Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kansızlık Anemi ve Gebelik

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi özellikle ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur. Oksijen kanda hemoglobin adı verilen bir proteine bağlanarak taşınır Alyuvarlarda bulunan hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengi veren maddedir. Hemoglobinin normalden düşük olması ise anemi olarak isimlendirilir. Kadınlarda en sık karşılaşılan anemi türü demir eksikliği anemisidir. Demir, hemoglobinin ana yapısında bulunan bir elementtir. Amerika Birleşik Devletlerinde kadınların %10-30′unun anemik olduğu düşünülmektedir. Kadınlar erkeklere göre anemiye biraz daha eğilimlidirler. Bunun temel nedeni adet kanamaları ile düzenli ve sürekli olarak kan kaybetmeleridir. Ayrıca kadınların yeme alışkanlıklarının erkeklerden farklı olması da anemiye olan eğilimi arttırmaktadır.
  Hamilelik anemi riskini arttıran bir süreçtir. Kan temel olarak 2 bölümden oluşur. Birinci bölüm şekilli elemanlar denilen akyuvar, alyuvar gibi hücreler, ikinci kısım ise bu şekilli elemanları taşıyan sıvı yani plazmadır. Kırmızı kürelerin (alyuvar, eritrosit) plazmaya göre olan yüzdesine hematokrit adı verilir. Normalde hematokrit %38-45 arasındadır. Yani kanın %38-45′i şekilli elemanlar geri kalanı ise plazma tarafından oluşturulmaktadır. Hamilelik sırasında kan hacmi yaklaşık %50 artar. Bu artışın büyük bir bölümü plazma kısmındadır. Alyuvarlar plazma kadar hızlı çoğalamazlar.Bu durumda kan içinde alyuvar konsantrasyonu azalır ve hamilelik öncesi dönemde olduğundan daha aşağılara iner. Bu durum özellikle hamileliğin ilk yarısında belirgindir. Hamilelik ilerledikçe alyuvar yapımı artar. Yapım artışı ise demire olan ihtiyacı arttırır. İlk başlarda gerek duyulan demir vücuttaki depolardan karşılanır ancak çoğu zaman bu depolar ihtiyacı karşılamada yetersiz kalır. Eğer kişi diet ya da ilaçlar ile yeteri kadar demir almıyor ise anemi ortaya çıkar. Bu tür anemiye hemodilüsyonel anemi adı verilir. Hamile kadınların yaklaşık %20’sinin anemik olduğu bilinmektedir.
  Genel olarak hemoglobinin 10 gr/dL altında olması anemi olarak tanımlanır. Hemodilisyon varlığında hematokrit düzeyi %38-45′den %34 civarına düşer. Çoğul gebeliklerde bu değer %30′a kadar inebilir. Gebeliğe bağlı bu fizyolojik hemodilusyon oksijen taşıma kapasitesinde bir azalmaya neden olmaz ve aneminin hamilelikte doğurduğu riskleri arttırmaz. Asıl problem olan hamileliğe anemik olarak başlamak ya da hamileliğin ilk 3 ayında anemik olmaktır.
  Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri
  Demir eksikliği anemisinin en sık karşılaşılan nedeni yetersiz demir alımıdır.Demir hayvansal gıdarlarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.
  Folik asit yetersizliği de anemiye neden olur.
  Basur ya da benzeri patolojiler nedeni ile kronik kan kaybı
  Gelişmekte olan bebeğin annesinin depolarını tüketmesi
  Travma, kaza gibi durumlarda ani ve fazla miktarda kan kaybı
  Diğer anemi nedenleri
  Risk fakörleri
  Çoğul gebelik
  Beslenme bozukluğu
  Sigara kullanımı (besin maddelerinin emilimini azaltır)
  Alkol kullanımı
  Sindirim sistemi hastalıkları
  Bazı ilaçların kullanımı
  Belirtileri
  Pekçok olguda kişi anemik olduğunun farkında değildir. Anemi birden değil de yavaş yavaş geliştiğinde vücut bu duruma tolerans geliştirir. Anemi sıklıkla rutin yapılan incelemeler sırasında anlaşılır. En sık karşılaşılan belirtiler şunladır:
  Halsizlik
  Çabuk yorulma
  Soluk görünüm
  Çarpıntı
  Merdiven çıkma, yürüyüş gibi aktivitelerde hemen yorulma ve nefes nefese kalma
  Başdönmesi, baygınlık
  Başağrısı
  Tırnak diplerinin soluklaşması
  Sarılık (nadir)
  Karın ağrısı (nadir)
  Bu belirtilerin büyük bir kısmının hamileliğin erken döneminde de normalde görülebilen yakınmalar olduğu gözden kaçırılmamalıdır.
  Tanı
  Aneminin tanısı çok kolaydır. Yapılacak olan bir kan sayımı ile anemi varlığı saptanabilir. İlk kontrolde yapılacak olan kan sayımı hamilelik öncesi anemi varlığının anlaşılması açısından önemlidir. Hamilelik takipleri sırasında kan sayımı 24-28. haftalarda tekrarlanmalıdır.
  Normal Hemoglobin Değerleri
  Lökosit sayısı 4.000-11.000
  Eritrosit sayısı 3.8-5.2 Milyon /ml
  Hemoglobin 11.5-16.0 gr/dL
  Hematokrit %34-45
  MCV 76-103 fl
  MCH 27-32 pg
  MCHC 30-35 g/dL
  Trombosit (platelet) sayısı 150.000 - 450.000
  MCV: Mean Corpuscular Volume: Ortalama eritrosit hacmi
  MCH: Mean Corpuscular Hemoglobin: Eritrosit başına ortalama eritrosit hemoglobini
  MCHC: Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration: Ortalama eritsosit hemoglobin konsantrasyonu
  Tedavi
  Demir eksikliği anemsinin tedavisi basittir. Genelde ağızdan alınan haplar ya da şurup şeklinde demir ilaçları ile tedavi yapılır. Nadiren enjeksiyon şeklinde demir alımı gerekebilir. Kansızlığın çok fazla olduğu durumlarda kan verilmesi gerekli olabilir.
  Hamileliğin başlangıcında anemi olmasa bile pek çok kadında demir kullanılması önerilir. Bunun amacı demir depolarının desteklenmesidir. Kan değerleri normal olan kadınlarda demir kullanımı 24 haftaya kadar geciktirilebilir. Demir ilaçlarının kabızlık ve mide bulantısına neden olabileceği, aynı zamanda dışkıyı siyaha boyadığı unutulmamalıdır.
  Komplikasyonlar
  Demir eksikliği anemisi hamilelikte bazı sorunlara neden olabilir. Bunların en önemlisi erken doğum riskindeki artıştır.
  Erken doğum riskinde artış
  Rahim içi gelişme geriliği
  Düşük doğum ağırlıklı bebek
  Doğum sonrası annenin iyileşmesinde gecikme
  Doğum sonrası annede enfeksiyon riskinde artış
  Doğumda normal miktardaki kan kaybının anemik kadında tehlike yaratacak düzeylere ulaşması
  Önlemler
  Yeterli miktarda demir içeren besinler tüketin
  Yeterli miktarda folik asit içeren besinler tüketin
  Yeterli miktarda C vitamini alın. C vitamini demirin barsaklardan emilimini kolaylaştırır.
  Kontrollerinizi ihmal etmeyin
  Doktorunuz tarafından verilen vitamin ve demir ilaçlarını düzenli olarak kullanın
   
 2. SeLiN

  SeLiN Forum Okuru

  Ce: kansızlık Anemi ve Gebelik
  ağır anemim var.bu yüzden tedavi gördüm.sabahları ginoferrasanol kullanıyorum.hamileler için bunu öneriyor doktorlar..
   
kansızlık Anemi ve Gebelik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelİkte Anemİ (kansizlik)

  Gebelİkte Anemİ (kansizlik)

  demir hapinin yan etkileri demir hapının yan etkileri folik asit haplarının hapı GEBELİKTE ANEMİ (KANSIZLIK) GEBELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ: Demir eksikliği anemisi, gebelikte en sık görülen anemidir. Anemi kan hemogloblin (Hb) değerinin normalin altına düşmesidir. Gebelikte 1. ve 3. trimesterde hemoglobin 11 gr/dl 'den düşükse veya 2. trimesterde hemoglobin 10.5 gr/dl 'den...
 2. kansızlık (anemi)

  kansızlık (anemi)

  ağız kenarındaki çatlaklar dilde kabarcık oluşması dilde çatlaklar dildeki dil üzerindeki KANSIZLIK (ANEMİ) Kanda kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) bulunur. Bu kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınmasını ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin bulunur. Nefes alırken akciğerdeki oksijen, bu hemoglobinin yapısına bağlanarak taşınır. Bu hemoglobinin kanda bulunması gereken...
 3. kansızlık belirtilerinde, anemi tedavisinde

  kansızlık belirtilerinde, anemi tedavisinde

  Genel dolaşımdaki kanda alyuvarlar miktarının düşmesiyle birlikte görülen hastalıklar, kansızlık hastalıkları olarak adlandırılır (kansızlık, anemi).Bazen demir veya vitamin eksikliğinden, bazen de hormon dengesizliğinden veya yanlış bir yaşam biçiminden kaynaklanan (yetersiz güneş ışığı ve hareketsizlik), genç kızların solgunluğu (chlorosis) bir çeşit anemi, daha doğrusu demir yetersizliği...
 4. Gebelikte Kansızlık(Anemi) Soru ve Cevaplarla

  Gebelikte Kansızlık(Anemi) Soru ve Cevaplarla

  hamilelikte kansızlık nelere yol açar Sevgili hamiş melekler kansızlık (anemi) özellikle bayanlarda sık rastlanan bir problemdir. Gebelikte ise çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak görülme ihtimali artmaktadır. Uzmanlara göre, tıp dilinde anemi olarak adlandırılan bu sorunun anne adaylarının % 50’sinde görüldüğünü belirtiyor. Şimdi bu hastalık ile ilgili merak ettiklerinizi soru cevap...
 5. Gebelikte anemi nedenleri ve tedavisi

  Gebelikte anemi nedenleri ve tedavisi

  Kan, vücudun kalbi, arterleri, damarları ve kılcal damarları boyunca dolaşan hayat kurtarıcı sıvıdır. Atık madde ve karbondioksiti taşır ve dokulara besin, elektrolitler, hormonlar, vitaminler, antikorlar, ısı ve oksijen getirir. Anemi, çok az sayıda kırmızı kan hücrelerinin oksijen veya demir taşımakta yetersizlik durumudur. Demire bağımlı doku enzimleri sinirlerde ve kaslarda hücre...

Sayfayı Paylaş