Karya’nın mermer kenti Stratonikeia

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Karya’nın mermer kenti Stratonikeia
karya mermer karya neresi stratonikeia

Karya’nın mermer kenti
Stratonikeia

Yatağan yakınlarındaki Stratonikeia, Lidya, Pers, Rodos, Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiş ve dünyanın tamamı mermerden yapılmış en büyük antik kenti.

Eşi ölen kral Seleukos Nikator, güzelliği dillere destan Stratonikeia ile evlenir. Fakat kız, Seleukos’un oğlu Antiochos’un sevgilisidir. Düğünün ardından Antiochos amansız bir hastalığa yakalanır. O sırada Karya’da bulunan ünlü Mısırlı hekim Herostratos bile derdine derman olamaz. Bir gün, Stratonikeia odaya girdiğinde Antiochos’un yüzü kızarır ve hekim tüm gerçeği anlar. Herostratos günlerce düşünür ve aklına kurnazca bir çare gelir. Kralın huzuruna çıkıp “Oğlunuzun hastalığını buldum, karıma aşık” der. Kral “Sevgili oğlumdan karını esirgeyecek değilsin herhalde” diye yanıtlar hekimi. “Siz olsanız ne yapardınız,” sorusuna Kral; “Oğlum benim karımı sevmiş olsaydı hiç düşünmeden verirdim” deyince hekim gerçeği açıklar. Bunun üzerine üvey annesiyle evlenen Antiochos, güzeller güzeli karısı adına Stratonikeia kentini kurar. Mitoloji böyle anlatıyor ama, kentin varlığı daha eskilere dayanıyor. Karya’nın önemli bir askeri üssü ve politik merkezi olan antik yerleşim, hayatını savaşlar ve yıkımlar arasında sürdürmüş. Bizans egemenliği süresince Aphrodisias’a bağlı önemli bir dini merkez olan Stratonikeia, sonunda doğaya yenik düşmüş ve şiddetli bir depremin ardından terkedilmiş.

Geri