1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Karı-koca münakaşaları

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  karı koca duası karı koca için dua kari dualari kari duasi duaları  Karı-koca münakaşaları

  [​IMG]
  Bugüne kadar hep evli çiftlerin (özellikle erkeklerin) bekarlara kıyasla daha uzun yaşadığını söyledik. İngiliz doktorlar son çalışmaları ile bu ezberimizi bozdular; devamlı tartışan mutsuz bir çiftseniz enfarktüs geçirme riskiniz %34 artıyor.

  Nasıl her insanın kendine has bir karakteri varsa her çiftinde kendine özgü bir tartışma şekli oluyor. Örneğin bazı çiftlerin, küçük sorunlardan büyük tartışmalar çıkarma becerisi vardır, ‘sofrayı kim toplayacak’ veya “çorabını neden yere attın’ sorusu havada tabaklar uçuşan bir kavgayla sonuçlanabilir. Bazıları ise tartışmaları daha sessiz ve derinden sürdürmeyi tercih ediyorlar.

  Ben şahsen karı- koca münakaşalarının, kısa sürmesi ve hemen unutulması kaydıyla fazla zararlı olmadığını düşünüyorum. Arkadaşlarımız arasında böyle saman alevi münakaşalar yapan bir çift var; kavgaları o kadar çabuk başlayıp o kadar süratle büyüyor ki şaşırıyorsunuz. “Tamam, şimdi kan çıkacak” dediğiniz anda barış imzalayıp ertesi gecenin programını yapmaya başlıyorlar.

  Karı -koca münakaşaların en kötü olanları uzun sürenlerdir. Günler, haftalar boyunca süren tartışmalar, hem evliliğin geleceği hem de çiftlerin sağlığı açısından son derece zararlı. Uzun süren ve sık tekrar eden münakaşaların en kötü etkisi kan basınıcında yükselmeye neden olması. Bu yüzden tansiyonu dengede giderken aniden yükselme eğilimine giren hastaların tıbbi sebepler aramadan önce eşleriyle sorunlarını çözmelerinde fayda var.

  Evli çiftler en çok hangi konularda münakaşa ediyorlar?

  Bu sorunun cevabı hangi kültürde yaşadığınıza ve erkek mi kadın mı olduğunuza göre değişiyor. Batı ülkelerinde kadınlar için bir numaralı tartışma nedeni; çocuklar. İkinci sırada ev işleri, üçüncü sırada para geliyor. Avrupalı erkekler için bir numaralı münakaşa nedeni ****, ikinci sırada para var, çocuklar üçüncü sırada geliyor.

  Bizim ülkede münakaşa konusu önceliğine dair bir araştırma bulamadım. Kendi çevremde yaptığım araştırmaya göre, bayanlar Avrupalı hemcinsleri gibi en çok çocukları yüzünden münakaşa ediyorlar, ikinci sırada akraba ilişkileri (kaynana, görümce meselesi) geliyor. Erkeklerin bir numaralı tartışma nedeni ise para.

  Karı -koca kavgalarının yaraların iyileşmesini engellediğini biliyor musunuz? Yarım saatlik bir kavga elinizdeki yaranın iyileşmesini bir gün geciktiriyor. Archieves of General Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmada en kısası 12 yıllık evli 42 çift çalışmaya alınıyor. Araştırmaya katılan çiftlerin kollarında vakum aleti ile küçük yaralar açılıyor. İlk vizitte her çifte muhabbetlerini artıracak pozitif bir konuda konuşmaları sağlanırken ikinci vizitte farklı düşündükleri bir konuda tartışmaları isteniyor. Bu arada olaylar kamera alınıyor, yaralar sıvı toplanması ve kan akımı açısından takibe alınıyor. Düşmanca kavgalar yapan karı- kocaların yaraları diğerlerine göre %60 daha yavaş iyileşiyor. Birbirinden hoşlanmayan karı- kocaların kanındaki interleuikin-6 seviyesi kavga etmeyen çiftlere göre 1.5 misli daha fazla.

  Kadınların riski daha fazla

  Partnerinizle aynı fikirde olmadığınızda bunu ifade etmeniz veya içinize atmanız sağlığınız açısından çok önemli. Erkeklerin %32 si kadınların %23 ü atışmalar sırasında duygularını baskılıyorlar. Araştırmalar karı -koca tartışmalarının erkekler üzerinde fazla hayati bir rolü olmadığını gösteriyor, ister duygularını bastırsınlar, ister bağırıp çağırsınlar yaşam süreleri etkilenmiyor. Duygularını bastıran kadınlarda ise 10 yıllık ölüm oranı 4 misli artıyor. Çalışmanın yürütücüsü Elaine Eaker’in kadınlara şöyle bir tavsiyesi var: “Eşinizle tartışırken duygularınızı bastırmanız, psikolojinizi negatif yönde etkileyerek sağlığınıza zararı oluyor. Bunu söyleyerek kocanızın kafasına tabak fırlatmanızı istemiyorum ama her iki tarafın da düşüncelerini açıkça ve rahatça ifade edeceği bir tartışma ortamının yaratılması kadınların sağlığı için çok önemli.”

  Dana Crowley Jack, a professor of interdisciplinary studies at Western Washington University in Bellingham, tarafından yapılan bir diğer çalışma tartışmanın şiddetinin erkekler üzerinde pek etkili olmadığını ama kadınlar üzerinde çok etkili olduğunu göstermiş. Karınızın sağlığını düşünüyorsanız tartışmanın dozunu düşük tutun.

  Dr. Simith diyor ki “Çiftler arasında tartışma olması kaçınılmazdır önemli olan bu tartışmanın dozunun iyi ayarlanması ve kişilerin kendilerini ifade biçimleridir.”

  Framingham çalışması şunu gösteriyor evli erkeklerin ölüm oranı bekarlara göre yarı yarıya düşük. Enteresan bir sonuç şu: Kadının işinden memnun olmaması, işinden huzursuz gelmesi erkeğin kalp krizi geçirme şansını 2.7 misli artırıyor. Araştırmacılar bunu kocaların karılarını koruyamamanın verdiği sıkıntıya bağlıyorlar.
  [​IMG]
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Karı-koca münakaşaları
  paylaşımın için sağol canım emeğine sağlık
   
Karı-koca münakaşaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. karı koca & peri

  karı koca & peri

  Reduced: 91% of original size [ 561 x 402 ] - Click to view full image _ ohhh iyi olmus aferin periii
 2. karı koca muhabbetleri

  karı koca muhabbetleri

  karı koca sözleri KadınLar & ErkekLer Koca evine elleri bir suru kaset dolu olarak girer ve karısı: --Niye bir suru kasete para verdin bizim evdeTeyp yok ki? --Sen sütyen aldığında ben soruyormuyum?:hhh: :hhh: Koca eve zil zurna sarhoş girer ve karısına bakarak: --NE kadar çirkin olduğunu biliyormusun? --Sen'de pis ve sarhoşsun diye cevap verirkarisi. --ݝyi de benimki sabah'a...
 3. Karı-Koca Münasebetlerinde Âdab

  Karı-Koca Münasebetlerinde Âdab

  karı koca muhabbeti için dua erkek karısına nasıl davranmalı koca karısına nasıl davranmalı karisina nasil davranmali kocanın karısını sevmesi için dua İslâm'da aile müessesesi, otoriteye değil, "sevgi"ye dayanır Sevgisiz otorite, kırıp dökmekten, kalpleri birbirinden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz Ailenin temel fertleri olan karı-koca arasında sevgi ve saygı olduğu takdirde,...
 4. Karı & Koca - Kocalarınıza sevgililerinize okutun !!!

  Karı & Koca - Kocalarınıza sevgililerinize okutun !!!

  Sevgili meleklerim Allah erkeği önce yaratmış olabilir, ancak şaheserlerden önce her zaman bir kaba taslak vardır.... Karı & Koca Bir çift hiç konuşmadan arabayla yolda gitmekteydi. Daha önceki bir tartışma münakaşaya dönüşmüştü ve hiçbiri teslim olmak istemiyordu Keçi, katır ve domuzlarla dolu bir çiftliğin yanında geçerken koca alaycı bir biçimde sorar: "Akrabaların...

Sayfayı Paylaş