karın estetiği ameliyatı

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
karın estetiği ameliyatı
dermolipektomi

Aşırı kilo alıp verme, geçirilmiş doğumlar ve hamilelik gibi nedenlerle karın bölgesinde değişiklikler oluşabilir. Bu değişiklikler;
karın kaslarının bozulması,
ciltte çatlaklar oluşması,
derinin pörsümesi ve sarkması,
yağ birikimlerinin oluşması
olarak karşımıza çıkar. Yapılacak ameliyatlar ise bu anatomik değişiklikleri düzeltmeye yöneliktir.


Eğer sadece karın bölgesinde anormal yağ depolanması mevcut ise çözüm liposuction ( liposakşın ) operasyonudur.
Eğer yağ birikimiyle birlikte cilt sarkması ve çatlaklar var ise çözüm dermolipektomi ( yağlarla birlikte sarkık ve çatlak olan deri kısmının çıkarılması) operasyonudur.
Çatlaklar, sarkıklıklar,aşırı yağ birikiminin yanında karın kaslarının yapısı da bozulmuş ise tedavi yöntemi abdominoplasti ( abdominoplasty ) denilen karın germe operasyonu + liposuction ( liposakşın ) dır.
Ciltte hiçbir problem yok iken sadece karın kaslarında bir gevşeklik söz konusuysa endoskopik karın germe ameliyatı yeterli olacaktır.
Hangi ameliyat tekniğinin seçileceğine, hastanın problemlerini göz önünde bulundurarak cerrah yardımcı olmalıdır.
Karın germe ( abdominoplasti - abdominoplasty ) ameliyatlarında iz kalır mı?
Karın germe ameliyatlarında sezeryan ameliyatlarındakine benzer bir iz kalmaktadır. Eğer karın çok geniş ise izler sezeryan ameliyatındakinden daha uzun olacaktır. Tüm bu izler zamanla silikleşir. Tercih edilen iç çamaşırı modeline(düşük veya yüksek belli, tanga, g-string vb) göre ameliyat izlerinin yeri planlanır.


Bu aşama önemlidir çünkü ameliyat izleri silikleşinceye kadar iç çamaşırı tarafından gizlenmesi kolaylıkla sağlanmış olur. Endoskopik olarak yapılan karın germe ameliyatlarında ise izler çok küçüktür ama, kısıtlı durumlarda etkili bir yöntemdir.
Mini karın germe ameliyatı nedir?
Eğer hastanın karın bölgesindeki deformasyon çok belirgin değil ise, cilt çatlakları göbek bölgesinin altında ise, göbeğin üst bölümünde belirgin çatlak yok ise,karın kaslarının anatomisi bozulmamış ise, karın cildi sarkıklığı fazla değil ise mini karın germe estetik ameliyatı uygulanabilir. Bu ameliyatta göbek çevresinde kesi yapılmaz, kasık bölgesindeki kesi yeri de klasik karın germe ameliyatına göre daha kısadır (üst şekilde kırmızı çizgi)
Karın germe ameliyatlarının ( abdominoplasti - abdominoplasty ) dolaylı, indirek faydaları nelerdir?
Karın germe ameliyatlarında karın kasları onarıldığı için; olası karın duvarı fıtıklarının olasılığı azaltılmış olur. Aşırı sarkık olan karın bölgesi idrar kaçaklarına ve sık idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Karın germe ameliyatları sonrası bu şikayetler de azalır, ayrıca cinsel fonksiyonlar da daha rahat gerçekleştirilebilir.Son yıllarda yapılan yayınların bir kısmında karın germe ameliyatları sonrası tuvalet alışkanlığının değiştiği ve daha düzenli olduğu bildirilmiştir( Hastalarımın yaklaşık %35 inde ben de bu değişikliği görmekteyim).Bu yararlı etkinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.
 
Üst