1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.313
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  kanser ihtimallerine karşı dikkatli olun!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Kanser ihtimaline karşı dikkat!


  Doğuştan var olan benlerin, zaman içerisinde yapısında, renginde ve şeklinde değişiklik göstermesi durumunda, kanserin habercisi olabileceği belirtildi.
  Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel Gürler, deride benlere bağlı görülen ağır kanser hastaları ile son yıllarda geçmişe oranla sık karşılaştıklarını söyledi.

  Gürler, küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesiyle birlikte güneş ışınlarının yan etkilerinin artması ve sağlıksız bronzlaşma nedeniyle özellikle tatil sonrasında çeşitli lekeler ve benler oluşabildiğini kaydetti.

  Benlerin, güneşin etkisiyle sayılarının artabileceğine ve yapılarının bozulabileceğine işaret eden Gürler, 'Bilhassa cildin güneş gören yerlerinde, tatil sonrası gelişen benler diye tabir edilen kahverengi veya siyah lekeler görülebilir' dedi.

  Gürler, 'bunların mutlaka kansere dönüşme riski taşıdığını söylemenin doğru olmayacağını' vurgulayarak, oluşan ben ve lekelerin uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

  Ultraviyole (UV) ışınlarının etkisiyle benlerin sayısının artabileceğini belirten Gürler, benlerin, kansere yakalanma riski yüksek olan kişilerde, ilerleyen dönemlerde ağır kanserlere (malign melonama) neden olabileceğini kaydetti.

  Vücudunda yaygın olarak doğumsal ya da sonradan olma çok sayıda beni olan kişilerin, tatile çıkmadan önce, dermatoloğa gitmesi ve hekimin tavsiyesi doğrultusunda güneşlenmesi gerektiğini söyledi.

  'BENLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN'

  Gürler, doğuştan gelen benin renginde açılma-koyulaşma ya da birden fazla renk içermesi, simetri ve şekil bozukluğu, belirgin büyüme, benin kenarında girinti-çıkıntı görülmesi ve yayılma yüzeyinin değişmesi durumunda, o kişide akciğer, beyin gibi ağır kanserlerin görülebileceğini kaydetti.

  Vücutlarında benleri olan kişilerin, bu belirtilerden birini görmesi durumunda en kısa zamanda doktora gitmesi gerektiği uyarısında bulunan Gürler, bu tür belirtiler gösteren benlerin tedavi edilmediğinde, diğer organlarda staz yapabilen ve ölümle sonuçlanan klinik tablolara neden olabileceğini bildirdi.

  Benlerin, kansere dönüşme ihtimalinde cerrahi yöntemlerle çıkarıldığını anlatan Gürler, duruma göre ilaçla tedavinin de bir seçenek olduğunu söyledi.

  Gürler, yaşlanmayla birlikte çıkan ve genellikle beyaz tenlilerde görülen minik kırmızı benlerin de zararlı olmadığını belirtti.


   
kanser ihtimallerine karşı dikkatli olun! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. güneş çarpmasına karşı dikkatli olun!

  güneş çarpmasına karşı dikkatli olun!

  sıcak çarpmasında yapılması gerekenler güneş çarpmasında yapılması gerekenler "Sıcak çarpması, çok ciddi bir sağlık sorunu. " diyen Sema Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Atalay YÜREKLİ Eğer acil tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabiliyor. Ayrıca bazı vakalarda ölümle sonuçlanmasa bile kalıcı hasarlar bırakabiliyor." dedi. Dr. Yürekli sıcak çarpmasıyla ilgili şu...
 2. Sonbaharda dikkatli olun

  Sonbaharda dikkatli olun

  Mevsim değişikliğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin geçiştirilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, sporun, depresyon ve halsizlik için en iyi ilaç olduğunu söyledi. Yorgunluk, halsizlik ve depresyon şikayetleri olan kişilerin konsantrasyonu artırıcı ve motivasyonu güçlendirici spor faaliyetlerine ve hobilere önem vermesi büyük fayda sağlar. Genellikle hafif sporlar; balık tutma, avcılık,...
 3. Rengi değişen benlere karşı dikkatli olun

  Rengi değişen benlere karşı dikkatli olun

  Şekilleri düzensiz olan, renk değiştiren benleriniz varsa ihmal etmeyin, bir dermatoloji uzmanına görünün ''Acaba vücudumdaki benler tehlikeli mi?' Bu soru zaman zaman hepimizin aklına takılır. Benlerin bazıları doğuştan olabildiği gibi bazıları da sonradan oluşabilir. Kahverengi, siyah ya da deri renginde olabilen benler genellikle bir tehlike oluşturmazken; bazıları kanser riski...
 4. kadını ağlatırken dikkatli olun

  kadını ağlatırken dikkatli olun

  Bir kadını ağlatırken dikkatli olun çünkü... ALLAH (C.C) ağlayan kadının gözyaşlarını sayar...Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı..ayaklarından deyil ezilmesin diye...üstün olmasın diye başındanda yaratılmadı...ama göğsünden yaratıldı eşit olsun diye..farklılık olmasın diye...kolun bir az altından korunsun diye...gül gibi narındır kırılmasın diye...Kalp hizasında yaratıldı sevilsin...
 5. Dondurma Yerken Dikkatli Olun!

  Dondurma Yerken Dikkatli Olun!

  dondurma yerken, dondurmanın zararları, dondurma hakkında Sevgili melekler, kış aylarında da rahatlıkla tüketilebilen dondurma elbetteki sıcak yaz günlerinde daha fazla tercih ediliyor. Son derece sağlıklı bir gıda olan dondurmayı seçmek çok önemli. Zira açıkta, sağlıksız koşullarda satılan dondurma tehlike saçıyor! İşte yaklaşan yaz öncesi dondurma seçerken dikkat edilmesi gerekenler......

Sayfayı Paylaş