1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Karanlık madde 'aydınlanıyor mu?'

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bilim adamları evrenin en büyük sırlarından biri olan Karanlık Madde'nin nasıl var olduğunu anlama yolunda bir adım atmış olabileceklerini söylüyorlar.  Amerikalı uzmanlar, geçen Ağustos ayında evreni yüzde 25'inin gezegen yıldız ve galaksilerden değil, ışık yaymayan ve ışığı yansıtmayan, bu nedenle de görülmediği için "karanlık madde" olarak adlandırılan maddeden oluştuğunu kanıtlamışlardı.


  Gökbilimciler 1930'lardan bu yana galaksi öbeklerinin görünen kütlelerle açıklanamayacak kadar yüksek çekim gücü olduğunu biliyorlardı.

  Ancak öbekler içinden gözle görülmeyen maddeyi ayırmak imkansızdı.

  Ancak NASA ve Avrupa uzay ajansı'ndan uzmanlar, çarpışma sonucu galaksilerdeki gazlarla maddelerin ayrıştığını, beklenenin aksine sıcak gaz bulutları çevresinde değil, tamamen boş görünen bir başka kesimde büyük bir çekim gücü olduğunu belirledi.

  Nature dergisinde yayımlanan son araştırmaysa bu karanlık maddeyi 'aydınlatabilir.' Cüce galaksilerin neredeyse tamamı karanlık maddeden oluşuyor; Samanyolu ve Andromeda galaksisinde fazla belirgin olmayan bir kaç örneği de bulunuyor.

  Bilim adamları, bu karanlık maddeyle dolu sistemlerin bir zamanlar gazlarla dolu olduğunu, ancak daha büyük galaksilerin uydusu haline geldikçe, içerdikleri görünen maddelerin zamanla boşaldığını belirtiyor.

  Araştırma kapsamında bilim adamları bilgisayar modelleri kullanarak bundan 10 milyar yıl önce, gazların yoğun olduğu bir cüce galaksinin, daha büyük Samanyolu'na benzer sistemin yörüngesine sürüklendiği anda, neler yaşanmış olabileceğini tasarladılar.

  Araştırma sonucunda, olayın oluşturduğu çekim gücünün, cüce galaksinin içerdiği gazı çekip çıkartmış olabileceğini belirlediler.

  Bilgisayar modeli ayrıca daha büyük sistemin oluşturduğu yerçekimi şiddetinin, cüce sistemin içindeki ışık saçan yıldızları da kendine çekmiş olabileceğini ortaya koydu.

  Uluslararası uzmanlardan oluşan ekip, sonuçta görünebilir maddenin kaybolmasıyla geriye sadece "karanlık madde"nin kaldığı bir galaksinin kaldığını düşünüyor.

  Stanford Üniversitesi astro fizik uzmanlarından aynı zamanda araştırma heyetinden Stelyos Kazantzidis, bu sonuçların heyecan verici olduğunu, çünkü daha önce doğrulanamamış fiziki etkilerin birleşmesine dayandığını belirtti.
   
Karanlık madde 'aydınlanıyor mu?' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karanlık Madde

  Karanlık Madde

  karanlık ilimler Astrofizikte, ışın yaymayan ya da doğrudan algılanabilecek şekilde elektromanyetik ışınları (ışık, x-ışınları v.b.) yeterince yansıtamayan, varlığı görünür maddeler üzerindeki kütle çekimsel etki ile belirlenebilen maddelere Karanlık madde adı verilir. Karanlık maddelerin varlığını belirlemek için gökadaların döngüsel hızlarından, gökadaların diğer gökadalar içerisindeki...
 2. Karanlık madde için çarpıcı kanıt

  Karanlık madde için çarpıcı kanıt

  Amerikalı astronomlar, kainatın yaklaşık dörtte birini oluşturan karanlık maddeden oluşan bir halka tespit etti. Bu keşif, bu esrarengiz maddenin varlığını gösteren en çarpıcı kanıt Araştırma ekibinde yer alan Johns Hopkins üniversitesinden uzman James Lee, 'Karanlık maddeyi, galaksiler ve gazlardan ayrı bir yapı olarak ilk kez tespit ettik' dedi. Amerikalı bilim adamı, 'Görünmez olmasına...
 3. Eliptik galaksiler de karanlık maddeyle dolu

  Eliptik galaksiler de karanlık maddeyle dolu

  Kaliforniya Üniversitesi bilim adamı Joel Primack, bilgisayar simülasyonlarıyla, iki yıl önce bu tür galaksilerde saptanan yıldız hızlarının, karanlık madde modelleriyle birebir örtüştüğünü gösterdi. Sadece kütle çekimiyle saptanabilen karanlık madde, bilim adamları için hala bir bilmecedir. Araştırmacılar karanlık maddenin varlığını, spiral galaksilerin dışındaki yıldızların, görülebilir...
 4. Yağlı Kağıt Kanserojen Madde İhtiva Ediyor mu?

  Yağlı Kağıt Kanserojen Madde İhtiva Ediyor mu?

  Bu konu; Yağlı Kağıt Kanserojen Madde İhtiva Ediyor mu konusu haklkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sürekli mutfaklarımızda kullandığımız yağlı kağıtlar son derece kullanışlı oluyor. Bu sayede tepsiler batmıyor ve onları temizlemekle uğraşmıyoruz. En çok kullanılan marka da bildiğiniz gibi koroplast. Ancak bazılarımızın aklına bu kağıtların zararlı olup olmadıkları sorusu da...

Sayfayı Paylaş