1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kapalı Kaptaki Gazın Basıncının Yükseltilmesinin Gözlenmesi

  Konu, 'Deney Labaratuvarı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  gaz basıncı ile ilgili deneyler gaz basıncı deneyleri deneyleri gazlarla ilgili deneyler gazların ile

  (heron balonu)
  DENEYİN AMACI:Kapalı bir kapta bulunan gazın basıncının yükselmesini deneyle göstermek.
  HAZIRLIK SORUSU:
  Kapalı bir kaptaki (düdüklü tencere gibi) gazın basıncını nasıl yükseltebiriz?Araştırınız.

  1.cam balon(100 ml)
  4.ucu çekik cam boru
  7.ispirto ocağı
  2.tek delikli tıpa
  5.sac ayağı
  8.kibrit
  3.cam boru
  6.beherglas (800 ml)
  9.su
  DENEY DÜZENEĞİ:
  [​IMG]
  DENEYİN YAPILIŞI:
  1-Tek delikli tıpanın üstte kalan kısmına ucu çekik cam boruyu, altta kalan kısmına da kısa cam boruyu takınız. Üstteki cam borunun sivri ucu balon dışında kalacaktır.
  2-Cam balona yarıdan az soğuk su koyunuz. Hazırladığınız tıpadaki, kısa düz cam boru suyun içerisine girecek şekilde cam balonun ağzına kapatınız.
  3-Beher içerisine yarıya kadar su koyunuz ve iyice ısıtınız.
  4-Elinizin işaret parmağıyla sivri cam borunun ucunu kapatınız.Parmağınızı kaldırmadan elinizdeki cam balonu kaynamaya yakın olan, beherdeki suyun içerisine daldırınız. Sıcak su balonun yuvarlak kısmını iyice kaplasın.
  5-Bu şekilde 20-30 saniye bekledikten sonra işaret parmağınızı sivri uçtan kaldırınız. Ve olayı gözleyiniz.
  6-Bu defa cam balonu beherden çıkardıktan sonra işaret parmağınızı sivri uçtan çekiniz ve suyun yeniden fışkırdığını gözleyiniz.
  DENEY SONUCU:
  Cam balonda bulunan kapalı havanın ısınma ile genleşmesi sonucu basınç artmakta, sıvı yüzeyindeki hava basıncının artması ile de su fışkırmaktadır.
  TEORİK BİLGİ:
  Gaz molekülleri hem ağırlıkları hem de hareket halinde olmaları sebebiyle içinde yer aldıkları kap çeperlerinde bir basınca neden olurlar.
  Aynı miktar gaz kütlesinin hacmi sabit tutulursa, basıncının sıcaklıkla doğru orantılı olduğu görülür.(GAY- LUSSAC KANUNU)
  Bir gaz kütlesinin sıcaklığı arttırılırsa, gaz moleküllerinin hızı da artar. Moleküller kap yüzeyine daha büyük bir hızla çarpar. Bu sebeple de gaz basıncı artar. Sıcaklığın düşmesi gaz basıncının da düşmesine neden olur.
  Evlerimizde kullandığımız düdüklü tencere, su buharını kaçırmayan basınçlı tencerelerdendir. Tenceredeki suyun üstünde toplanan buhar, basıncı arttırır ve bu yüzden su 100 0C ‘ye çıktığı halde kaynamaz. Böylece suyun sıcaklığı 140 0C ‘ye kadar çıkabilir. Suyun sıcaklığı artınca yemek daha çabuk pişer.
   
Kapalı Kaptaki Gazın Basıncının Yükseltilmesinin Gözlenmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kapali Kapta Bulunan Bİr Gazin BasinÇ Hacİm İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ

  Kapali Kapta Bulunan Bİr Gazin BasinÇ Hacİm İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ

  Kapali Kapta Bulunan Bİr Gazin BasinÇ Hacİm İlİŞkİsİnİn İncelenmesİ (Boyle yasası) DENEYİN AMACI: Kapalı kaptaki bir gazın basıncı ile hacim çarpımının sabit olduğunu göstermek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Aynı sıcaklıkta kapalı bir kaptaki gazın basıncı...
 2. Açık Hava Basıncı Etkisi Ile Cam Tüpe Suyun Dolmasının Gözlenmesi

  Açık Hava Basıncı Etkisi Ile Cam Tüpe Suyun Dolmasının Gözlenmesi

  suyun basıncı hava basıncının etkisi açık hava basıncının etkileri etkileri Açık hava basıncının etkisiyle cam tüpe suyun dolmasını görmek. HAZIRLIK SORUSU: Isıtılarak havası boşaltılan cam tüpü su dolu bir kaba batırdığımızda içine fışkırarak su dolar mı? Nedenlerini tartışınız? 1.cam boru 4.küçük...
 3. Hava Basıncının Varlığının Gözlenmesi

  Hava Basıncının Varlığının Gözlenmesi

  DENEYİN AMACI: Hava basıncının varlığını deney yaparak kavramak. HAZIRLIK SORULARI: 1-Ağzına kadar su dolu bir bardağın üzerine kağıt kapatıp ters çevirdiğimizde su dökülür mü? Tartışınız. 2-Kolonya şişesinden kolonya dökmek için şişeyi niçin sallarız? Tartışınız. 1.cam balon...
 4. Hava Basıncı

  Hava Basıncı

  Dünya, kalınlığı 800 km kadar olan bir hava katmanı ile çevrili. Biz, üzerimize bir basınç uygulayan, atmosfer dediğimiz bu akışkan katmanın dibinde yaşıyoruz. Aristo’nun doğada boşluğun varolmayacağı iddiasına 17. yüzyılda havaya ve gazlara ilişkin kuramların geliştirilmesine katkıda bulunan Galileo Galilei, Evangelista Torricelli, Blaise Pascal ve Otto Von Guericke gibi bilim adamlarınca...
 5. Kapalı...

  Kapalı...

  kapalı kapıların açılması için dua KAPALI... Şuur kapalı, akıl kapalı, hayâl kapalı… Gözler, kulaklar kapalı. Duygular kapalı ve en önemlisi ruh kapalı. Kalbin kapıları kapalı. Ne vardı bu kadar içine kapanacak? Bir de perdeler kapalı oralarda… Neleri kaçırdığının farkında mı oturduğu mekânlarda, yaşadığı bedende insan? Duyuyor musun, dinliyor musun beni? Hayat çağırıyor seni. Gönlünü dinle,...

Sayfayı Paylaş