1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Kalp krizi gecirme ihtimaliniz varmi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Kalp krizi geçirme ihtimaliniz var mı?
  Vücudumuza kan pompalayan bir organı üzmek istemeyiz. Ama sorumluluğumuzun bilincinde değilsek, sorunlara merhaba demenin zamanı mutlaka gelecektir. Hiç yorulmayan bir makine gibi gördüğümüz kalbimiz, bizi yarı yolda bırakabilir.

  Şüpheniz varsa hemen bir aspirin

  Eğer kalp krizinden şüphe ediyorsanız aşağıda sayılan noktalara dikkat etmenizde fayda var: Hiç zaman kaybetmeden acil ambulans veya tıbbi müdahale ekibini arayın. Eğer kimseye ulaşamıyorsanız, yakınlarınızdan yardım isteyin. Birinin sizi mutlaka acil servise götürmesini talep edin.

  Bu da olmuyorsa kendi başınıza hastaneye gidin. Kanın damar içinde pıhtılaşmasını geciktirmek için 300 mg midede çözünen aspirinlerden 1 adet çiğneyin, bütün olarak içmeyin. Eğer önceden size tavsiye edilen dil altı ilacı varsa bir tane alın. Risk faktörlerine sahipseniz kalp krizini düşündüren belirtiler başladığında mutlaka sağlık merkezine başvurun. Yanılmanız size hiçbir şey kaybettirmez ama haklıysanız hayatınızı kazandırır.

  Yüksek kolesterol; iyi kolesterolün düşük olması ve yüksek tansiyon.

  BU MADDELER KALP KRİZİ SEBEBİDİR

  Diyabet (şeker hastalığı).

  Sigara içiyor olmak.

  Aile öyküsü: Birinci derecede (anne, baba, kardeş) erkek akrabalarda 55 yaşından, birinci derecede kadın akrabalarda 65 yaşından önce kalp damar hastalığı, kalp krizi (infarktüs) veya ani ölüm bulunması.

  Hareketsiz yaşam biçimi, düzenli egzersiz yapılmaması. Haftada en az 3 gün ve günde en az 30 dakika egzersize zaman ayırmalısınız.

  Yaş: Erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda 55 yaşın üstü

  Atar damar tıkanıklığı saptanmış olması (önceden kalp krizi , felç, ayak damar tıkanıklığı vb.)

  Stresli yaşam: Uzun bir zaman sürekli strese maruz kalma, hastalığın gelişmesini kolaylaştırmaktadır.

  Şişmanlık: Kriter, vücut kitle indeksi ve bel çevresidir. Vücut kitle indeksinin 25'in üzerinde olması veya bel çevresinin erkeklerde 94 cm, kadınlarda ise 80 cm'nin üzerinde olması riskini de artırmaktadır.

  İlk 15 dakika çok önemli

  En önemli belirti, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüste sıkıştırıcı veya baskı tarzında ağrı, dolgunluk hissi başlangıçta gelip geçici olabilir. Bu ağrı 15 dakikadan uzun sürüyorsa kalp krizi akla gelmelidir. Kısa süren ağrılar spazm ile ilgili olabilir. Kalp krizinin öncüsü niteliğindedir ve geçer diye vakit geçirilmemelidir.

  Aniden başlayan, göğsün ön duvarından boyna ve çeneye doğru yayılan, bazen omuz ve kolların iç kısmına vurabilen sıkışma/baskı hissi tarzındaki ağrılar kalp krizini düşündürmelidir.

  Sersemlik hissi, terleme, bulantı-kusma, nefes darlığı, çarpıntı, soğuk terleme veya baş dönmesi de göğüs ağrısına eşlik edebilir veya tek başına ilk belirti olabilir.

  Bazı durumlarda hastaların yaklaşık %30'unda göğüs ağrısı olmadan da, özelikle şeker hastalarında, kalp krizi geçirilebilir. Buna sessiz kalp krizi denir.

  Bazen ani başlayan nefes darlığı, soğuk terleme ve kalp çarpıntısı olabilir.

  Bu şikayetlerin kalp krizi olup olmadığı sorusu akla geldiği an, hemen en yakın bir hastanenin acil servisine başvurup, kalp elektrosu çektirerek, bu konuda uzman bir hekimle görüşmek önemlidir. Kalp krizi kalp kasının ölümü anlamına da gelir.


  alintidir


   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Kalp krizi gecirme ihtimaliniz varmi
  bende zaten mitral yetmezliği var kardeşiminde iki kalp kapakçığı çökmüş.annemdede ritim bozukluğu var genetik değil ailemde aslında düzensiz beslenme stres ten oldu.çok dikkat etmemiz lazım.canım çok faydalı bir paylaşımdı emeğine sağlık
   
 3. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kalp krizi gecirme ihtimaliniz varmi
  sağol canım teşekkür ederim .. aman dikkat et kendineee :(
   
 4. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Kalp krizi gecirme ihtimaliniz varmi

  valla hiç etmiyom siğarayı bırakmam lazım bir bıraksam
   
 5. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kalp krizi gecirme ihtimaliniz varmi
  aahh canım bendee aynı derttenn müzdaribim :(
   
Kalp krizi gecirme ihtimaliniz varmi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp krizi

  Kalp krizi

  Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi. Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, "Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırırdık. Ama şimdi 20'li...
 2. Tereyağı kalp krizini önlüyor..!!

  Tereyağı kalp krizini önlüyor..!!

  Kanadalı bilim adamları, tereyağını temize çıkardı. Kanadalı bilim adamları, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu öne sürülen tereyağını temize çıkardı. Yeni bir araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, tereyağı ve sığır eti kalp krizi riskini ve kolesterolü düşürüyor, şeker hastalığı ve obeziteyi tedaviye yardımcı oluyor. Alberta Üniversitesi...
 3. kalp krizi

  kalp krizi

  KALP KRIZI Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. MÜTHVE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ… Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En...
 4. Kalp Krizinde Acil Müdahale

  Kalp Krizinde Acil Müdahale

  kalp krizi geçiren birine ne yapmalı kalp krizinde acil bakım krizi geçiren kişiye ne yapmalı birine yapılmalı hastaya yapılmalı Göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişi tam donanımlı bir hastaneye başvurmalı ve sağlık yardımı almalı. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Erhan Babalık, kalp krizinde acil müdahalenin önemi ve kriz anında yapılması gerekenler...
 5. Kalp krizi esnasında ne yapılabilir?

  Kalp krizi esnasında ne yapılabilir?

  Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen kalp krizi, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Göğüste şiddetli ağrı ile birlikte; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Göğüs ağrısı kalp krizini...

Sayfayı Paylaş