Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  kanser ihtimallerine karşı dikkatli olun!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>


  Kanser ihtimaline karşı dikkat!


  Doğuştan var olan benlerin, zaman içerisinde yapısında, renginde ve şeklinde değişiklik göstermesi durumunda, kanserin habercisi olabileceği belirtildi.
  Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel Gürler, deride benlere bağlı görülen ağır kanser hastaları ile son yıllarda geçmişe oranla sık karşılaştıklarını söyledi.


  Gürler, küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesiyle birlikte güneş ışınlarının yan etkilerinin artması ve sağlıksız bronzlaşma nedeniyle özellikle tatil sonrasında çeşitli lekeler ve benler oluşabildiğini kaydetti.
  Benlerin, güneşin etkisiyle sayılarının artabileceğine ve yapılarının bozulabileceğine işaret eden Gürler, 'Bilhassa cildin güneş gören yerlerinde, tatil sonrası gelişen benler diye tabir edilen kahverengi veya siyah lekeler görülebilir' dedi.

  Gürler, 'bunların mutlaka kansere dönüşme riski taşıdığını söylemenin doğru olmayacağını' vurgulayarak, oluşan ben ve lekelerin uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

  Ultraviyole (UV) ışınlarının etkisiyle benlerin sayısının artabileceğini belirten Gürler, benlerin, kansere yakalanma riski yüksek olan kişilerde, ilerleyen dönemlerde ağır kanserlere (malign melonama) neden olabileceğini kaydetti.

  Vücudunda yaygın olarak doğumsal ya da sonradan olma çok sayıda beni olan kişilerin, tatile çıkmadan önce, dermatoloğa gitmesi ve hekimin tavsiyesi doğrultusunda güneşlenmesi gerektiğini söyledi.

  'BENLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN'

  Gürler, doğuştan gelen benin renginde açılma-koyulaşma ya da birden fazla renk içermesi, simetri ve şekil bozukluğu, belirgin büyüme, benin kenarında girinti-çıkıntı görülmesi ve yayılma yüzeyinin değişmesi durumunda, o kişide akciğer, beyin gibi ağır kanserlerin görülebileceğini kaydetti.

  Vücutlarında benleri olan kişilerin, bu belirtilerden birini görmesi durumunda en kısa zamanda doktora gitmesi gerektiği uyarısında bulunan Gürler, bu tür belirtiler gösteren benlerin tedavi edilmediğinde, diğer organlarda staz yapabilen ve ölümle sonuçlanan klinik tablolara neden olabileceğini bildirdi.

  Benlerin, kansere dönüşme ihtimalinde cerrahi yöntemlerle çıkarıldığını anlatan Gürler, duruma göre ilaçla tedavinin de bir seçenek olduğunu söyledi.

  Gürler, yaşlanmayla birlikte çıkan ve genellikle beyaz tenlilerde görülen minik kırmızı benlerin de zararlı olmadığını belirtti.   
kanser ihtimallerine karşı dikkatli olun! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. güneş çarpmasına karşı dikkatli olun!

  güneş çarpmasına karşı dikkatli olun!

  sıcak çarpmasında yapılması gerekenler güneş çarpmasında yapılması gerekenler "Sıcak çarpması, çok ciddi bir sağlık sorunu. " diyen Sema Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Atalay YÜREKLİ Eğer acil tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabiliyor. Ayrıca bazı vakalarda ölümle sonuçlanmasa bile kalıcı hasarlar bırakabiliyor." dedi. Dr. Yürekli sıcak çarpmasıyla ilgili şu...
 2. kansere karşı aşı!

  kansere karşı aşı!

  Ülkemizde nisan ayında piyasaya sürülen aşısıyla gündeme gelen rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü. Ülkemizde nisan ayında piyasaya sürülen aşısıyla gündeme gelen rahim ağzı kanseri, meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olma özelliğini koruyor. Servikal kanser veya serviks kanseri olarak da adlandırılan rahim ağzı...
 3. Kansere karşı kalsiyum

  Kansere karşı kalsiyum

  24.02.2009 Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması, vücuttaki kemikler için hayati önem taşıyan kalsiyumun (Ca) colorectal (kolonda veya rektumda oluşan bir kanser türü) kanser riskini de azaltabildiğini gösterdi. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacılarının 293 bin 907 erkek ve 198 bin 903 kadın denek üzerindeki çalışmaları sonucu süt ürünleri ve diğer yiyeceklerden yüksek miktarda...
 4. Rengi değişen benlere karşı dikkatli olun

  Rengi değişen benlere karşı dikkatli olun

  Şekilleri düzensiz olan, renk değiştiren benleriniz varsa ihmal etmeyin, bir dermatoloji uzmanına görünün ''Acaba vücudumdaki benler tehlikeli mi?' Bu soru zaman zaman hepimizin aklına takılır. Benlerin bazıları doğuştan olabildiği gibi bazıları da sonradan oluşabilir. Kahverengi, siyah ya da deri renginde olabilen benler genellikle bir tehlike oluşturmazken; bazıları kanser riski...
 5. Kansere karşı soğan

  Kansere karşı soğan

  kanser duaları kanser duasi kansere karsi dua icin dua duası Kanser hepimizin korkulu rüyası ... Allah kimsenin başına vermesin diyorum ama sadece böyle dua ederk herşey olmaz önce biz elimizden geleni yapmalıyız sonra dua etmeliyiz. Neler yapabiliriz mesela gün geçtikçe kanserden ve diğer hastalıklardan korunmak için birçok yöntem üretiliyor. Bunlardan biri soğan soğanın kansere karşı büyük...

Sayfayı Paylaş