1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde icra edilmekte olan sınır ötesi harekatta, uçaklar ve uzun menzilli silah ateşleri sonucu saf dışı bırakılanlar hariç, bugün 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini, üç gün içerisinde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 112'ye ulaştığını açıkladı.
  Açıklamada, bugünkü çatışmalarda 8 askerin şehit olduğu, bir helikopterin de bilinmeyen bir nedenle sınıra yakın bölgede kırıma uğradığı bildirildi.

  AA

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)
  Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında şu noktalara dikkat çekildi:
  * ''Bugün saat 16.00 itibariyle harekat bölgesindeki mukavemetleri büyük oranda kırılan teröristler, çatışmalarda ölen arkadaşlarının cesetlerini tuzaklamak ve ilerleme yollarına el yapımı patlayıcı ve mayın döşemek suretiyle zaman kazanmaya ve yer yer panik halinde güneye doğru kaçmaya çalışmaktadırlar.''
  * ''Harekat bölgesinde elde edilen hassas kaynak istihbaratından, çaresizlik içindeki örgüt mensuplarının birbirini ajanlıkla suçladıkları, bir kısmının Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı koymak istemediği; bazı gruplar arasında çıkan iç çatışmalarda ise ölen ve yaralananlar olduğu öğrenilmiştir.''
  * ''Iraklı yerel gruplardan, bölgesel barış ve istikrarın en büyük düşmanı olan PKK terör örgütü mensuplarının bölgelerine girmelerine ve orada himaye görmelerine mani olmaları beklenmektedir.''
  * ''Sıcak temas durumu üç ayrı bölgede halen sürmekte olup; çetin hava ve arazi şartlarında ilerleyen birliklerimizin harekatı, planlanan hedeflere ulaşılıncaya kadar aynı kahramanlık ve kararlılıkla devam ettirilecektir.''

   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)
  TRABZON - Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit düşen istihkam er İbrahim Gedik'in (21) cenazesi, Trabzon Şehitliği'nde toprağa verildi. Törene katılan vatandaşlar, Türk bayrağı açarak, terör örgütü aleyhinde slogan attılar.


  ESKİŞEHİR - Bingöl'ün Yedisu ilçesi kırsalında, terör örgütü PKK üyelerince döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Muhabere Kıdemli Astsubay Üstçavuş Emre Bolat'ın (28) cenazesi, Eskişehir'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.


  KONYA - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Selam Kemer'in cenazesi, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Mahmuthisar köyünde binlerce kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi.


  İZMİR - Hakkari Yüksekova'da Piyade Üsteğmen Serkan Çakal'ın teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit olduğu bildirildi. Şehit Üsteğmen Çakal'ın cenazesi yarın Karşıyaka Beşikçioğlu Camisi'nde öğlen vakti düzenlenecek askeri törenin ardından Kadifekale Hava Şehitliği'nde toprağa verilecek.


  ÇANAKKALE - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Piyade Er Gökhan Özkan'ın cenazesi, Çanakkale'de toprağa verildi.


  VAN - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan askerlerden Binbaşı Zafer kılıç, Er Yusuf Özmen ve İbrahim Ülger, Uzman Çavuş Murat Boğatur'un cenazesi sabah saatlerinde Van'a getirildi. Ambulansla Ferit Melen Havaalanı'na getirilen cenazeler için burada uğurlama töreni düzenlendi. Askeri yetkililerin katıldığı törenin ardından şehit askerlerden Binbaşı Zafer Kılıç, erler Yusuf Özmen ve İbrahim Ülger'in cenazeleri Ankara uçağına, Uzman Çavuş Murat Boğatur'un cenazesi İstanbul uçağına konularak uğurlandı.


  DİYARBAKIR - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonda şehit düşen Piyade Er Erkan Aslan'ın (22) cenazesi, Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Balaban köyünde toprağa verildi.

  AA
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Genelkurmay Başkanlığı, Irak’ın kuzeyine yönelik operasyonlar kapsamında, gün boyunca meydana gelen çatışmalarda 8 personelin şehit olduğunu duyurdu. Böylece 3 gündür süren operasyonda şehit sayısı 15’e yükseldi. 3 gündür süren operasyonlarda ise etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 112’ye ulaştı.
  Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yaptığı açıklamada, Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi harekatın 3’üncü gününde, dört ayrı bölgede teröristlerle sağlanan sıcak temasın aralıklarla devam ettiğini bildirdi. “Dün gece ve bugün gündüz boyunca devam eden harekat esnasında, önceden hazırlanmış tahkim edilmiş mevzilerden oluşan ve bazı ağır silahlarla desteklenen terörist yuvaları; uçaklar, silahlı helikopterler ve kara ateş destek vasıtaları ile yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alınarak dağıtılmıştır" denilen açıklamada, ilerleme istikametleri üzerindeki terörist unsurların, birliklerin etkili manevraları ve çok yakın mesafeli çatışmalarla saf dışı bırakıldığı açıklandı.

  -63 HEDEF VURULDU-

  Açıklamada, harekat ilerledikçe tespit edilen çok sayıda terörist barınma ve lojistik tesisinin, içlerindeki silah, mühimmat ve malzeme ile birlikte tahrip edildiği kaydedilerek, “Geçilen bölgelerde terörist altyapıyı teşkil eden doğal ve yapay tüm tesisler, kısa sürede yeniden onarılamayacak şekilde kullanılamaz hale getirilmektedir. Her birinde teröristlerin bulunduğu kesin olarak tespit edilmiş, derinlikteki 12 hedef grubu (63 hedef) Hava Kuvvetleri uçakları ile etkili bir şekilde vurulmuştur" denildi.

  -8 ŞEHİT, BİR HELİKOPTER DÜŞTÜ-

  Açıklamada, gün boyunca meydana gelen çatışmalarda 8 personelin şehit olduğu ve bir helikopterin de bilinmeyen bir nedenle sınırımıza yakın bölgede “kırıma" uğradığı bilgisi verilerek, “Helikopter, olay yerinde ilgili teknisyenler tarafından incelenmektedir. Sıcak temas durumu üç ayrı bölgede halen sürmekte olup; çetin hava ve arazi şartlarında ilerleyen birliklerimizin harekatı, planlanan hedeflere ulaşılıncaya kadar aynı kahramanlık ve kararlılıkla devam ettirilecektir" denildi.

  ANKA
   
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)
  5 Şehidin Hikayesi

  Terör örgütü unsurlarına yönelik K. Irak'ta sürdürülen operasyonların ilk gününde şehit olan 5 asker için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. 5 askerden, piyade uzman çavuş Yasin Keyvanoğlu (30), er İbrahim Gedik (20), astsubay kıdemli çavuş Selam Kemer (25) er Erkan Aslan ve Gökhan Özkan’ın cenazesi, törenin ardından Van'a götürüldü.

  VAN’DA HÜZÜNLÜ TÖREN

  Ambulansla Ferit Melen Havaalanı'na getirilen cenazeler için düzenlenen uğurlama törenine, askeri yetkililer ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Van milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan ile İkram Dinçer, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Törende Gülşen Orhan’ın göz yaşlarını tutamadığı gözlendi. Daha sonra, THY’ye ait uçakla Ankara'ya gönderilen Keyvanoğlu'nun cenazesi Çorum'a, Gedik'in cenazesi Trabzon'a, Kemer'in cenazesi Konya'ya, Arslan'ın cenazesi ise Diyarbakır'a götürüldü. Özkan'ın cenazesi ise, uçakla İstanbul'a getirildi. Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen uçaktaki Özkan'ın cenazesi, daha sonra memleketi Çanakkale'ye uğurlandı.

  HELALLİK İSTEMİŞ

  Şehit olan er İbrahim Gedik'in babası Abdurrahman Gedik, oğlunun şehit olacağının içine doğduğunu söyledi. Oğluyla en son 4 gün önce görüştüklerini belirten acılı baba, "Oğlum operasyona çıkmadan önce bizleri aradı. Kendisi her ihtimale karşılık bizlerden helallik diledi" dedi. "Vatan sağolsun" diyen Gedik, "Artık 2 evladım ve ben varım. İhtiyaç olursa seve seve teröristlerle çarpışmaya gideriz" dedi.

  TERHİSİNE 2 AY VARDI

  Şehit er Erkan Aslan'ın babası Hakkı Aslan ise, oğlunun terhisine 2 ay kaldığını belirterek, “Acımız büyük. Vatan sağolsun” dedi. Astsubay Selam Kemer'in Konya Ilgın’da yaşayan babası Abdullah ile annesi Rabia Kemer, çocuklarının şehit haberini almadan 1 gün önce posta ile fotoğrafının geldiğini söyledi. Kemer'in izine gelmeyi planladığı mart ayında ailesi tarafından nişanlanacağı da öğrenildi. Operasyonda dün ise Kuzey Irak’tan 2 askerimizin şehit olduğu haberi geldi.

  'ÖNCE VATAN' DEDİLER

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütü mensuplarına karşı başlattığı kara harekatında şehit olan askerlerden Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun (30) Çorum'un Sungurlu ilçesindeki evinde acı yaşanıyor.

  BORDO BERELİ

  Kara harekatında terör örgütüyle girilen çatışmada dün şehit olan 5 askerden , özel birlikte görevli Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun şehit olduğu haberi, Bahçelievler Mahallesi'ndeki baba ocağına akşam saatlerinde geldi. Haberi, akşam saatlerinde Belediye Başkanı Ahmet Karacif ve askeri yetkililer aileye ulaştırdı.

  EVLENDİREMEDİK

  Baygınlık geçiren Baba Seyfi ve anne Sultan'la şehidin kardeşleri Ramazan ve Metin Keyvanoğlu, Sungurlu Devlet Hastanesi- ’ne kaldırıldı. Aile fertleri, hastanedeki müdahalenin ardından taburcu edildi. Baba Seyfi Keyvanoğlu, oğlunun bekar olduğunu belirterek, ''Oğlum 'önce vatan' dedi, evliliği hiç düşünmedi. Öncelikle görevini layıkıyla yapmak için arkasında sevenleri bırakmamak için evliliği düşünmedi. Vatan sağ olsun'' dedi. Şehit Keyvanoğlu'nun, 5 kardeşin ortancası olduğu ve 8 yıllık Uzman Çavuş olduğu öğrenildi.

  Bugün Gazetesi
   
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  5 şehidin haberine hangi TV kanalı nasıl tepki verdi?

  Kuzey Irak'taki operasyonda 5 askerimizin şehit olduğu haberi üzerine Beyaz, şov programını yarıda kesti. Star TV'deki "Hayalin İçin Söyle” adlı yarışmada programın temposu düşürüldü. Dansöz sahneye çıkmadı.Kuzey Irak'ta 10 bin askerimiz teröristlere karşı operasyon yaparken aynı saatlerde televizyon kanallarında eğlence programları devam ediyordu.

  Star TV'de yayınlanan “Hayalin İçin Söyle” yarışması sırasında sunucu Cenk Eren, 5 askerimizin şehit düştüğü haberini verince jüri üyeleri ve yarışmacıların moralleri alt üst oldu. Seda Sayan, İbrahim Tatlıses ve Muazzez Abacı ise şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet dilediklerini belirterek, çok üzüldüklerini söylediler.

  Sunucu Cenk Eren ise "Şehit düşen askerlerimiz nedeniyle programı yavaşlatmamız lazım" dedi. Eren'in bu isteğine ise Tatlıses "Bizim yaptığımız bir eğlence programı değil, yardım programı. Yavaşlatmak söz konusu olmaz, 'Ülke, elden gitti' yaptınız. Hiçbir şey bir yere gitmiyor" diyerek karşı çıktı.

  ŞARKI SÖYLEMEDİ

  Program akışı esnasında sanatçı Davut Güloğlu, ikinci kez sahneye çıkması gerekirken bu acı haber üzerine yeniden sahne almayı tercih etmedi. Yarışmanın final programı olması nedeniyle canlı yayın akışında sahneye dansöz çıkması da planlanıyordu. Temposu yavaşlatılan programda dansöz sahneye çıkmadı.

  ÇOK ÜZGÜNÜM

  Ünlü şovmen Beyaz Kanal D'de yayınlanan 'Beyaz Show' programı sırasında 5 şehit verdiğimizi öğrendi. Gözleri dolan Beyazıt Öztürk, programın eğlence programı olduğunu söyleyek “Şu anda öğrendiğimize göre operasyonda 44 terörist öldürülmüş. Ancak bu arada güvenlik güçlerimizden de şehit verdiğimizi üzüntüyle öğrendik. O yüzden programımızı burada kapatıyor ve bu savaşın bir an önce durmasını, artık şehit vermemeyi diliyorum" diyerek programı kapattı.

  Bugün
   
 7. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Operasyonunun kod adı: Güneş


  Türkiye, 3 yaşındaki Güneş'i babasının cenaze töreninde tanıdı. Yalın ayak ve yırtık çoraplarıyla babasının ardından döktüğü gözyaşı herkesin yüreğini dağladı.
  Minik Güneş’in büyük acısını yüreğinde hisseden Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’a gerçekleştirilen sınır ötesi harekâta onun adını verdi.
  Mehmetçiğin, öldürücü yumruğunu hainlere indirdiğini duyan şehidin eşi Fatma Yağmurlu da, iki kızını kucaklayıp kocasının mezarına koştu. “Kanın yerde kalmadı” diye gözyaşı döktü. DTP dışındaki tüm partiler tek yürek olarak “Allah askerimizin yardımcısı olsun” dedi.Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine yaptığı sınır ötesi kara harekâtı TBMM'nin de ana gündem maddesi oldu. DTP dışında Meclis'te temsil edilen partilerin tamamı askerin sınır ötesi harekâtına tam destek verdi. Operasyonla ilgili ilk değerlendirme, TBMM Başkanı Köksal Toptan'dan geldi.

  ‘GEREKEN YAPILIYOR’

  Toptan, "Türk ordusu kış koşullarında sınırı geçti. TBMM'nin vermiş olduğu sınır ötesi harekât, görevlendirmesini ve yetkisini Türk Silahlı Kuvvetleri büyük bir başarıyla şimdiye kadar yerine getirdi. Bundan sonra da kara harekâtıyla yerine getirecektir. İşin sonuçlandırılması bakımından böyle bir ihtiyaç hissedildiğine göre bunun gereği yapılıyor demektir" Parti yöneticileri ve milletvekilleri operasyona ilişkin şu değerlendirmelerde bulundular:

  ‘SONUÇ ALMAK ZORUNDAYIZ’

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Bizim buna başladıktan sonra sorunu nihai aşamasına getirinceye kadar bu konuda kararlı davranma zorunluluğumuz var. Kara harekâtı adımını attıktan sonra sorun artık kalıcı bir biçimde gündemden çıkarılıncaya kadar ne gerekiyorsa onu yapmak zorundayız. Ameliyatı yaparken içeride parça bırakamayız. Çok kararlı çok net şekilde bu konuyu sonuçlandırmalıyız. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: TSK'nın Irak'ın kuzeyine yönelik başlattığı kara harekâtı, Türk milleti için büyük bir gurur ve sevinç kaynağıdır. Yapılan açıklamalardan harekâtın kapsamı, hedefleri ve süresi bakımından sınırlı olacağı anlaşılmaktadır. PKK'nın bölgeden tasfiye edilmesi için geniş çaplı bir askeri harekâta, Türk silahlı kuvvetleri unsurlarının Kuzey Irak'ta geçici bir süre için konuşlandırılmasına ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek vardır.

  ‘SİVİL UNSURLAR HEDEF DIŞINDA’

  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: Mutlaka kara harekâtına ihtiyaç olduğunu uzun zamandır ifade ediyorduk. Mehmetçiğin postalının basmadığı ve süngüsünün değmediği yer gerçek anlamda terörden temizlenmiş sayılmaz. Vatan savunmasında fedakarca ve kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimize Allah'tan başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu: Terör ülkemizi ve sınırlarımızı tehdit etme potansiyelini tamamen ortadan kaldırıncaya kadar bunlar devam edecektir. Tamamen terör örgütü unsurlarına, barınaklarına, kamplarına yönelik bir harekâttır. Sivil unsurlar bunun tamamen dışındadır.

  DTP VE ÖDP KARŞI ÇIKTI

  Askerin sınır ötesi kara harekâtına destek vermeyen iki parti, DTP ve ÖDP oldu. İki partiden yapılan açıklamalar şöyle: DTP Genel Başkan Yardımcısı Ayna: Her gün umut olmaya çalışıyoruz. Fakat her sabah kötü haberlerle karşılaşıyoruz. Kara operasyonunun başlamasından tedirgin ve kaygılıyız. Savaştan geçinenler, nemalananlara karşı operasyonları durdurmaya yönelik iddiada bulunanların çabası da boş çıktı. Ama biz mücadelemize devam edeceğiz.

  Cizre, Batman, Diyarbakır ve Türkiye'deki demokratlara güveniyoruz. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras: Artık halk çatışma istemiyor. Kürt toplumunun sözcüleri silahlı bir çözümün artık geçerli olmadığını ifade etmektedir. Aydınlar ve DTP, halkın taleplerini dile getirmektedir. Demokratik yolları güçlendirmeden, şiddet ve silah kullanarak sorun çözülemeyecektir. Bu gerçek anlaşılmadan toplumda barışı sağlamak mümkün olmayacaktır.
   
 8. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Şehit babasından tokat gibi cevap


  Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonda şehit olan muhabere Uzman Çavuş Murat Bagatur'un (29) Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesindeki baba evinde matem yaşanıyor.


  Payas beldesi Karbeyaz Mahallesi'nde oturan baba Mensup ile anne Emine Bagatur'a oğullarının şehit olduğu haberini eve gelen askeri yetkililer verdi.
  Siirt Komando Tugayı'nda görevli olduğu belirtilen şehit Uzman Çavuşun, Siirt'te bulunan eşi Ayşe ile 1 yaşındaki kızı Gamze de haber üzerine Payas'a geldiler.


  Eşinin, uzun zamandır memleket özlemi duyduğunu ve operasyon sonrası Payas'a gelmeyi planladıklarını belirten Ayşe Bagatur, ''Vatan sağolsun'' dedi.
  Baba Mensup Bagatur (60) ise, Murat'tan başka 4 çocuğu daha bulunduğunu belirterek, ''Onlar da bu vatana feda olsun. Bu vatanın her köşesi bizim'' diye konuştu.


  Anne Emine Bagatur da ''Şehit oldun oğlum, ne mutlu sana. Çocuğunu merak etme, onlar bize emanet'' diye göz yaşı döktü.


  Şehit Uzman Çavuş Bagatur'un cenazesinin, yarın Payas beldesinde düzenlenecek askeri törenin ardından toprağa verileceği bildirildi.  Bugün
   
 9. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Şehit Binbaşı Zafer Kılıç'ın naaşı uçağa taşınırken bütün rütbeli personelin, askerlerin gözleri yaşlı verdikleri selamı ve uçak kalkana kadar selam çaktıkları elleri indirmemeleri bugün zor tuttuğum gözyaşlarımı daha fazla engelleyememe neden oldu... Allah bütün şehitlerimizin mekanını cennet eylesin, acılı ailelerine sabır versin, yandı yürekler yine...
   
 10. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Bordo Bereliler kaçırılan 8 askerimizin DTP’li milletvekillerine teslim edildiği Çemço Tepesi’ni dümdüz etti.

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’taki terör örgütü PKK yuvalarına yönelik geçen perşembe gecesi başlattığı ’Güneş’ adı verilen sınır ötesi kara operasyonu, hava destekli olarak tüm hızıyla sürerken; birlikler sınırın yaklaşık 20 kilometre kadar içine girdi.

  Kuzey Irak'taki Zap Kampı bölgesinde Bordo Bereliler ile özel eğitimli komandolar dün sabahın ilk saatlerinden itibaren, Dağlıca baskınında kaçırılan 8 askerin DTP’li milletvekilleri ve Kuzey Irak’lı yetkililere teslim edildiği Çemço Tepesi ile vadisine operasyon düzenledi. Saatlerce süren çatışma sonucu bölge teröristlerden tamamen temizlenerek güvenlik güçlerinin eline geçti. Çok sayıda sığınak da dümdüz edildi.

  7 NOKTADA ÇATIŞMA ÇIKTI

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’ta örgütün Kandil’den sonra en önemli kampları olan ve Kandil’de eğitildikten sonra teröristlerin Türkiye’ye gönderildiği Zap ve Hakurk’u hedef aldı. Bordo Bereliler, Zap Kampı’na teröristlerin girilemez gözüyle baktığı ve en önemli girişlerinden olan Çiyane Reş bölgesinden operasyon düzenledi. Zap Kampı’nın 7 ayrı bölgesinde komandolarla teröristler arasında şiddetli çatışmalar önceki geceden beri sürüyor.

  2 BATARYA İMHA

  Operasyon sırasında da Süper Kobra tipi helikopterler Zap Kampı’nda bulunan 2 uçaksavar bataryasını imha etti. Bölgeye havadan Sikorsky tipi helikopterlerle komandoların indirilmesi sürerken, savaş uçakları ve Kobra tipi helikopterlerde havadan bombalama yapıyor. PKK’lı teröristler, komandoların ilerlemelerini ve kampları girişlerini önlemek için çevresine mayınlı tuzaklar döşedi. Helikopterlerin inebileceği alanlara da mayınlar döşenmesi üzerine Mehmetçik bu mayınları devre dışı bırakmak için teknolojinin son sistemlerini kullanmaya başladı. Özellikle helikopterlerin ineceği alanlardaki mayınların büyük bölümü devre dışı bırakıldı.

  60 TANK DAHA GİRDİ

  Hakkári’nin Çukurca İlçesi’nde dün sabah erken saatlerinde top atışları gerçekleştirildi. Çukurca 3. Sınır Jandarma Taktik Alay Komutanlığı’ndan PKK’lı teröristlerin yuvalandıkları noktalar 40 kilometre menzilli toplarla dövüldü. Hakkári Dağ ve Komando Tugayı’ndan kalkan helikopterler gün boyu sınır içi ve dışında uçuşlar gerçekleştirdi. Toplarla Amediye, Zap, Hakurk ve Avaşin bölgeleri hedef alındı. Ayrıca sınırda bekletilen 60’dan fazla tank dün Kuzey Irak’a girdi. Kara harekátına F-16’ların hava taarruzlarıyla destekleri de sürdü. Kuzey Irak’taki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birlikler, sınırı yaklaşık 20 kilometre kadar geçti ve daha önce PKK’lıların kullandığı geçiş güzergáhlarını tuttu.

  3’ERLİ OLDULAR

  Kuzey Irak’ın Haftanin, Sinaht, Avaşin, Zap, Hakurk ile Serzere bölgesinde bulunan PKK kamplarının bir çoğunun ise harekátla birlikte tasfiye edildiği, alana dağılmış olan 10-15 kişilik grupların 2-3’er kişilik gruplara bölünerek daha risksiz derin vadilere dağıldıkları kaydediliyor. Teröristlerin zorunlu olmadıkça Mehmetçikle çatışmaya girmediği, operasyonun yapıldığı bölgelerde uzaktan kumandalı mayınlama yöntemiyle Türk askerinin ilerlemesini durdurmaya çalıştıkları kaydediliyor.

  SEVKIYAT SÜRÜYOR

  Kuzey Irak’taki teröristlere yönelik kara operasyonu devam ederken, sınır birliklerine de sevkiyat gerçekleştiriliyor. Hakkári’den yola çıkan 15 araçlık askeri konvoy dün öğle saatlerinde Çukurca İlçesi’ne geldi. Kar kıyafetli askerleri taşıyan araçlar, Çukurca 3’üncü Taktik Sınır Jandarma Alay Komutanlığı’ndan 5 helikopterle sınırın sıfır noktasında bulunan Çayırlı ve Işıklı Köyü yönüne doğru gittiler.

  Hürriyet
   
 11. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
 12. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'a yapılan kara harekatına ilişkin yeni fotoğraflardan sonra yeni bir açıklama yayımladı. Açıklamada dün gece 5 askerin şehit olduğu, 77 teröristin ise öldürüldüğü belirtildi. Operasyon süresince toplam 24 Mehmetçik ve 3 Geçici Köy korusu şehit olurken, 230 terörist etkisiz hale getirildi

  Genelkurmay'ın yaptığı açıklamada şöyle denildi:


  "Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi harekatın 6'ncı gününde (27 Şubat 2008), bölgeye takviye maksadıyla gelen terörist gruplarla sağlanan sıcak temas, iki ayrı bölgede aralıklarla devam etmektedir.


  Harekatın başlangıcından itibaren en kapsamlısı olan ve dün gece boyunca süren çatışmalarda, şu ana kadar 77 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu rakamla, etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 230'a ulaşmıştır. Ayrıca alınan emareler, halen sıcak temas bölgesindeki terörist grupların içinde örgütün bazı üst düzey isimlerinin olabileceğine işaret etmektedir.


  Dün akşam saatlerinden itibaren başlayan bu çatışmalarda beş personelimiz şehit olmuştur.
  Harekat süresince ayrıca üç Geçici Köy Korucusu (GKK) şehit olmuştur.


  Derinlikte belirlenen terörist mevzileri ve barınma yerleri, uçaklar ve karada konuşlu uzun menzilli destek silahları ile ateş altına alınmıştır.


  Havanın kısmen düzelmesiyle birlikte, bütünleme ikmali ve takviye faaliyetleri tamamlanmıştır.


  Birliklerimiz, sorumluluk sahalarındaki arazi arama tarama faaliyetlerine ve örgütün lojistik altyapısının tahribine devam etmişlerdir.


  '47 MAĞARA YERLE BİR'

  Harekatın başından itibaren, manevra birlikleri tarafından 47 mağara, 187 barınak ve sığınak, 29 hafif silah mevzii, 38 uçaksavar mevzii ve 11 ulaştırma tesisi kısmen ya da tamamen tahrip edilmiştir.


  Harekat süresince bölgedeki 48 hedef grubuna (225 hedef) hava taarruzu icra edilmiştir. Bu kapsamda, teröristlere ait 13 uçaksavar mevzii, 69 mağara, 87 barınak, 5 eğitim tesisi, 21 lojistik tesis, 12 komuta merkezi, 11 muhabere tesisi ile 7 ulaştırma tesisi tam isabetle vurulmuştur.


  Aynı dönemde, kara ateş destek vasıtaları 475 ayrı hedefi ateş altına almışlardır.


  Harekat, birliklerimizin üstün yetenekleri ve erinden generaline tüm personelin eşsiz özveri ve kararlılığıyla sürdürülmektedir.


  Kamuoyuna saygı ile duyurulur."  Hürriyet
   
 13. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Kuzey Irak’taki kara harekatını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütünün en önemli kamplarından Zap’ı tank ve zırhlı birliklerle tamamen kuşattı. Bordo Bereliler, kampa 1 km. kadar yaklaştı. Çoğu terörist yüksek bölgelere doğru kaçıyor. Bölgede süren yoğun çatışmalarda dün gece de 77 terörist öldürüldü.

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü PKK’ya yönelik ’Güneş Harekátı’, bölgedeki tipiye ve aşırı soğuğa rağmen başarıyla sürüyor. Kuşatılan Zap haricinde, örgütün bir çok küçük kampı tamamen Mehmetçiğin eline geçti. Harekátın ilk gününden bu yana öldürülen terörist sayısı ise 230'a ulaştı.

  KAMPLAR BOŞ, ÇOĞU KAÇMAYA ÇALIŞIYOR

  Zap’ın ana karargáhına 1 kilometre mesafeye kadar yaklaşan bordo bereliler ilerleyişini sürdürürken, savaş uçakları teröristlerin Zap’ta kullandıkları en önemli ikmal yolu olan Bülbül Köprüsü’nü bombaladı. Yüksek tepelere kaçan teröristler, askerlerin ilerleyişini durdurmak için uzun namlulu silahlar ve uçaksavarlarla ateş açıp, bölgede kurdukları bombalı tuzakları patlatıyor. Kamptaki çok sayıda terörist, bölgeyi terkederek başka kesimlere kaçmaya çalışıyor. Yoğun çatışmalar Çiya Reş, Sikefta ve Çemca Vadisi ile Şavkareşme, Rejbelağa, Berçelan, Şeriye, Bemergeve ve Kanimasi kesiminde sürüyor.

  Zap’ın çevresi tank ve zırhlı birliklerle tamamen kuşatılırken, örgütün önemli kamplarından Haftanin ve Avaşin çevresinde de yoğun çatışmalar oluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, tank ve zırhlı birliklerle bu kampları da çembere aldı. Haftanin, Zap, Nuzuri, Pirbela ve Şeladize’deki örgüt kampları, uçak, helikopter ve top atışlarıyla sürekli bombalandı. Habur-2 köprüsünün güneyindeki Begova’ya bağlı Nuzuri bölgesinde teröristlerin kullandığı Nuzuri Köprüsü savaş uçakları tarafından vuruldu. Seraniş bölgesindeki Uludere sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Pirbela kampı ise yoğun top atışına tutuldu. Pirbela’daki PKK’lılar bu bölgeyi terk ederek başka alanlara kaçmaya çalışıyor

  SINIR İÇİNDE DE OPERASYON SÜRÜYOR

  Mehmetçik bir yandan sınır ötesinde kara harekátını sürdürürken, Türkiye tarafındaki sınır bölgelerinde de PKK’ya yönelik operasyonlarına devam ediyor. Mehmetçik, Şırnak’taki Küpeli Dağı’nın yanı sıra Bestler Dereler bölgesinde teröristlerin izini sürüyor. Tam teçhizatlı komandolar, dağlardaki sığınakları didik didik arıyor. Yol güzergáhlarında ise zırhlı personel taşıyıcılar eşliğinde dedektörlerle mayın arama taraması yapılıyor. Ayrıca Kuzey Irak’taki çatışma bölgesinden kaçarak Türkiye’ye sızmaya çalışmak isteyen teröristlerin geçiş noktaları da abluka altına alındı.

  Hürriyet
   
 14. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Genelkurmay: Şehit sayımız 24... 24 şehre ateş düştü. Harekatın başladığı günden beri Türkiye'nin her köşesinde hüzün, gözyaşı, gurur ve öfke var. Şehitlerin cenaze törenlerinde sadece çocuğunu bu vatan için feda eden ana babalar, aileler değil Türkiye ağladı. Bayrağını kapan cenaze törenlerine koştu. Hem ağladı, hem şehitlerin arkasından gururla selam durdu.

  Kuzey Irak'ta sürdürülen ‘Güneş Harekatı'nda şehit düşen Piyade Komando Çavuş İbrahim Doğan son yolculuğuna uğurlandı.

  Şehit Çavuş Doğan’ın cenazesinin Kartal'daki evine getirilmesi için bekleyen yakınları, arkadaşları ve mahalle sakinleri Türk bayrağı açarak terör örgütünü protesto etti. Bütün sokağı Türk bayraklarıyla donatan kalabalık ‘Türbanı bırak şehitlere bak', ‘Türkiye laiktir, laik kalacak' ‘İbrahim yatmadı, vatanını satmadı' yazılı dövizler açtı.


  İbrahim Doğan'ın kardeşi, 20 yaşındaki İsmal Doğan, ağabeyinin beresi ve fularıyla güçlükle ayakta durdu. Gözyaşları içindeki İsmail Doğan, “Annemin türbanı yok, cennete almayacaklar mı ağabey” diyerek ağıt yaktı. Şehit Çavuş İbrahim Doğan'ın yeğeni 8 yaşındaki Eray, dayısının fotoğrafı ve Türk bayrağı taşıdı. Bunun üzerine Doğan'ın yakınları “Bir İbrahim'i şehit verdik bir İbrahim büyüyor” dedi.
  Ayrıca şehit evine destek vermek için gelen şehit Üsteğmen Gökhan Yavuz'un annesi Emine Yavuz, oğlunun fotoğrafını elinden düşürmedi. Cenazenin eve gelişi sırasında sloganlar arttı. Anne Suzan Doğan cenaze aracının gelişi sırasında sinir krizleri geçirdi. Anne Suzan Doğan, baba Cuma Doğan, kardeş İsmail Doğan ve 4 kız kardeşi tabuta sarılarak gözyaşı döktüler. Baba Cuma Doğan tabut başında “Ben çocuğumu zorluklarla okuttum, teröristlerin kurşunuyla şehit oldu” dedi.


  Şehit Piyade Çavuş İbrahim Doğan'ın cenazesi evinde ‘helallik alınması' ardından Maltepe'deki Yusuf Ziya Üçüncü Camii'ne getirildi. Öğle namazı ardından kılınan cenaze namazına, ailesi ve akrabalarının yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, 1'inci Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Fethi Tuncel, emekli Orgeneral Necati Özgen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve TBMM Başkan Vekili Meral Akşener katıldı.


  Cenazeye katılan çok sayıda kişi ellerinde Türk bayrağıyla terörü lanetleyen sloganlar attı. Tören sırasında çevredekiler güçlükle ayakta duran şehidin ailesine destek verdi.
  Ağabeyinin beresini takan İsmail Doğan, cenaze töreninin başında bereyi annesine giydirdi. Güçlükle ayakta duran anne Suzan Doğan, başında oğlunun beresiyle, ‘asker selamına' durdu. Anne Doğan, cenaze boyunca yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.
  Cenaze namazının kıldıran İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, “Düşmana inat, bir ve baraber olacağız. Bizim bölünmemizi isteyenlere fırsat venmeyip, yüz yüze, gönül gönüle olacağız” dedi.


  Duaların ardından İbrahim Doğan'ın ay- yıldızlı bayrağa sarılı tabutu, askerlerin omuzunda top arabasına konuldu. Çevrede bulunanlar Doğan'ın naaşını alkışlarla uğurladı. Askeri tören sırasında yanyana duran Doğan ailesi, hep birlikte, son kez şehitlerini asker selamı durarak uğurladı.


  Bu sırada gözyaşlarını tutamayan kardeş İsmail Doğan, ayakta durmakta zorlandı. Kardeş Doğan'ın yardımına yine yakınları yetişti. İbrahim Doğan'ın cenazesi, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi. Cenazenin toprağa verilişi sırasında kız kardeşi baygınlık geçirdi.


  Hürriyet
   
 15. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kara Harekatı (Genel Başlık)

  Türk heyeti Irak'a kanıtlarını sundu Flaş

  Bağdat'a giden Türk heyeti PKK ile ilgili kanıtlar sundu. Kanıt olarak gösterilen fotoğraflarda operasyonun sadece terör örgütüne yönelik olduğu ve sivillerin zarar görmediği görülüyor.

  Irak, Türkiye'nin altyapı yatırımlarını da vurduğunu iddia etmiş ve neden olarak köprüleri göstermişti. Türk heyeti vurulan köprülerin terör örgütünün kullandığı köprüler olduğunu belirtti. Siviller asla zarar görmediği ve operasyonun Irak'ın egemenliğini sarsmaya değil tesis etmeye yönelik olduğu Türk heyeti tarafından anlatıldı. Sunulan kanıtların ardından Irak ikna olmuş gözüküyor.

  Bir diğer gelişme ise Gates'in Türkiye ziyareti ile ilgili. Ankara'da Gates'e özellikle şunu vurgulandı: Harekatı bir kere girmişken bir daha operasyon yapmaya gerek kalmayacak şekilde sürdürmek istiyoruz. Gates'in de bunu anlayışla karşıladığı ifade ediliyor.

  Hürriyet
   
Kara Harekatı (Genel Başlık) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÇanakkaLe Savaşı Hava Harekatı

  ÇanakkaLe Savaşı Hava Harekatı

  İlk motorlu uçağın uçuşundan yedi yıl gibi kısa bir süre geçtikten sonra, 1910 yılında uçaklardan askeri amaçlarla yararlanma düşüncesi ortaya çıkmış ve takip eden yıllarda uçak, yeryüzünde etkin bir taarruz silahı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dünyadaki bu gelişmeyi yakından izleyen ve önemini değerlendiren zamanın Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın direktifiyle, 1911 yılında,...
 2. Çelik başlık

  Çelik başlık

  Her çeşit koruyucu başlık, kask vs., mal emniyetine delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Miğfer.)Rüyada basinda migfer veya çelik baslik bulundugunu gören kimse, malinin eksilemeyeceginden emin olur. tzzet ve serefe sahip olur.
 3. Başlık

  Başlık

  Başlık, bere, şapka rüyaları kızlar için evlilik, erkekler için iş, hayırlı bir kısmettir. Evliler için ise işte yükselme, maddi durumun düzelmesi olarak yorumlanır.Rüyada baslik görmek iyidir. Rüyada basina her-hangi bir baslik geçirdigini görmek bir memuriyete girecegine ve-ya yeni bir is kuracagina, basligi basindan çikarmak bir isten veya memuriyetinden ayrilacagina isarettir.
 4. Guttuo karınca yumurtası yağı hakkında genel bilgi

  Guttuo karınca yumurtası yağı hakkında genel bilgi

  Gutto'nun bugüne kadar yan etkisi görülmemiştir, doğal karınca yumurtası yağı içerir bu nedenle yüzünüz dahil vücudunuzun en hassas bölgelerinde bile kullanabilirsiniz. Yüzünüzdeki tüyleri bir şişe karınca yumurtası kremi kullanarak,tüylerin yok olmasına yardımcı olabilirsiniz. Tüyler alındıktan sonra cildiniz tahriş olduysa duş alarak veya...
 5. sarıkamış harekatı

  sarıkamış harekatı

  Birinci Dünya Savaşında felâketle neticelenen askerî harekât. Osmanlı Devleti harbe; 1878’den beri Rus işgalinde bulunan Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi doğu illerimizi geri almak, Doğu Avrupa’da Ruslarla harp hâlinde olan Almanlara yardım etmek, kazanılacak bir zaferle Kafkaslar ve Orta-Asya’daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla, başta Enver Paşa olmak üzere, iktidarda bulunan...

Sayfayı Paylaş