1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Kanuni Sultan Süleyman 'ın İç Organları !

  Konu, 'Magazin' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; kanuni sultan süleymanın iç organları hakkında bilgiler vermektedir.

  Sevgili melekler, vücudunun bozulmaması için iç organlaı çıakrılarak defnedilen Kanuni Sultan Süleyman 'ın iç organlarının bulunduğu yer tespit edildi. Macaristan seferinde ölen Kanuni'nin iç organlarının bulunduğu yer Zigetvar 'da tespit edildi. Detaylar şöyle...


  [​IMG]


  Macaristan seferi sırasında Zigetvar şehrinde 1566'da vefat eden Kanuni Sultan Süleyman'ın burada defnedilen iç organlarının bulunduğu türbe, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Zigetvar Belediyesi işbirliğiyle tespit edilerek gün yüzüne çıkarılacak. TİKA ve Zigetvar Belediyesi ayrıca, Osmanlı eserleri konusunda kapsamlı bir işbirliği başlatıyor.

  Ankara'da TİKA Başkanı Serdar Çam ile Macaristan'daki Osmanlı eserleri konusundaki işbirliği olanaklarını değerlendiren Zigetvar Belediye Başkanı Janos Kolovics, ortak çalışmaları AA muhabirine anlattı.

  Kolovics, "TİKA ile birlikte Kanuni'nin vücudunun bozulmaması için çıkarılan ve Zigetvar'da defnedilen organlarının bulunduğu gerçek yeri arayacağız. İzleri ve kalıntıları araştıracağız. Türbe şu an toprağın altında. Onu gün yüzüne çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Yazılı kaynaklar ve arkeolojik çalışmalarla türbeyi bulabiliriz. Bu projenin arşiv çalışmalarını Türk uzmanlar ile birlikte yapacağız. Jeofizik çalışmaları da olacak" bilgisini verdi.

  Kanuni Camisi ve Türk Evi restore edilecek

  Zigetvar'da Osmanlı dönemine ait yapılarda yürütülecek çalışmalara değinen Kolovics, şunları kaydetti: "Bunlardan biri Kanuni Sultan Süleyman diğeri de Ali Paşa Camisi. Kanuni Sultan Süleyman Camisi'ni TİKA'yla beraber restore edeceğiz. Bunun dışında şehrimizde Kanuni için yapılmış bir Türk Evi bulunuyor ve bu yapının restorasyonunu TİKA'yla yapacağız. O zamanki Türk kültürünü insanlara göstermek istiyoruz. Evde sergilemek üzere o dönemde yaşayan Türklerin kıyafetleri, araç gereçlerini eve yerleştirmek istiyoruz.

  Şehirde ayrıca tuğladan yapılmış sağlam bir kale var. Biz de belediye olarak Türk-Macar Dostluk Parkı inşa ettik. Bu parkta Sultan Süleyman'ın büstü de bulunuyor. Zigetvar'ın Türkler için büyük bir sembolik önemi var. Şehrimizde Osmanlı döneminden kalan birçok yapı olduğu için ortak olarak yalnızca TİKA'yı yani Türkiye'yi seçtik. Türkler ve Macarlar yüzyıllardır dost. İki halkın birbirine çok yakın olduğunu düşünüyorum."

  Kolovics, projelerin Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının 450. yıl dönümü olan 2016'da bitirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

  "Macarların bu tarihe saygısı sevindirici"

  TİKA Başkanı Serdar Çam da, Zigetvar Belediyesi ile işbirliğine ilişkin, "Ortak tarihi unsurlarımızı birlikte ortaya çıkarıp , sonsuza kadar yaşatma konusunda mutabakata vardık. Bizleri sevindiren başka bir nokta ise, Macaristan halkının da bizim kadar bu tarihe saygı ve sevgi duyması" diye konuştu.

  Çam, Macaristan'da restorasyon konusunda ilk kez böyle bir çalışma başlatacaklarını ifade ederek, Kanuni Sultan Süleyman anısına güzel çalışmalar yapmak istediklerini, bu çerçevede iki ülke tarihçilerinin de desteğiyle, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği gerçek yerin tespit edilmesine çalışacaklarını bildirdi.
  timeturk
   
Kanuni Sultan Süleyman 'ın İç Organları ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanuni Sultan Süleyman ve gerçek oğlu Ali

  Kanuni Sultan Süleyman ve gerçek oğlu Ali

  kanuni sultan süleymanın gerçek oğlu, halit ergenç, halit ergençin oğlu ali, berguzar korel Hünkarımız kıymetlimiz, Sultan Süleymen ve gerçek oğlu şehzade Ali :) Yani Halit Ergenç ve oğlu Ali'nin haberini sunuyoruz size Melek'ler:) Bergüzar Korel önceki gün İstinye Park'ta oğlu Ali'ye yemek yedirebilmek için akla karayı seçti Yemeğini yemeyen ve ağlamaya başlayan Ali, babası Halit...
 2. kanuni sultan süleymanın ilk karısı

  kanuni sultan süleymanın ilk karısı

  kanuninin ilk eşi kanuni sultan süleyman ilk eşi sultan süleyman ın ın karısı kanuni sultan süleymanın ilk karısı kimdir
 3. kanuni sultan süleyman

  kanuni sultan süleyman

  kanuni kaç kez evlendi ve kimden kaç çocuğu oldu
 4. Kanuni Sultan Süleyman

  Kanuni Sultan Süleyman

  kanuni sultan süleymanın hayatı özellikleri saltanatı hakkında bilinmeyenler ayrıntılı bilgiler çok sevgili meleklerim,osmanlı torunları olarak tarihimizi bilmek öğrenmek ve örnek almak sanıyorum hepimizin görevi.Ata'mızın sözünde söylediği gibi:"Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur".Osmanlı'ya en parlak devirlerini yaşatan hükümdarlardan Kanuni Sultan Süleyman ile...
 5. İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi

  İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi

  kanuni sultan süleyman hastanesi istanbul adresi iletişim bilgileri yeri ile ilgili bilgiler burada melekler İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir süre 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Halkalı'ya taşınarak adını Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirdi.Hastane Mayıs ayından beri hizmet vermekte melekler :)...

Sayfayı Paylaş