Kahverengi lekeler için patates maskesi

Uzman SühaN

Administrator
Kahverengi lekeler için patates maskesi
Ciltteki kahverengi lekeler birçok kişi için rahatsız edicidir. Herhangi bir sağlık sorunu belirtisi olmamasına rağmen estetik kaygılardan ötürü istenmeyen kahverengi lekeler, ellerde sık görülmekle birlikte yüzde ve bacaklarda da sık sık oluşur. Genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak beliren kahverengi lekeler, güneşten ötürü de ortaya çıkabilir. Yaşa bağlı olarak ciltte beliren kahverengi lekeler, deri hücrelerindeki melanin birikiminin artması sonucu olurken güneşten ortaya çıkan lekelerde de neden, koruyucu krem kullanılmamasındandır.


Ciltte beliren kahverengi lekeler, yaşlılık ya da güneş gibi nedenlerin yanı sıra hamilelikteki hormonal değişimler, yetersiz kişisel bakım, menopoz, depresyon ya da stres sonucunda da ortaya çıkar.

6.jpg


Güzellik merkezlerinde uygulanan lazer tedavisiyle giderilebilen kahverengi lekeler için doğal çözümler de bulunmaktadır. Örneğin limon, içindeki sitrik asit sayesinde lekeleri ağartır. Ancak bu yöntem, genellikle küçük lekelerde etkili olur.


Bir diğer etkili yöntem de patatestir. Kansere karşı koruyucu etkiye sahip, böbreklere yararlı, sindirimi kolaylaştırıcı ve kanı temizleyici özellikleri bulunan patates, cilde de iyi gelir.


Rendelenmiş haliyle yapılan maske sayesinde kahverengi lekeler için bire bir olan patates, adeta bir mucizedir. Uygulaması son derece kolay olan maske için iki patates yeterli olacaktır. Rendelenen patateslerin önce suyu sıkılır. Elde edilen su ile cilt yıkanır. Patatesin suyundan geriye kalan posa ile de gözaltlarına ve burun üstüne bakım yapılabilir.


Lekeli bir cilde sahipseniz yüzünüzü patates suyu ile yıkadıktan sonra posayla da maskeyi uygulayın. Yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Süre dolduktan sonra da yüzünüzü duru suyla iyice yıkayın. Sonrasında cildinizdeki kırmızılıkların ya da diğer lekelerin geçtiğini görecek, mucizeye siz de inanamayacaksınız. Bu maskeyi, haftada bir kez tekrar etmeyi de unutmamaya bakın.


Patatesi rendeledikten sonra içine bir çay kaşığı zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz ki zeytinyağı da ayrı bir mucizedir. Hatta bir de pastörize olmayan süt karıştırırsanız cildinize çok iyi gelecek bir karışım elde etmiş olursunuz. Bu karışımı yüzünüze uyguladığınızda güneş nedeniyle oluşmuş olan kahverengi lekelerden de kurtulabilirsiniz. Lekelerle vedalaştıktan sonra yapmanız gereken ise güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanmak.
 
Üst