1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Kaİnatin YaratiliŞi...

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  kainatın yaratılışı kainatin yaratilisi kainatın yaratılışı ile ilgili hadisler video dünyanın video Ezelde Allah celle celâluhu vardı. O’ndan önce hiçbir şey yoktu. Allah Teâlâ, kainatı ve tüm mahlukâtı yaratmak murat etti de:
  Önce:
  Arşı,
  Sonra:
  Suyu,
  Rüzgarı,
  Yeryüzünü,
  Gökyüzünü,

  Bitkiler ve hayvanları, Melekleri, cinleri yarattı.
  Meleklerin kainattan önce yaratıldığı rivayeti de vardır.
  En sonunda:
  Âdem aleyhisselamı halketti.
  O’ndan, O’nun eğe kemiğinden de Havva Validemizi yarattı.
  Yaratılışın başlayış ve safhaları Kur’an-ı Kerim’de şöyle beyan edilmektedir:
  “O, amel bakımından hanginizin daha güzel olduğunu imtihan etmek için O’nun arşı su üzerinde iken gökleri ve yeri altı günde yaratandır. Yemin ederim ki, “Siz ölümden sonra muhakkak diriltileceksiniz.” desen kâfir olanlar derhal: Bu açık bir büyüden başka bir şey değildir, derler.” (Hûd 7)
  “De ki: Siz yeri iki günde yaratanı inkâr edip O’na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabb’idir.
  Yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada rızklarını arayanlar için dört günde eşit gıdalar takdir etti.
  Sonra buhar halinde olan göğe yöneldi. Ona ve yerküreye: İsteyerek ve istemeyerek gelin, dedi. İkisi de: İsteyerek geldik dediler.
  Böylece onları yedi gök olarak iki günde var etti ve her göğe görevini vahyetti. Ve Biz dünya semasını kandillerle donattık. Bozulmaktan koruduk. İşte bu, aziz, alîm Allah’ın takdiridir.” (Fussilet 9-12)
  Allah Teâlâ’nın her göğe görevini vahyetmesi, meleklerin, yıldızların ve diğer gök cisimlerinin yaratılması ve kendilerine vazifelerinin bildirilmesidir.
  “Şüphesiz gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa hükümran olan, geceyi durmadan kovalayan gündüzü bürüyüp örten, güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Rabb’iniz Allah’tır. Bilesiniz ki yaratmak da, emretmek de O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi ne yücedir.” (Araf 54)
  Ayet-i kerimelerde geçen gün, bizce mâlum olan yirmi dört saatten ibaret olan gün değildir. Allah indinde gün, bir an manasına gelebileceği gibi, çok uzun bir zaman, bir devir manasına da gelmektedir. Burada zikredilen zaman izafidir.
  Meselâ, Hac suresi 47. ayet-i kerimede Allah indindeki bir günün, bizim mahiyetini bilemediğimiz bin yıl gibi olduğu beyan edilirken, Meâric suresi 4. ayet-i kerimede ise Allah indindeki bir günün dünya yıllarından elli bin yıl gibi olduğu ifade edilmektedir.
  Bu duruma göre Allah Teâlâ, kâinatı, altı anda, altı devirde, altı zamanda yaratmıştır. Elbette gerçek bilgi Allah katındadır.
  “İnkâr edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim onları birbirinden kopardığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Hâlâ inanmazlar mı?
  Onları sarsmasın diye yeryüzünde bir takım dağlar diktik. Orada geniş geniş yollar açtık. Tâ ki maksatlarına ulaşsınlar.
  Biz gökyüzünü sağlam bir tavan gibi yaptık. Onlar ise gökyüzünün ayetlerinden yüz çevirirler.
  O, geceyi, gündüzü, güneşi, ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler.” (Enbiya 30-33)
  Ayet-i kerimelerden anlaşıldığı gibi başlangıçta gök ve yer bitişik idi. Allah celle celâluhu onları birbirinden ayırdı. Gökyüzü bir duhan, bir buhar şeklinde idi. Allah Teâlâ yeri, göğü ve bütün mahlukatı, altı günde, yani, altı devrede, altı zamanda yarattı. Kainat bir kısım devrelerden geçerek hâlihazırdaki duruma geldi.
  Yaratılış hakkında Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:
  “Allah vardı. O’ndan önce hiçbir şey yoktu. Arşı da su üstünde idi. Sonra gökleri ve yeri yarattı. Zikirde (levh-i mahfuzda) her şeyi yazdı.” (Buhari)
  Diğer bir hadis-i şerifte de şöyle buyurulmaktadır:
  “Allah toprağı cumartesi günü yarattı. Dağları pazar günü. Mekruhu salı günü, nuru çarşamba günü yarattı. Perşembe günü de canlıları yer yüzüne yaydı. Cuma günü ikindiden sonra, ikindi ile akşam arasında tüm yaratıklardan sonra Âdem’i yarattı.” (Müslim)


   
Kaİnatin YaratiliŞi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÜÇ Karanlikta YaratiliŞ

  ÜÇ Karanlikta YaratiliŞ

  Sizi annelerinizin karınlarında üç karanlıkta bir yaratılışdan diğer yaratılışa geçirerek yaratmaktadır. 39 Zümer Suresi 6 Anne karnındaki cenin çok hassas bir varlıktır. Cenin eğer özel bir korunmaya sahip olmasaydı; sıcak, soğuk, ısı değişimleri, darbeler, annenin ani hareketleri cenine ya büyük bir zarar verecek, ya da cenini öldüreceklerdi. Annenin karnındaki 3 bölge cenini tüm bu...
 2. YaratiliŞ Gayemİz

  YaratiliŞ Gayemİz

  yaratılış gayemiz yaratılış gayemiz nedir yaşama Her türlü noksanlıklardan münezzeh olan Allah (cc), insanoğlunu ancak kendisine kul*luk etmesi için yaratmıştır. Nitekim bu husus Kur'an'da da vurgulanmıştır.[1] İlk insan Hz. Adem'in yaratılışı Cennette gerçekleşmiştir. Fakat şeytan Adem'i ve eşi Havva'yı kandır*mış, bunun neticesinde de Allah (cc) Adem ile Havva'yı cennetten çıkararak...
 3. kainat

  kainat

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x683. This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x780.
 4. İnsanin YaratiliŞi

  İnsanin YaratiliŞi

  İnsan bedeni, yeryüzündeki en karmaşık makinadır. Hayatımız boyunca bu bedenle görür, işitir, nefes alır, yürür, koşar ve zevk alırız. Bedenimiz kemikleri, kasları, damarları, iç organları ile mükemmel bir düzen ve tasarıma sahiptir. Bu tasarımın detayına inildiğinde ise daha da şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşılır. Birbirinden farklı gibi görünen vücut parçalarının tamamı aynı...
 5. Kainattaki nizam

  Kainattaki nizam

  Hepimiz biliriz herşey göründüğü gibi değildir ama şu bir gerçektir ki arkadaşlarım iman hangi gönüle girerse girsin o gönül cennet gibi olur. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Babam, "Ya Rabbi, hayırlının da hayırlısını ver!" diye dua ederdi. Adam en lüks uçaklarla göklerde uçuyor, yerdeki derdin acısıyla havada kıvranıyor. Öbür adam köyünün yolunda, yırtık...

Sayfayı Paylaş