Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

TİTAN

Forum Okuru
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
kahve lekesi, giysiden, halıdan, koltuktan, mobilyadan, nasıl çıkar, ile ilgili bilgiler burada meleklerkahve lekesi-145.jpgSevgili melekler,
Düşünün,arkadaşlarınızla oturmuşsunuz,kahve falı bakıyorsunuz.Siz tam dalmış hararetle birşeyler anlatırken arkadaşınızın çocuğu ''Ben de bakayım'' deyip,fincana uzanınca olanlar oluyor,fincanın içinde ki kahve etrafa saçılıveriyor.Fincana mı yanarsınız,güzelim halıda ki koltukta ki lekelere mi?

Üzülmeyin,çaresi var.İpuçlarımıza bir göz atın...:tik:

Burada en önemli şey hemen kahve lekesi üzerine ılık su tatbik etmektir. Masadan izin isteyip tuvalete giderek, temiz bir bez (veya tuvalet kağıdı) ve ılık su ile lekeyi nemlendirin.

Lekeyi asla ovmayın, sadece emdirin.
Daha sonra hafifçe bastırarak kurulamak için bir başka bez kullanın.

Bütün kahve lekesi sadece suyla çıkmayabileceğinden; bu nedenle eve gider gitmez, uygun leke çıkarma işlemlerini gerçekleştirin.

Giysideki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
Giysinin üzerine kahve dökülmesi çok kolaydır, fakat kahve lekesini çıkarması o kadar kolay değildir.
Kahve lekesi çıkarılırken etkili olabilen bir uygulama:
Müdahelede bulunmadan önce kahve lekesi olan kumaşı alın ve tersine çevirin. İçeriden, yani lekenin arkasından, lekenin üzerinde soğuk su gezdirin. Bu müdahele, kahve lekesini gevşetebilir.

Sonra lekelenmiş bölgeye ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan uygulayın ve yaklaşık yedi-sekiz dakika veya eğer lekenin olmasının üzerinden uzun bir süre geçmişse yarım saat kadar bu şekilde bırakın.

Kahve lekesinin çıkarılması için bir sonraki aşama; deterjanı tamamen duruladığınızdan emin olduktan sonra kumaşı yaklaşık yirmi dakika ılık su içinde bekletmektir.

Daha sonra, giysileri normal şekilde yıkayın; kurutmak için kurutma makinesini kullanmayın.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
Önce, temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak (ovalamadan bastırarak) bütün sıvıyı kağıt havlu veya beze gelmeyinceye kadar emdirin.

Bir bardak suyla biraz deterjanı (ağartıcı ve alkali içermeyen) karıştırın. Su sıcak değil, ılık olmalıdır. Yaklaşık olarak otuz saniye böyle bırakın ve sonra sıvıyı bir bezle veya kâğıt havluyla emdirin.

Bu bez veya kağıt havluyu halı üzerinde basınçla tamponlayın ve bezin kahve lekesini emmesini sağlayın. İşlem sırasında kullanılacak bez, renk vermemesi için kesinlikle renkli olmamalıdır.

Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla tamponlayarak alın.

Halıdaki ve Koltuktaki Daha Zorlu Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kahve lekesi yukarıdaki işlemlerden sonra halıdan veya koltuktan çıkmazsa, su bardağına yaklaşık beşte iki oranında sirke koyun ve bardağın kalan kısmını suyla doldurun.

Hazırladığınız sıvıyı, emdirdiğiniz temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak halıya uygulayın.

Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla tamponlayarak alın.

Mobilyadaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

Masa, sehpa ve tezgah üstlerinde kahve fincanının yuvarlak izler şeklinde lekeler bırakması, hiç de ender karşılaşılan bir durum değildir.

Genellikle kahve lekesi nemli bir bezle hemen çıkarılabilir; fakat lekeyi geç fark ederseniz, kahve lekesinin çıkarılması gerçekten zorlu olabilir.

Mobilyadaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
Mobilyadaki kahve lekesi için leke çıkarma işleminin bir kabusa dönüşmesine gerek yoktur:
Lekelenen bölgeye ağartıcı içermeyen sıvı deterjan tatbik edin.
Eğer bu işe yaramazsa, lekeye karbonat uygulayın veya sirkeyle ovmaya çalışın, yüksek oranda işe yarayacaktır. 
Üst