Kansızlık ve demir eksikliği kesin çözümü yok mu kızlar

Z

Zehra1122

Forum Okuru
Kansızlık ve demir eksikliği kesin çözümü yok mu kızlar
Kansızlık ve demir eksikliği tedavisinde kesin çözüm yok mu

Merhaba ,

Arkadaşlar biz kadınlar da daha fazla görülen kansızlık ve demir eksikliği bende de fazlasıyla var ve beni çok rahatsız ediyor , neredeyse 2-3 ay ara ile sürekli demir hapı ve B vitaminleri alıp duruyorum. Doktora gidiyorum kan testleri yapılıyor ve doktor rutin olarak ferrum ve B vitamini veriyor kullanıyorum en fazla 4-5 ay sonra yine kan seviyesi düşüyor ve tekrar bu ilaçları kullanmak zorunda kalıyorum demir hapı gerçekten iğrenç ve midemi berbat ediyor bu durumun kökten çözecek bir tedavi yöntemi yok mu ne yapabilirim nereye gidebilirim.

Merhaba Zehra ,

Biz kadınlarda daha çok görülen kansızlık demir eksikliğinin en büyük sebeplerinden bir tanesi düzenli adet görmemizdir. Adet olduğun zamanlarda adet kanın çok olması da kansızlığı arttırıcı unsurlardandır. ancak senin durumun sanırım biraz daha farklı her ne kadar adete bağlı kansızlık olsa da öncelikle iyi bir hematologa görünmeni mutlaka tavsiye ederim. Benim de zaman zaman kansızlık olsa da bu periyot en fazla 1.5-2 senede bir olmakta . Bir yakınım doktor onunla bu durumu paylaştım demir hapları kullanmak istemiyorum dediğim de bana "venafor"yazdı fizyolojik serumla damar yoluyla alınıyor ve 1 aylık tedavi yeterli oluyordu . tedaviden sonra kendimi müthiş dinç hissediyordum. ama bunu sana böyle tavsiye edemem mutlaka bir hematolog seni muayene etmeli ve şikayetlerini ona anlatmalısın.ölümden başka herşeye çare var tatlım, sağlıklı günler diliyorum. Ayrıca aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ediyorum.

Geri