Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  kalbin genc kalmasi icin

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Bu değerlere dikkat...
  TANSİYON:
  Kan basıncı değerleriniz, kilonuzdan hatta kolesterolünüzden bile daha önemlidir. Ortala tansiyon değerleriniz 11.5 ve 7.6 olmalıdır. Sabah kalktığınızda, öğlen ve akşamları rutin işlerinizi yürütürken, tansiyonunuzu ölçün. Değerler yüksek çıkarsa, doğru beslenme biçimi ve ilaçlar yardımı ile düşürebilirsiniz. Unutmayın, 55 yaşındaki birinin tansiyonu ideal değerlerde ise beden yaşı, tahvim yaşından 9 yıl daha gençtir.

  KAN TESTİ:
  Yılda bir kez yaptıracağınız kan testi sayesinde, tüm kalp sağlığınızla ilgili kapsamlı bilgiye sahip olursunuz.

  KOLESTEROL:
  İyi huylu ve kötü huylu değerlerinize dikkat edin. Amaç, kötü huylu değeri en azda muhafaza ederken, iyi huylu kolesterolü mümkün olduğunca yükseğe çıkartmaktır. İşte bunun için birkaç öneri:
  Günde 1 kaşık zeytinyağı için veya 100 gr balık yağı ya da 12 adet fındık / fıstık / ceviz yiyin. Günde 30 dakikalık yürüyüş yapın. Niasin (nikotinik asit) alın. Her gece 1 kadeh içki içebilirsiniz (Tabii bir gecede tüm haftalık istihkakınızı doldurmaya kalkmayın).

  HOMOSİSTEİN:
  Alınan proteinlerin sindirilmesini sağlayan bu maddenin fazlası, damar duvarlarında hasara neden olabilir. Kan testinizde bu değerin 9 mg/dl veya daha az olmasına dikkat edin.

  C REAKTİF PROTEİN:
  Bu değerin yüksek olması, kalp hastalıkları riskinin de yüksek olduğu anlamına gelir. Bir araştırmada, bu değeri yüksek bulunan kadınların kalp krizi geçirme riskinin, düşük olanlara oranla 3.1 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu değeri, yine egzersiz yaparak ya da günde bir Aspirin içerek düşürebilirsiniz.

  KAN ŞEKERİ:
  Her zaman 100 mg/dl'nin altında olmasına dikkat edin. Diyabet hastası olmasanız bile çok şekerli yiyeceklerden ve doymuş yağlardan uzak durun.

  FİZİKSEL TESTLER:
  Basit 2 fiziksel test, kalp sağlığı ile ilgili pek çok şey söyleyebilir.

  MAKSİMUM KALP HIZI:
  3 dakika vücudunuz zorlayacak bir egzersiz yaptıktan sonra, kalp hızınızı ölçün. Yaşınız için öngörülen maksimum değere, yüzde 80-90 oranında ulaşabiliyor musunuz? Maksimum kalp hızı değerini, yaşınızı 220'den çıkartarak bulabilirsiniz. Örneğin 40 yaşındaysanız, maksimum kalp hızı değeriniz 220-40 = 180'dir.

  TOPARLANMA SÜRESİ:
  En ağır egzersizi yaptıktan hemen sonra, kalp hızınızı not edin. Daha sonra terinizin soğumasına izin vermeden, egzersizi bırakın. 2 dakika sonra kalp hızınızı yeniden ölçün. Yaşınıza göre maksimum değerin en az yüzde 80'ine ulaşıyorsa ya da 2 dakika içinde 66 veya daha fazla değer düşüş göstermeye başladıysa, takvim yaşınızdan en az 5 yıl daha gençsiniz demektir.

  Kalbe kan pompalayın

  BUNU yapmanın en kolay yolu, egzersiz. Haftada 3 kez, 20'şer dakikalık egzersizler, vücudunuzun harika görünmesine yetmeyebilir ama sağlıklı kalmanızı sağlar. Uzun zamandır egzersiz yapmıyorsanız, günlük programınızı şu şekilde ayarlayabilirsiniz: Biraz yürüyüş ve sonra bisiklet, yüzme gibi bir aktivite (Koşma, eklemlerinizi fazla zorlayacağı için uygun olmayabilir). Unutmayın, kas esnetme ve dayanıklılık egzersizlerini düzenli olarak yapan 55 yaşındaki bir erkek, takvim yaşından 8 yıl daha genç bir vücuda sahip olabilir. Aynı yaşta bir kadınsa, bu egzersizlerle takvim yaşından 9.1 yaş daha genç bir görünüm kazanabilir.

  [​IMG]
   
kalbin genc kalmasi icin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp hastası olmamak için

  Kalp hastası olmamak için

  Kalp hastası olmamak için 1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy – kilo oranına çok di Kalp hastası olmamak için 1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy – kilo oranına çok dikkat edin . 3- Kadınlar, menopozunuzu mutlaka geciktirin. 4- Fizik aktivitenizi artırın, tembellik ve aşırı stresten uzak durun. 5-...
 2. genc yasta kalp krizine neden olan gen bulundu

  genc yasta kalp krizine neden olan gen bulundu

  Genç yaşta kalp krizine neden olan gen bulundu ABD’li bilim adamları, erken yaşlarda kalp krizine neden olan bir gen belirledi. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nin öncülüğünde yapılan araştırmada, kolesterol metabolizmasını kontrol eden CETP isimli genin, erken yaşta ölüme yol açtığı ortaya çıktı. Uzmanlar, sigara tiryakiliğiyle birleştiğinde söz konusu genin ölümcül hale...
 3. Kalbiniz icin domates tüketin

  Kalbiniz icin domates tüketin

  Domatesin gözlerimiz üzerindeki olumlu etkileri havuçtan çok daha güçlüdür. Domates bir yaz sebzesi olup, yaz mevsiminde tüketilmelidir. İşte domates ile ilgili gerçekler! Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu Değerli okuyucu, toplumda yerleşmiş olan yanlış bilgiyi düzeltmek oldukça zordur. Kime sorsanız, “gözlere hangi sebze iyi gelir” diye, alacağınız cevap havuçtur. Halbuki bu yanlıştır....
 4. Genc kizlar icin cep aynalari

  Genc kizlar icin cep aynalari

  genç kız fotoları cep aynaları Daha genc meleklerimiz icin de cok hos aynalar buldum onlari da eklemek istedim..
 5. Sağlıklı Kalp İçin!

  Sağlıklı Kalp İçin!

  Sağlıklı Kalp İçin! Kalp sağlığınız için bunlardan kaçının: ● Aşırı sıcak- soğuk ● Aşırı kilo- zayıflık ● Aşırı tokluk- açlık ● Aşırı alkol- sigara ● Aşırı uykusuzluk- uyku ● Aşırı seks ● Aşırı hareketsizlik Artırın: ● Tüm meyve ve sebzeler ● Lifli, çeperli, tahıllı gıdalar ● Sızma zeytinyağı ● Tam tahıllar ● Organik, az yağlı kırmızı et ● Balık ● Ceviz ● Keten tohumu ● Semizotu ● Kuru...

Sayfayı Paylaş