1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kariyer için biraz hazırlık...

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Biraz abartıp, iş görüşmelerini savaşa benzetmeye ne dersiniz? Sonuçta, kendi geleceğiniz için bir mücadele ise bir iş görüşmesi, bir anlamda hayatınızın veya kariyerinizin ilk savaşı gibi düşünülebilir.

  Peki büyük savaş uzmanlarının özlü sözlerinden yararlanalım mı ?

  Sun Tzu: “Başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir.”

  İşte iş görüşmelerine gitmeden önce bir adayın hem kendisiyle ilgili bir değerlendirme yapmasını hem de gideceği kurumla ilgili araştırma yapmasını öğütleyen bir öneri. Kendi özellikleri üzerinde hiç düşünmeyen bir aday ne kendi güçlü yönlerini vurgulamayı hatırlar ne de geliştirmesi gereken yönlerini ustalıkla gizleyebilir. Yine aynı şekilde, kurum hakkında yeterli bilgi toplamayanlar, ilgisiz ve isteksiz olarak değerlendirilebilecekleri gibi, kendi özelliklerini kurum kültürüne nasıl yansıtabileceklerine ilişkin avantajı da hiç kullanmamış olurlar.

  Peki ne yapılabilir? Öncelikle aynayı kendi içimize tutararak, olabildiğimiz kadar nesnel bir incelemeyle kendi özelliklerimizi düşünmeliyiz. İçsel miyiz yoksa dışa dönük müyüz? İçsel bir insansak ve örneğin Satış-Pazarlama alanında bir kariyer hedefliyorsak, kendimizi nasıl geliştirebiliriz? Dikkatimizi toplamada zorluklar yaşıyorsak, acaba Kalite alanı bizim için gerçekten doğru bölüm müdür?

  İş görüşmesine gideceğimiz kurumla ilgili de epey çalışma yapabiliriz. Öncelikle kurum web sitesi varsa (yoksa gitmemek iyi olabilir!), vizyon, misyon, değerler ve hakkımızda bölümlerini inceleyin derim. Şirket ne üretiyor, ne sunuyor, hangi pazara sunuyor bakın. Örneğin Balkanlara satışı varsa ve Bulgarca biliyorsanız alın size önemli bir avantaj. Arama motorlarına girin, şirketin adını bakın neler çıkıyor. Rakipler ne demiş, kullanıcılar veya satın alanlar ne demiş? Şirket büyüyor mu? İhracatçı mı?

  Atilla: Savaş ya da anlaşmaya başlamadan önce, tüm olasılıkları göz önüne almak akılılıktır. Bunları iyice düşünün. Hareketlerinizin doğuracağı sonuçları gözden geçirin. Böylece en kötü duruma hazırlıklı olursunuz.”

  Tüm olasılıkları düşünmeli, yani gelebilecek tüm sorulara hazırlıklı olmalı. Başka şehirde mi iş arıyorsunuz? Hemen nereye taşınabileceğinizi önceden, kabaca da olsa düşünmeli ve yanıtını hazırlamalısınız. Okulu 1 yıl geç mi bitirdiniz? Geçerli bir nedeniniz varsa bunu anlatmalı, yoksa çok da ayrıntıya girmeden okulun zorluğundan veya bulacağınız mantıklı bir açıklamadan bahsedebilirsiniz.

  Tüm savaşlardan başarılı çıkmanız dileğiyle...


   
Kariyer için biraz hazırlık... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Balık Burcu İnsanı İçin Kariyer

  Balık Burcu İnsanı İçin Kariyer

  Kariyer Duygusal ve kendi dünyasında yaşamayı seven Balık, aslında çalışmaktan hoşlanmaz. Ancak oldukça yardımsever, kolay idare edilebilen yapısı, iş ortamında sevilmesinde önemli rol oynar. Sezgileri çok kuvvetli olduğu için, farkında olmadan kolayca öğrenir ve bu yeteneğinin rehberliğinde, yapılması gerekenleri otomatik olarak yapar. Özellikle yaratıcılık, imajinasyon gerektiren konular...
 2. Kariyeriniz İçin Taktikler

  Kariyeriniz İçin Taktikler

  İş arayanların çoğunluğunun yaptığı gibi zamanınızın büyük bölümünü iş ilanlarını okumaya ve CV’nizi yenilemeye harcıyor, ama yine de istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız, farklı yöntemler denemeye ne dersiniz? Herkes Mersin’e giderken, siz cesaretinizi toparlayıp bir de tersini deneseniz ne kaybedersiniz? Yani biraz gerilla taktiği uygulayarak, sıradan uygulamaların dışına çıkıp şansınızı...
 3. Yurtdışına para için değil kariyer için

  Yurtdışına para için değil kariyer için

  Yurtdışına para için değil kariyer için gidiyorlar Araştırmalar, İstanbul'daki üst ve orta düzey yöneticilerin Avrupalı meslektaşlarıyla ortalama aynı seviyede ücret aldığını ortaya koydu. Yönetici seçme ve yerleştirme alanında faaliyet gösteren Antal International'ın Türkiye ofisi tarafından yapılan bir araştırma, İstanbul'da görev yapan yöneticilerin büyük çoğunluğunun Avrupa'daki...
 4. Cildiniz için sonbahar hazırlıkları

  Cildiniz için sonbahar hazırlıkları

  sonbahar hazırlıkları KIŞA BİRSEY KALMADI AMA YİNEDE SİZ SONBAHARDA YAPILMASI GEREKENLERİ BİLİN NEDE OLSA KIŞA DA LAZIM OLACAK:) Işıltılı bir cilde kavuşmanın sırları... Yaz sonunda cildimizi yeniden gözden geçirmekte fayda var. Sonbahar ve kış ayları cildi onarmak, tedavi etmek, canlandırmak, lekelerden arındırmak, lazer, IPL, ışık terapisi gibi yöntemleri...
 5. Spor İçin Biraz Alışveriş

  Spor İçin Biraz Alışveriş

  Spora başladım 1hafta oldu. Biraz bişiler alim dedim kadın milleti işte herşey bahane alışverişe :D:D bide spor ayakkabı aldım ama resmini bulamadım evden hakikisini eklerim artık :D:D beyaz grili siyahlı bişi o da rahat spor yaparken iyi oluyor..

Sayfayı Paylaş