Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi
nanoteknolojinin olumlu yönleri nano teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri nanoteknolojinin ve olumsuz etkileri
Teknoloji günümüzde hızla gelişiyor. Her ne kadar olumlu yanları olsa da olumsuz tarafları pek te göz ardı edilir değil :D neyse burda olumlu yönlerinden bahsedicez:D Kanser hastalığına nano partikülleri kansere karşı bir çare haline getiren bilimadamları inşallah bı yöntemle birçok kanserli hastamızın iyileşmesini sağlayacaklar.

Ankara (AA)- Bilim adamları, kanserle mücadelede kemoterapiye alternatif yöntem geliştirdi. Araştırmacılar, nano partikülleri kanserli hücrelerle savaşta kullandı.
Dünyanın en önemli araştırma enstitülerinden MIT'den yapılan açıklamada, bilim adamları, ilaç taşıyan nano partikülleri kanserli hücrelere ulaştırabildi. Buna göre, araştırmacılar, damardan enjekte edilebilen ve kan içerisinde yol alarak tümörlü bölgelere ulaşabilen çok amaçlı nano partiküller geliştirdi. Söz konusu süper manyetik partiküller, üzerlerine uygulanan elektro manyetik alan sayesinde, beraberinde taşıdıkları iyileştirici ilacı hastalıklı alana bırakıyor. Tanecikleri düşük frekanslı elektromanyetik alana maruz bırakmak, taneciklerin ısı yaymasına neden oluyor ve bu ısı da nano parçalar ile taşıdığı ilaç arasındaki bağı eriterek ilacı ortaya çıkarıyor.
Söz konusu manyetik dalgalar, vücuda zarar vermeden, vücudun içinden geçiyor ve sadece nano partikülleri ısıtıyor.
 

l.a.r.a

Yeni Üye
Üye
Cevap: Kanserle mücadelede nanoteknoloji dönemi

sevindirici ve umut verici bir haber... tesekkürler
 
Üst