve ayağa mest yapılır deniyor da, abdest alırken neden ayak yıkanıyor? Topuklarım yarılıyor, sabahleyin ayağımı yıkadıktan sonra diğer namazlar için mesh yapabilir miyim?

  Abdest ile ilgili ayette (5Maide6 ) el, yüz yıkanır, başa mesh edilir, deniliyor. Ayakların ise cümlenin gelişine göre, yıkama fiiline mi, mesh fiiline mi dahil olduğu ulema arasında iki ayrı görüşe sebep olmuş, çoğunluk yıkama tarafında yer almıştır. Ancak mesela Şiiler mesh etme yolunu tutmuşlardır.

  Herhalde biz aklımızı kullanıp önce ayağımızın temizliğine önem vermeli, sonra da temiz tutmanın yolunu bulmalıyız. Sıhhatimizle ilgili durumlarımız çok önemlidir, onları özellikle gözetmeliyiz. Mesela şeker hastaları için ayak bakımı çok önemlidir. Uygun bir çorap ve terlikten yararlanılabilir.

  Prof. Dr. BEYZA BİLGİN


   
Kadınların Allah katında yeri nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. allah kadının gözyaşlarını sayar!!!

  allah kadının gözyaşlarını sayar!!!

  bir kadını ağlatırken çok dikkat edin çünkü tanrı gözyaşlarını sayar allah gözyaşlarını sayar kadının gözyaşları allah kadının sayarmış gözyaşı Bir kadın çocuktur aslında…..çocuk gibi davranmayı sever.erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini ister. Kadın ağlarsa tehlikeli olur...Bütün kadınlar gülmeli:) Bir çocuğu okşar gibi incitmekten korkarak sevmeli erkek...
 2. Allah Katında En Çirkin Ses

  Allah Katında En Çirkin Ses

  dünyanın en çirkin sesi en çirkin ses aslan kükremesi kaç desibeldir aslan kükremesi kaç desibel desibel Mevlana hazretleri birgün öğrencilerine ALLAH katında en çirkin ses nedir diye sordu Öğrencileri bu sorunun cevabını bulamadılar ve hocam siz cevaplayınızda öğrenelim derler Mevlana; Her hayvanın kendisine mahsus bir zikri tesbihi iniltisi vardır Mesela devenin böğürtüsü aslanın kükremesi...
 3. Allah neden kadın peygamber göndermedi

  Allah neden kadın peygamber göndermedi

  Allah neden kadın peygamber göndermemiştir? “(Ey Resûlüm!) senden önce de kendilerine vahyeder olduğumuz erkeklerden başkasını (peygamber) göndermedik. (Ve siz ey müşrikler) eğer bilmiyorsanız o halde ehl-i zikre (iyi bilenlere) sorun!” (Nahl/43) Kadının mizacı, peygamberlik vazifesine uygun değildir. Peygamberlik vazifesinin elbette gayet ağır şartları vardır. Kadın ise yaratılışı ve mizacı...
 4. ALLAH yerine neden TANRI sölenir

  ALLAH yerine neden TANRI sölenir

  Benim merak ettiğim şu neden ALLAH yerine bazen TANRI diyorlar ? ALLAH'ın isimlerinin içinde TANRI ismi yoktur,peki nerden yarandı bu söz,bir kökeni olmalı...ALLAH'ın isimlerinin içinde olmayan bir ismi kullanmak günah diğilmi?
 5. Allah kimdir?Allahın anlamı nedir?

  Allah kimdir?Allahın anlamı nedir?

  bu konu;Allah kimdir,Allah nedir hakkında bilgiler vermektedir Arapların Allah, batılıların God ve Farsların Huda dedikleri varlık. Her toplumun, kendisine has bir tabirle ona işaret ettikleri bu varlık kimdir? Ne gibi nitelik ve özellikleri vardır?(Özellikle ataist lerin google den sık aradığı kelimler..)Allah; Yüce Yaratıcının özel ismidir. Bu isim, Onun kemal, cemal ve celal...

Sayfayı Paylaş