1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kanunsuzlar (Outlaw)

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Nişanlısıyla birlikte Dockland’deki ufak dairesinden ayrılan Gene Dekker (Danny Dyer) evlenmek için yol almaktadır. Yolda giderlerken yanlarında bir araba durur ve bir grup serseri müstakbel eşine kaba yorumlarda bulunur. Bir yarışa zorlanan Gene, onu kavgaya zorlayan bu kişilerden kaçmaya çalışır. Başta onları atlattığını düşünen Gene, daha sonra onu takip ettiklerinin farkına varır. Arabadan çıkar ve onlarla konuşmaya çalışır ama bunun sonucunda feci halde dövülecektir. Gene bir bara gittiğinde dahi saldırganlar tarafından bulunur. Bu sefer silahı vardır ve elebaşlarının kafasına silahı dayar ama onun bunu yapabilecek cesareti olmadığını söyler. Arbede esnasında elinden silah düşer. Birden uyanır, irkilir, yatakta doğrulur ve bunların hepsinin bir kabus olduğunun farkına varır.

  Sabah kahvaltı ederken bir yanda da haberleri izler. Dinlediği haberde Irak’tan dönen askerlerin yaşadığı travmalardan ve hayal kırıklıklarından bahsedilmektedir. İşte bu askerlerden biri Danny Bryant; eski bir paraşütçüdür ve ordudan ayrılmış eve dönmüştür. Bir anda kilidin değiştirildiği fark eder ve pencereden baktığında da karısının başka bir adamla beraber olduğunu görür.

  Bir anlık şaşkınlık yerini sokağın köşesinde duran bir grup gencin tacizine bırakır. Bir an aklından onlara karşı çıkmak geçer ama arkasını döndüğünde dağıldıklarını fark eder. Londra’nın başka bir köşesinde; avukat Cedric Munroe (Lennie James) hamile karısına veda öpücüğü vermektedir. Kapısının önündeki arabaya biner ve onu mahkemeye götürmekle görevli polis memuru Walter Lewis (Bob Hoskins)’le yola çıkar. Uyuşturucu baronu Manning’e karşı olan davada görevlidir. Mahkemenin tuvaletlerinden birinde Cedric, onu evinde de izleyen Manning’in adamlarından biri tarafından tehdit edilir. Karısının ve doğmamış çocuğunun güvenliği için davadan çekilmesi söylenir. Bu huzurunu kaçırmış olsa dahi sesini çıkarmaz. Bu tehdidin arkasında olan kişinin Manning olduğunun farkındadır.

  Bu arada televizyonda haberlerde korkunç bir saldırıya uğrayan Cambridge öğrencisi olan Sandy Mardell (Rupert Friend)’ın daha tedavisi bile tamamlamadan önce ona saldıran kişilerin serbest bırakıldığından bahsedilmektedir. Bu korkunç tecrübe sonrası Sandy dışarı çıkmaya korkmaktadır. Dava haberlerde ” adalet adına son derece üzücü bir gün” olarak nitelendirilir.

  Gene arabayla gitmektedir. Tıpkı rüyasındaki gibi trafik ışıklarına takılır. Tıpkı rüyasındakine benzeyen bir grup genç arabası hakkında yorumlar yaparlar. Trafikte ilerlemeye başladıktan sonra iki iri yapılı adam; önce pahalı arabasına vurur daha sonra da Gene’i darp eder.
  Bu arada Manning’in tehdidi gerçekleşir ve Cedric’in eşi Marcia evinde saldırıya uğrar. Çıkan arbede de bıçak Marcia’nın karnına saplanır.

  Bryant ucuz bir otelde bir oda kiralar ve tuhaf güvenlik görevlisi Simon Hillier (Sean Harris)’in dikkatini çeker. Bu adam oteldeki her odayı kameralarla izlemektedir. Otel müşterilerinin cinsel yaramazlıklarını izlemekten sıkılmışken Bryant’ın silahlarından etkilenir. Bu eski askerle arkadaş olmaya çalışır ve hep asker olmak istediğini ama sabıka kaydının buna müsaade etmediğini anlatır. Haberlerde yaşanılan trajedileri, şiddeti ve kargaşayı göre göre , Hillier ve Bryant toplumdaki çöküşe isyan ederler.
  Hillier; Bryant’a Cedric’le olan bağlantısını ve karısına olanları anlatır.

  Bryant eski kumandanını arar, kendisi aynı zamanda dövülen Cambridge öğrencisinin de babasıdır. Bryant döndükten sonra yaşadığı sıkıntıları anlatır. Yavaş yavaş aklında bir plan belirmeye başlar; bu çeşitli acılar yaşamış adamlarla birlikte bu kanun tanımayan topluma panzehir olacaklardır. Beraber benzersiz ekip kanunsuzluğa karşı elbirliğiyle savaş açmaya karar verirler.

  Sosyal yapıdaki bu çürüme karşısında şaşkına dönmüş olan Lewis’inde yardımıyla; önce Sandy’yi döven kişileri bulurlar. Sonra da Manning’in suç aktivitelerini engellemeye çalışırlar.
  Şehrin acımasız sokaklarında, bu kanunsuz çete görevlerine başlamışlardır.

  Yönetmen: Nick Love
  Oyuncular: Sean Bean , Danny Dyer, Lennie James, Rupert Friend
  Senaryo: Nick Love
  Müzik: David Julyan
  Görüntü Yön: Sam McCurdy
  Tür: Aksiyon - Suç
  Yapım Yılı: 2007
  Ülke: İngiltere
  Dağıtımcı: Bir Film


   

Sayfayı Paylaş