1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda devir teslim

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda düzenlenen devir-teslim töreninde konuşan Orgeneral İlker Başbuğ, terörle mücadelenin, ''devlet tarafından ve topyekün şekilde esas itibariyle güvenlik, ekonomi, sosyo-kültürel, eğitim ve sağlık dahil psikolojik harekat ve uluslararası alanda birbirleriyle paralel ve koordineli olarak yürütülen faaliyetler'' olduğunu belirtti.
  Bu faaliyetlerin birbirini tamamladığını, faaliyetler eğer bu şekilde yürütülebilirse terörle mücadele sürecinin de kısalacağını ifade eden Orgeneral Başbuğ, ''Terörle mücadelenin ana hedefi; terör örgütü ve destekleyicilerinin başarı umutlarının yok edilmesidir. Böylece terörle bir yere varılamayacağı herkese gösterilmiş olur. Bunun sağlanması ise terör örgütünün etkinliğinin tam olarak kırılmasına bağlıdır'' dedi.

  Orgeneral Başbuğ, sürekli operasyonların icrasının yanında yurt içinde alan kontrolünün tam olarak sağlanması ile sınırların kontrol seviyesinin artırılmasına çalışılmasının da başarı için şart olduğunu söyledi.

  Örgüte katılımların önlenmesinin devletin görevi olduğunu vurgulayan Orgeneral Başbuğ, ''O halde yapılması gereken örgüte çeşitli nedenlerle katılanların örgüte neden katıldıklarının tespitiyle buna karşı gerekli tedbirlerin alınmasıdır'' diye konuştu.

  Orgeneral Başbuğ, bölücü terör örgütüyle mücadelede güvenlik kuvvetlerinin asıl hedefinin, yaşanılan terör eylemlerini kabul edilebilir bir seviyeye getirmek olduğunu belirterek, ''İcra edilen operasyonlar neticesinde bölücü terör örgütü daha önce de bir kaç defa yaşandığı gibi yine bir kırılma noktasına doğru yol almaktadır. Bölücü terör örgütünün şu anda içinde bulunduğu durumdan Türkiye'nin nasıl istifade edebileceği üzerinde dikkatle durulmalıdır'' dedi.

  KOŞANER NELER SÖYLEDİ?

  Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahındaki devir-teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ulus-devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin, gücünü ve kudretini emrinde ve hizmetinde olduğu Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk ulusundan aldığını ifade eden Orgeneral Koşaner, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin ulusunun dışında ayrı bir denetime ihtiyacı da bulunmamaktadır'' dedi.

  Orgeneral Koşaner, şunları kaydetti:

  ''Bireysel kalmak ve ulus devlet yapısına zarar vermemek kaydıyla, kültürel zenginliklerin yaşanması için yapılan düzenlemeler, daha fazla demokrasi söylemleriyle toplumsal talepler haline getirilip siyasal alana götürülmeye çalışılmamalı. Kutuplaşma ve ayrılaşmaya meydan verilmemeli ve ülke güvenliği tehlikeye atılmamalıdır. Teröre karşı yürütülen mücadelede ana hedef, örgüte ve destekçilerine terörle hedeflerine ulaşamayacaklarını göstererek başarı umutlarının yok edilmesidir.''

  Teröre karşı mücadelede uluslararası destek ve işbirliğinin büyük önem arz ettiğini belirten Orgeneral Koşaner; terörü hiç yaşamamış, terörün tanımlamasını bile yapamayan ve olaylara sadece insan hakları ve özgürlükler penceresinden bakarak kendi ulusal çıkarlarını ön planda tutan ülkelerden bu mücadelede destek beklemenin aşırı iyimserlik olduğunu söyledi.

  Orgeneral Koşaner, ''Türkiye, bu mücadeleyi Irak'ın kuzeyinde tedbirler alınmasını da sağlayacak girişimlerle kendisi yürütmek ve sonuçlandırmak durumundadır'' şeklinde konuştu.

  Mücadelenin uzun süreli olabileceği düşünülerek, tedbirlerin de uzun süreli düşünülmesi gerektiğini ifade eden Orgeneral Koşaner, güvenlik güçlerinin, görevlerini daha etkin yapabilmek için yasal desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

  Silahlı teröristler kadar legal alanda ortaya çıkan silahsız teröristlere ve ayrılıkçılık destekçilerine karşı da tedbirler getirilmesi gerektiğini vurgulayan Orgeneral Koşaner, ''Terör örgütü mensuplarının ülkeye kolaylıkla giriş çıkışlarını ve pek çok cana mal olan patlayıcı maddelerin ülkeye sokulmasını önlemek amacıyla sınırlarımızda alınan tedbirlere ilaveten kara, deniz ve hava yoluyla ülkemize giriş noktalarında da ilave tedbirler alınmasına ihtiyaç vardır'' dedi.

  internethaber.com


   
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda devir teslim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Kara Kuvvetleri

  Türk Kara Kuvvetleri

  türk kara ordusu geçmişten bugüne geçmişten bugüne kullanılan silah ve araçların değişimi türk kara ordusunun kullandığı silahlar ordusu silah ve araçların değişimi kullanılan gelişimi Türk Kara Kuvvetleri Tarihçesi Kara Kuvvetleri temeli; Hun İmparatorluğu döneminde Mete Han tarafından M.Ö.209 yılında atılmıştır. 1040 yılında Dandanakan Meydan Muharebesinde Gaznelileri yenerek...
 2. Kara Kuvvetleri Komutanları Biyografiler

  Kara Kuvvetleri Komutanları Biyografiler

  kkk komutanlarımız kara kuvvetleri komutanlarımız Orgeneral M. Kemal Yamak Orgeneral M. Kemal Yamak, 1924 yılında Amasya'nın Merzifon ilçesinde doğdu. 1943 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1945 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1947 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. Muhtelif birliklerde Batarya Takım ve Batarya Komutanlığı yaptı. 1958 yılında Harp...
 3. kuvvet

  kuvvet

  : Kuvvet Kişinin kendini güçlü görmesi onun fazilet ve meziyetine, din ve dünyasına ait kuvvete, Kuvvetli olduğunu görmek bazen güçsüzlüğe, Güçsüzlükten sonra kuvvetli olduğunu görmek hastalığın artmasına ve uzamasına; ancak, sonuçta hayra ermeye ve uzun ömre dellalet eder.Rüyada kuvvet, duygu ile yorumlanir. Rüyada çok kuvvetli bir kisi oldugunu görmek, ev halki için duydugu bazi endiseleri...
 4. Trakya kara teslim

  Trakya kara teslim

  Edirne'de etkili olan kar yağışı sınır kapısını kapattı, 2 kilometrelik araç kuyrukları oluştu. Edirne'nin Lalapaşa İlçesi'nde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Bulgaristan'a geçişi sağlayan Hamzabeyli Sınır Kapısı ulaşıma kapandı. Yer yer yaklaşık 40 santimetreye ulaşan kar nedeniyle, yolda 2 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Edirne'nin Lalapaşa ve Süloğlu...
 5. Devir Ve İskat...

  Devir Ve İskat...

  Devir ve iskat yoluyla kılınmayan namazlar affediliyorsa, namaz kılmaya ve başka ibadete ne gerek var? O zaman bir kâfir veya hiç ibadet etmeyen bir Müslüman da, iskatla Cennete gider. Devir ve iskat, kâfirler ve hiç namaz kılmayanlar için değildir. Namaz kılmayan kimsenin zaten imanını muhafaza etmesi çok zordur. Devir ve iskat, namaz kılan ve diğer ibadetleri yapan Müslümanlar için...

Sayfayı Paylaş