Kalp Hastalıklarında Kök Hücre Umudu

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Kalp Hastalıklarında Kök Hücre Umudu
ABD’de geliştirilen ve fareler üzerinde denenen yeni bir ilaç kokteylinin, embriyonik kök hücrelerinin gelişmesini sağlayarak, hasarlı kalp hücrelerini onardığı açıklandı.

ABD’de ciddi tartışmalara neden olan kök hücre tedavisinde, kalp hastaları için umut ışığı doğdu.

Ülkede yaygın olarak görülen kalp hastalıklarının önüne geçebilmek için yapılan ‘Survival Coctail’ adlı yeni bir ilaç karışımı ile embriyonik kök hücrelerinin gelişimi sağlandı ve kalp kası hücreleri yaratıldı.

İlaç, hücrelerin ölmemesini sağlayacak farklı proteinler içeriyor. Farelerin hasar görmüş kalplerine enjekte edilen yeni hücreler yaşamayı başardı; farelerin kalp atışlarının hızlandığı ve ritminin düzeldiği görüldü.

Araştırmayla ilgili açıklama yapan Bioteknoloji Firması Geron Corp’un Başkanı Dr Thomas Okarma, embriyonik kök hücrelerin her türlü hücre üretiminde kullanılabileceğini; ancak ilk defa kalp kası hücresi ürettiklerini söyledi.

Kök hücreler vücudun ana hücreleri, vücuda farklı hücrelerin ve dokuların kaynağını sağlıyor. Sadece bir kaç günlük embriyodan alınan hücrelerden, bütün farklı hücreler elde edilebiyor.

Fakat embroyonik hücreler daha gelişmemiş olduklarından dolayı, nasıl hücreler oluşturacaklarını kontrol etmek çok zor ve araştırmacıların korkusu kalbin içinde bir ‘diş’in bile gelişebileceği olasılığı.

Bush yönetimi, kök hücre araştırmalarıyla ilgili ABD’de ciddi kısıtlamalara gidiyor. Bush geçen ay da, yaşama hakkı adına, cenin kök hücreleriyle ilgili araştırmaların finansmanını teşvik eden yasayı veto etmişti. Uzmanlar ise, kök hücre kullanılarak şeker hastalığından Alzheimer’a kadar birçok rahatsızlığın tedavi edilebileceğini belirtiyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
LAemily
L
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
822
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst