1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  kapalı alan kangan köpeklerini bozuyor

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Kapalı alan Kangal köpeklerini bozuyor  Sivas'ın Kangal İlçesi'nde yetişen dünyaca ünlü Kangal köpeklerini kapalı alanda tutmanın özgürlüğüne düşkün olan bu hayvanların ileride genetik özelliklerinin kaybolmasına yol açabileceği bildirildi.

  Veteriner Çoşkun Gür, "Saf Kangal köpeklerinin uzun süre kapalı alanda durması onların genetik özeliğini bozuyor" dedi.

  Dünyaca ünlü Kangal köpeklerinin kapalı alanda uzun süre durdukları taktirde bütün özeliklerini kaybettikleri belirtildi.

  Bu köpeklerin sahibine ait canlı cansız her şeyi koruduğunu ve gözettiğini belirten veteriner Çoşkun Gür, "Saf Kangal köpeklerinin hiçbir eğitime ihtiyaçları yoktur. Onlar sanki doğuştan, koruma ve kollama iç güdüsüyle şifrelenmiştir.

  Kangal köpeklerinin diğer bir önemli özelliği de özgürlüklerine düşkün oluşlarıdır. Bu köpeklerin özgürlüğüne düşkün olmalarından dolayı kapalı alanda kalmayı sevmezler.

  Koşup oynamak sahibine ait olan her şeyi koruyup kollamak onun olmazsa olmazıdır. Bu özellik Kangal köpeklerinin genetik yapılarında var.

  Özellikleri göz önüne alındığında bu köpeklerin kapalı alanda tutulmaları, özgürlüklerinin kısıtlanması hareketsizlik onun moral olarak çökmesine ve özelliklerini yitirmesine sebep olmaktadır." diye konuştu.

  Gür, özellikle büyüme çağındaki yavruların yeterince koşmadığı ve hareket edemediği taktirde kas ve kemikleri yetersiz kalacağını ileri sürerek, "Bu özelliklerin nesilden nesile aktarılacağı göz önüne alındığında kapalı alanda bu hayvanların genetik özellikleri kaybolacaktır.

  Doğada özgür yaşaması, koyunlarla iç içe olması bu ırk için çok önemlidir. Bu işi ticaret için yapanlar ve kulübelerde bu köpekleri muhafaza edenler ırkın özeliğinin bozulmasına neden olmaktadır" dedi.

   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: kapalı alan kangan köpeklerini bozuyor
  paylaşım için sağol canım
   
kapalı alan kangan köpeklerini bozuyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alan

  Alan

  Rüyada bir uçak alaninda uçak beklediginizi görmek, uzak bir yerden bir yolcunuzun gelecegine veya bir haber alacaginiza isarettir. Bir yorumcuya göre alan yürekle de tabir edilir. Bir alanin bos olmasi kedersiz ve sikintisiz bir insan oldugunuza; alanin uçaklarla dolu olmasi, bu rüyanin aksi ile yorumlanir.
 2. köpek

  köpek

  Köpek Zevk ve sefaya düşkün kimseye, insanın emredici nefsine, hal ve hareketi iyi olmayan alime, Havlayan köpek şirret ve aşırı tamahkar insana, Köpek ısırması yahut tırmalayamı düşmandan görülecek zarara yahut hastalanmaya, köpeğin elbisesini yırtması ahmak bir kimsenin yapacağı dedikoduya, Köpek yavrusu sevimli bir çocuğa, ahmak bir kimsenin yitiğine, Ev köpeği zalim bir düşmana, Av...
 3. Köpekler

  Köpekler

  Köpekler Özellikleri Başı az çok uzun, üst çenede üç, alt çenede dört kesici dişi bulunur Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır Tırnakları kedi gibi çekilebilme özelliğinden mahrumdur Hayat Gündüz ve gece faaldir Koku alma ve işitme duyuları keskindir Görme mekanizması, sarı ve mavi renkleri daha iyi algılayabilen yapıdadır Zeki olduğundan kolayca terbiye edilebilir Sahibine...
 4. Kapalı...

  Kapalı...

  kapalı kapıların açılması için dua KAPALI... Şuur kapalı, akıl kapalı, hayâl kapalı… Gözler, kulaklar kapalı. Duygular kapalı ve en önemlisi ruh kapalı. Kalbin kapıları kapalı. Ne vardı bu kadar içine kapanacak? Bir de perdeler kapalı oralarda… Neleri kaçırdığının farkında mı oturduğu mekânlarda, yaşadığı bedende insan? Duyuyor musun, dinliyor musun beni? Hayat çağırıyor seni. Gönlünü dinle,...
 5. Köpek

  Köpek

  Karşılıksız sevgi alabileceğiniz tek canlı :) İnsanın en iyi dostudur bence.

Sayfayı Paylaş