gebe
 1. meleklerin sultanı

  meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  kamanağlu mehmet bey

  Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında meleklerin sultanı tarafından paylaşıldı.

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]KARAMANOĞLU MEHMET BEY

  “BUGÜNDEN SONRA
  DİVANDA, DERGAHTA, BARGAHTA,
  MECLİSTE VE MEYDANDA
  TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL
  KULLANILMAYACAKTIR.”
  13 Mayis 1277
  [​IMG]
  Karamanoğullari'ninüçüncü ve enünlü hükümdarıdir.Doğum tarihinikesin olmamaklabirlikte, 1246 olduğusanılmaktadır.Ölüm tarihiise 1283’tür.
  Mehmet Bey Karamanoğulları’nin başınageçtiğinde, Anadolu’da Moğolhakimiyeti bulunmaktaydı.Karaman Bey’inölümünden sonra, Anadolu SelçukluSultanı IV.Rükneddin Kılçarslan, Karaman ülkesininidaresini, vezirlerindenHutenoğlu Bedrettin İbrahim’e vermiş;eski ülüşsistemini tanımadığınıilan etmişti.Daha çocukyaşta olan Mehmet Beyve kardeşleri deyakalanıphapsedilmişti.
  IV.RukneddinKılıçarslanınölümü üzerine, yerine III.GiyaseddinKeyhüsrev geçti. Mehmet Bey ve kardeşleri deserbest bırakıldı.

  Karamanoğlu Mehmet Bey, başa geçergeçmez, Selçuklularacephe aldı.Üzerine gönderilenMoğol-Selçuk ordusunu, Göksu Vadisindemağlup etti.Güneye yönelip, Sahiller EminiHoca Yunusordusunu da yenerekegemenliğini sağlamlaştırdi.Daha sonra, Eşrefoğlu veMenteşe Türkmenlerini dealarak Konyaönlerine geldi.Konya’yızaptederek GiyaseddinSiyavuş’u Selçuklutahtınageçirdi.

  O sıradaSelçuklular, edebidil olarakFarsça’yı, devlet işlerindeise Arapça’yıkullanıyorlardı.Halk ise, bu ikidilin dışında, kendi özdili olanTürkçe’yi kullanmayısürdürüyordu.
  Mehmet Bey, ulus olarakyaşamanın ilkşartı olarak, dil birliğininsağlanması gerektiğineinanıyordu. Kendidilini vekültürünü hor gören, başka kültürlerinegemenliğine girmeyiyücelik sanan, bu yozanlayışa tepkigösteriyordu. Konya’nınalınmasından sonra, 1277 tarihli ünlüfermanını yayınladı.Türkçe'den başkabir dilkonuşulmasını yasakladı.O’nun bufermanı Anadolu dauzun yıllaryankılanmış vegünümüze kadargelmiştir.

  Konya’yı yeniden ele geçirenMoğollar, Karamanoğullarıüzerine yürüdüler.Küçük birorduyla Moğollarakarşı yiğitçesavaşan Mehmet Bey, kardeşleriTanu veZekeriya ilebirlikte şehitdüştü.Mehmet Bey askerive idariyönden bilgilive yeteneklibir devletadamı idi.Yaşamı boyuncabilim vesanat adamlarınıetrafında toplamış, onlara büyükdeğer vermiştir.

  KARAMANOĞLU MEHMET BEY ve FERMANI[​IMG]
  Karamanoğlu MehmetBey’in, 13 Mayıs 1277’de, Türkçe'yi korumakamacıyla yayınladığıünlü fermanını,herhangi birferman diyenitelendirmek, yanlışolsa gerektir.
  O dönemdeki Anadolu’nundurumunu kavramadan,fermanı değerlendirmek de, yine, gerçekleretam anlamıylaulaşmamızı engeller.
  XII.yy vesonları, AnadoluSelçukluları’nın, hükümsürdüğü; AnadoluSelçukluları Türk olmalarınarağmen, devletin heralanında, İran hakimiyetininapaçık görüldüğüve Türklüğündeğerlerinin, devleteliyle unutturulmayayüz tuttuğu yıllardır.
  İşte budönemde Karamanlılar,Anadolu’da, sadecedil alanındadeğil; Türk değerlerininyaşatılması için, heralanda, büyükmücadeleler vermişlerdir.
  1238’de, Selçuklular’ın İranlaşması karşısında, Karamanlıların atası NureSofi’nin de katıldığı;Türklüğün savunmasıdenilebilecek, Kırşehir’inMaliya Ovası’ndagerçekleşen savaş;Karamanoğulları’nın Anadolu’daverdikleri mücadelelerin,koltuk kavgasıdeğil; Türk değerlerininkorunması olduğunun enaçık delilisayılabilir.
  Karamanoğlu Mehmet Bey de,atası NureSofi gibi,Anadolu’da, Türklüğün, Türk değerlerinin mücadelesinivermiştir. 1277’de yayınladığıfermanın özünde,bir ulusunbirlik-beraberliğinin ilkadımının, dilbirliği olduğugerçeği yatmaktadır.
  Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen, burada devletve beyliklerkuran Türk boylarının,başka uluslarındeğerlerini kabullenip,kendi özyapılarını terketmeye yöneldiklerive buyönelişi adetamarifet saydıklarıbir dönemde,sadece Karamanoğulları’nın, Türk değerlerine bağlıkalma savaşıvermeleri veKaramanoğlu Mehmet Bey’inbu gerçeği,tarih sayfalarına,fermanıyla kazıması,Anadolu Türk tarihinin en önemli adımlarındandır.
  Bugün Anadolu’da, Türk değerleriyaşıyorsa; Türkçe,çeşitli devirlerde,insafsız saldırılarauğramasına rağmen,hala dipdiriise, bunda,Karamanoğulları’nın mücadelelerinin ve Karamanoğlu Mehmet Bey’inpayı büyüktür.

  [/FONT]az bu.com

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.130
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: kamanağlu mehmet bey

  paylaşım için teşekkürler canım emeğine sağlık
   
kamanağlu mehmet bey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mehmetim

  Mehmetim

  Şehitler ölmez demiştik ya... Sen şimdi öldün Mehmet'im... Sana dağda kurşun sıkanlar, yoluna mayın döşeyenler var ya... Hani bela okuduğumuz... Hani elleri kırılsın dediğimiz... Hani senin gömleğini, ceketini koklarken lanet ettigimiz... Onlar şimdi Mecliste Mehmet'im.. Onların adı şimdi Milletvekili... Biliyorum, kaşlarin çatık şimdi... Biliyorum ruhun huzursuz... Şehit oldum, niçin? diye...
 2. Beyin Testi

  Beyin Testi

  Sevgili Melekler, bugün elime geçen ilginç bir testi paylaşmak istedim sizinle. Testin konusu çok klasik gibi gözüküyor: " Beyninizin sağ tarafı mı, yoksa sol tarafını mı çalıştırıyorsunuz ? Yoksa dengeli bir beyine sahip ender insanlardan mısınız ? " Sonuçları okuyunca; psikoloji ve insan davranışlarıyla ilgili biri olarak şaşırmadım değil. Uzman elinden çıkmış gibi sanki. Keyif...
 3. Beyin fırtınası

  Beyin fırtınası

  beyin fırtınası örnekleri Günlük hayatımızda duyduğumuz beyin fırtınası kelimesinin anlamını merak edenler için beyin fırtınayla ilgili tüm bilgileri veriyorum.Beyin fırtınası nedir nasıl yapılır işte cevapları ve çok daha fazlası:) Bireylerin eleştirilme endişesi olmadan fikirlerini rahatlıkla ifade ettikleri grup tartışma tekniğidir. Beyin fırtınası, değişik fikirlerin ortaya konulmasını...
 4. Mehmet Erdem Hakim Bey Şarkı Sözü istiyorum

  Mehmet Erdem Hakim Bey Şarkı Sözü istiyorum

  Merhaba arkadaşlar hepinize keyif dolu mutlu bir hafta sonu tatili diliyorum ve sizden Mehmet Erdem Hakim Bey Şarkı Sözü yazmanızı rica ediyorum.
 5. Mehmet Erdem'den Hakim Bey Şarkısının Sözleri

  Mehmet Erdem'den Hakim Bey Şarkısının Sözleri

  Mehmet Erdem Hakim Bey Sözleri Mehmet Erdem Hakim Bey şarkısı sözü Sevgili melekler, Kuzey Güney dizisinde yayınlandığı günden beri dillerden düşmeyen, internette tıklanma rekorları kıran Mehmet Erdem Hakim Bey sözleri ile karşınızdayız .. :) Şikayetim var cümle yasaktan Dillerimi Hakim Bey bağlasan durmaz Gelsin jandarma polis karakoldan Fikrim firarda mahpusa sığmaz eyvah Gün olur yerle...

Sayfayı Paylaş