Kasık ağrısı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Kasık ağrısı neden olur ?
Kasık ağrısı , kadınlarda erkeklerden daha çok görülen ortak bir sağlık problemidir. Kadınlar genelde kasık ağrısını gebeliğe yorarken , bunun tıbbi bir koşuldan kaynalandığını akla getirmemektedir. Bir çok sağlık problemi kasıklarda ağrıya ve kramplara neden olabilmektedir. Bu makalede kasık ağrısı, kasık ağrısının nedenleri,erkeklerde kasık ağrısı, kadınlarda kasık ağrısı sebepleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

kasık ağrısı.jpeg
Mevcut olan bu ve farklı sitelerimizde her gün kasık ağrısı ile ilgili benzeri sorular almaktayız. Bir çok kadın kasık ağrısı yaşadığını ve gebe olup olmadığını sormaktadır. Oysaki kasık ağrısı sadece gebelik kaynaklı olmamaktadır. Bir çok tıbbi koşul kasık ağrısına sebebiyet vermektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları ,kasık fıtığı kasık ağrısına neden olabiliyor. Bu noktada size önerimiz erkek hastlarımızın üroloğa , kadın hastalarımızın ise bir jinekoloğa görünmesidir.

Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri

Erkeklerde kasık ağrısı genelde zorlayıcı faaliyetlerden , kasık fıtığın dan , lenf bezlerinin iltihaplanmasın dan ,testis tümöründen ,testis iltihaplanmasın dan ,testis ödemin den ,prostat bezlerinin iltihaplanmasın dan ,sinir sıkışmasın dan bağırsak iltihabın dan ,kabakulak kaynaklı iltihaptan ,böbrek taşlarından kaynaklanmaktadır.

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri

Kadınlarda kasık ağrısı rahim kaynaklı bir sorun dan, adet döneminden, gebelikten,idrar yolu iltihabından , vajinal mantardan, yumurtalık kistlerinden ,cinsel yolla bulaşan hastalıklardan,böbrek taşın dan, kasık fıtığın dan,endometriozisten, ve iskelet sistemine ait problemlerden kaynaklanmaktadır..


Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı tedavisi altta yatan nedene odaklanan tedaviyle giderilmektedir.Bu durumda kasık ağrısın dan müzdarip olanlar şayet bu durumu sıklıkla yaşıyorlarsa ağrı kesici almadan bir hekime görünmelidir. Kadınlarda kasık ağrısı adet döneminde olan sancıdan kaynaklanıyorsa ağrı kesiciler önerilebilir. Üreme sistemi iltihaba maruz kaldıysa antibiyotik reçete edilebilir. Kist miyom gibi durumlar ilaç ce cerrahi ile tedavi edilebilir. Görüldüğü üzere her koşul farklı tedavi içermektedir.


Gebelikte kasık ağrısı anne adaylarının sıklıkla maruz kaldığı bir yakınmadır. Gebeliğin ilk ve ilerleyen haftaların da kasık ağrısı normaldir. Fakat kasık ağrısına kanama lekelenme eşlik ediyorsa en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır. Bu durum düşüğün habercisi olabilir.

Kasık ağrınız vajinal enfeksiyon, mantar kaynaklı ise mutlaka partnerinizle birlikte tedavi olmanız gerekir. Birliktelik esnasın da mikrobu partnerinize bulaştırmış olabilirsiniz. Bu durum da yalnız tedavi olmanız etkili sonuç doğurmaz. Mantar ve enfeksiyonlarda sadece ilaç tedavisi yetersiz kalabilir. Kişisel hijyeninizi sağlamanız gerekmektedir. İç çamaşırlarınızı pamuklu tercih edin. Günlük pedlerden uzak durun. Günlük ped yerine hidrofilli bezlerden kullanabilirsiniz. Hidrofilli bezler sizde günlük pedler gibi yanmaya neden olmaz. Daha konforlu ve rahattır. İç çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıkta yıkayıp ütüleyin. Genital bölge tüylerinizi kısa aralıklarla temizleyin. Bu önerileri dikkate alırsanız bu tür septomları ekarte edebilirsiniz.

Kasık ağrısı kadınlarda ayrıca dış gebeliğinde habercisi olabiliyor. Şayet gebelikten şüpheniz varsa mutlaka bir hcg testi yapın ve sonucun değerlendirmesini hekime bırakın. Hekim usg + belli aralıklarla yapılan hcg ile durumunuz hakkında bir görüşe varıcaktır. Dış gebelikte hcg değeri anormal yüksek olmakla birlikte , kasık ağrısı lekelenme ve kanamayla kendini göstermektedir.

Sevgili okurlarımız görüldüğü üzere kasık ağrısının bir çok nedeni vardır. Öyleki biz her koşulu ele almadık. Daha sonraki makalelerimizde kasık ağrısı ile ilgili kapsamlı bilgiler vermeye devam edeceğiz. Uzun süreli kasık ağrısı yaşıyorsanız mutlaka en kısa zaman da bir hekime görününüz. Kasık ağrısı ile ilgili yorum ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.
 
D

dilanur21

Forum Okuru
merhaba ara ara kasıklarımda ağrı oluyor bakireyim ilşkim hiç olmadı doktora gidersem nasıl muayene eder acaba
 

Uzman SühaN

Administrator
Bakire olduğunuz için karından ultrasonla muayene yapılır tabi muayene için önceden idrara sıkışmanız gerekiyor.
 
Üst