Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç geri çekildi

nisan

Yeni Üye
Üye
Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç geri çekildi
kan pıhtılaşmasını önleyen bitkiler kanın pıhtılaşmasını önleyen bitkiler gebelikte kan pıhtılaşması tedavisi hamilelikte pıhtılaşması tedavisi ilaçlar
Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç geri çekildiGeçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyada geri çekme uyguladığı, özellikle gebeliklerde ve uzun süre yatan hastalarda uygulanan ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen Heparine Sodium Panpharma adlı ilacı Sağlık Bakanlığı geri çekti. Gerekçe ise ilacın, ana maddesinin başka bir madde ile kontamine yani "kirlenmiş, bulaşmış" olması. Sağlık Bakanlığı’nın tüm eczane, ecza deposu ve hastanelere ilettiği yazıda şöyle denildi:
kan.jpg

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından heparin olmayan ancak heparine benzer bir madde ile üretilen intravenöz heparin preparatlarının tüm serilerine dünyada geri çekme uygulandığı bildirilmiştir. Kontamine etkin madde ile üretilen “Heparine Sodium Panpharma IV Enjeksiyonluk solisyon içeren Flakon” adlı preparatın 70056 (İ.T-S.K.T:05.2007/05.2010) seri numaralıları Vem İlaç San. Tic.Ltd.Şti. tarafından ülkemize ithal edilmiştir. Bu nedenle,“Heparine Sodium Panpharma IV Enjeksiyonluk solisyon içeren Flakon” adlı preparatın 70056 (İ.T-S.K.T:03.2007/03.2010), 70097(İ.T-S.K.T:04.2007/04.2010) ve 70067 (İ.T-S.K.T:05.2007/05.2010) seri numaralılarına 1 sınıf A seviyesinde (tüketici, eczane, ecza deposu, hastane, v.b) geri çekme işlemi uygulanmış ve gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur.”

-ÖNEMLİ OLAN HANGİ MADDE İLE KARIŞTIĞI-

Ana maddesinin Heparin olmayan ancak heparine benzer bir madde karışan ilacın bazı serilerinin geri çekilmesine ilişkin ANKA’ya değerlendirmede bulunan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Eczacı Mustafa Bilgen “Önemli olan kontamine olduğu yani bulaştığı, karıştığı maddenin ne olduğu” dedi. Bilgen riskli bir durum olmadığını düşündüğünü söyleyerek “Eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı uyarılar yapılırdı. Zaten çok kullanılan bir ilaç da değil” diye konuştu.

-GEBELİKLERDE EMBOLİ RİSKİNE KARŞI KULLANILIYOR-

Eczacı Mustafa Bilgen, geri çekilen ilacın özellikle emboli hastalığına karşı kullanıldığını belirterek “Gebeliklerde ve uzun süre yatarak tedavi gören hastalarda kanın pıhtılaşması riski meydana geliyor. Kanın pıhtılaşması ise emboliye neden oluyor. İşte bu ilaçta emboliyi engelliyor” dedi. Bilgen ayrıca önemli bir maddeyle karışmamış olduğu sürece herhangi bir tehlikeli yan etkisinin olmayacağını, sadece ilacın etkisinde artma ya da azalma görüleceğini de sözlerine
 
Geri
Üst