1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kanyonda 47 saat

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı Ilıca Köyü yakınlarında, içinde derin göller, şelaleler ve çıkılmaz kaya duvarları bulunan Horma Kanyonu’nda, geçen cumartesi günü kaybolan 8 kişilik işadamlarından oluşma dağcı grubu ve rehberlerine 47 saat sonra ulaşıldı.
  Grup, rehberlerinin koluna kaya düşüp yaralandığını, onu yalnız bırakmamak için geri dönemediklerini söyledi.

  İstanbullu profesyonel dağcı oldukları belirtilen 8 işadamı, geçen cuma günü Pınarbaşı’na geldi ve geceyi burada geçirdi. Cumartesi günü Pınarbaşı Avcılar Kulübü Başkanı Aydın Gökmen’in rehberliğinde yaşları 45-55 arasında değişen, Erdal Kaya, Rafet Tükek, E. Yalçın Baran, Ahmet Şeker, Ahmet Burak Gökhan, Hasan Özer, Selami Sarı ve Ali Şahin’den oluşan grup, Valla Kanyonu’na girdi.

  Valla yerine Horma

  Yürüyüş açısından çok zor olan Valla Kanyonu’nda fazla ilerleyemeyen grup geri döndü. Dağcı grubu, bu kez Valla’nın 10 kilometre uzağındaki Ilıca Köyü yakınlarında bulunan Horma Kanyonu’na girdi. 4 kilometre uzunluğundaki Horma Kanyonu, derin gölleri, şelaleri ve kaygan kayalıklarıyla ünlüydü. Saat 10.30’da girdikleri kanyondan saat 16.30’da çıkmayı planlayan grup, akşam olmasına karşın geri dönmedi. Grubun öğle saatlerine kadar çıkmaması üzerine jandarma arama çalışması başlattı.

  kanyonda aramalarını sürdüren jandarma ve kurtarma ekipleri, kaybolan 8 dağcı ve rehberleriyle pazar günü saat 17.00 sıralarında güçlükle ses irtibatı sağladı. Ekiplerin çağrısına dağcılar karşılık verince, derin bir nefes alındı ve kanyon çıkışına yönelindi. AKUT ekibi ise dağcılarla saat 09.30 sıralarında buluşmayı başardı. Ekipler, sağlık problemi olmayan dağcılara beraberinde götürdükleri erzakı dağıtıp, karınlarını doyurdu. Dağcılar öğlen saatlerinde kanyondan çıktı.

  Koluna kaya düştü

  Kaybolduktan 47 saat sonra kendilerine ulaşılan 8 dağcı ve başlarındaki rehber, dün saat 12.00 sıralarında Horma Kanyonu’nun, Ilıca Şelalesi tarafından kurtarma ekipleriyle birlikte çıktı. Koluna kanyonda yürürken taş düşen rehber Aydın Gökmen, Jandarma Komutanlığı’na ait helikopterle Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, İstanbullu işadamlarından oluşan dağcılar, şelale mevkiindeki dinlenme tesisine getirildi. Kastamonu Valisi Nurullah Çakır’ın karşıladığı dağcılar, sevinç içinde birbirlerine sarılıp hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Küçük balıkları ve salyangozları yedik

  Dağcı grubunun kafile başkanı Hasar Özer, kayboldukları kanyonda nasıl hayatta kaldıklarını şöyle anlattı: "Türkiye’nin çok değişik bölgelerindeki kanyonlara girdik. Bu kanyona da uzun zamandır girmeyi düşünüyorduk. Arkadaşlarımızla birlikte karar verip girdik. Bu arada rehberimiz koluna kaya düşüp yaralanınca onu bırakmak istemedik. Uydu telefonumuz ile bağlantı kuramadığımız için kimseyle görüşme imkanı bulamadık. Bu nedenle çok soğuk olan gece boyunca birbirimize sarıldık. Bulduğumuz odunları yakıp ısınmaya çalıştık. Bir gün yetecek şekilde bisküvilerimizi yedik. Daha sonra bulduğumuz salyangozla birlikte dere içinde bulunan küçük balıkları tutup yedik ve dere suyu içtik. Sabah havada helikopteri görünce sevinerek, işaretleştik. Daha sonra gelen AKUT ekibi ve jandarma ile birliket kanyondan çıkmayı başardık. Bize gösterilen ilgi nedeniyle herkese teşekkür ediyoruz."

  hurriyet.com


   
Kanyonda 47 saat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kanyon ve vadi resimleri

  kanyon ve vadi resimleri

  vadi çeşitleri türkiyedeki vadi isimleri isimleri türkiyedeki vadiler vadilerin
 2. Photoshop'un 47 Püf Noktası

  Photoshop'un 47 Püf Noktası

  1-AUTO AYARLARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ Photoshop içerisinde Curve, Levels tablolarının auto değerlerini, siyah ve beyaz renk piksellerini kendi default değerlerinde ayarlıyor. Photoshop 6’da Curves ya da Levels tablosunu açın; “alt” tuşuna bastığınızda Auto butonu Options butonuna dönüşecektir. Alt tuşu basılı durumda iken Options butonuna tıkladığınızda açılan pencereden değerleri...
 3. dokdorlar 47.Bölüm Özeti...

  dokdorlar 47.Bölüm Özeti...

  47.Bölüm Özeti... ELA VE LEVENT ARASINDA AYRILIK RÜZGARLARI ESİYOR... Ayla’nın Levent’e bıraktığı paketi bulan Ela, uzun zamandır inanmamakta direndiği ihanet gerçeğiyle yüzleşiyor. Levent kadar Ayla’dan da kaçan Ela, sonunda Ayla’yla kozunu paylaşır. Levent Ela tarafından affedilmek için büyük çaba sarfeder. Mert de yeniden Ela’nın etrafındadır. Ela Levent’i mi affedecek, yoksa Mert’e mi...
 4. Valla Kanyonu(Pınarbaşı/Kastamonu)

  Valla Kanyonu(Pınarbaşı/Kastamonu)

  valla kanyonu pınarbaşı kastamonu kastamonu kanyonu kanyonları kanyon Küre Dağları içerisinde yeralan kanyonların en büyüğü Valla Kanyonu'dur. Uzunluğu yaklaşık 10 km ye varan kanyonun 1120 metreye ulaşan derinliği vardır. Pınarbaşı'nda bulunan kanyonda dar ve uzun koridorlar boyunca akan su bazen çağlayan halinde düşüyor, bazen de gölcükler ve devkazanları oluşturuyor. Valla...
 5. saat

  saat

  Bir saatim var minicik ( iki elin avuçları, içinde bir şey varmış gibi birbirine çapraz olarak birleştirilir ) Kulağıma koyarım ( birleştirilmiş eller kulağa götürülür ) Tik tak'ını duyarım Tik tak, tik tak ( denirken, dinliyormuş gibi yapılır ) Çocuklar dinleme öykünmesi yaparlarken öğretmen şunları söyler ; "Haydi şimdi çocuklar………………oyununa başlayalım." ( bunun üzerine...

Sayfayı Paylaş