Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  kavgaların en yaygın nedenleri

  Konu, 'Kadınca' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Eşinizle ilk kavganızı hatırlıyor musuz? Genellikle ilk kavgalar fındık kabuğunu doldurmayacak nedenlerle yapılır. "Suyu kim açık bıraktı", "Tostu neden yaktın", "Bütün para nereye gitti" ve kaçınılmaz son soru olarak "Sen kim olduğunu zannediyorsun" kavgaya zemin hazırlayacak kadar önem kazanır. Tartışmalar minik olmasına rağmen kavga anında çok ciddiymiş gibi görünürler. Aşağıda büyük kavgalara yol açabilecek bazı sorunlardan örnekler bulacaksınız; Karakter farklılıkları: Bazen aranızdaki farklılıklar kavga etmenize neden olabilir. Karakterimiz yirmili yaşlarımızda oluşmuş olur. Sonuç olarak, dünyayı ve çevremizi farklı algılayabiliriz.
  Çözümlenmemiş ailevi sorunlar: Daha önceden gördüğümüz gibi dışsal baskılar birbirinize tepkilerinizi etkileyebilir.

  Esnek olamama ve ben-merkezcilik: Bütün evli çiftler kendilerini bazen birarada yaşamanın rutinine kaptırabilirler. Bu da esnekliği kaybetmeyle sonuçlanıp bencilliğe neden olabilir.

  Güdü eksikliği: Sıkıntı, doyumsuzluğa ve kavgalara neden olabilir.


  Sorumluluk stresi: Kişisel sorumlulukla ilgili sorunlar, evin sorumluluğunu alma, para kazanma ve ev işleri yapma gibi, kolaylıkla tartışma ortamı yaratabilir.
  Çiftlerin kendi hayatlarını yaşamaları: Bazen kendiniz bile farkında olmadan aynı evde duygusal ve ruhsal olarak ayrı odalarda yaşamaya başlayabilirsiniz.

  Çiftlerin birbirinin duygusal ihtiyaçlarını görmezden gelmesi: Kendi duygularınızı hatırlamanız çok kolaydır. Oysa eşinizinkileri takip etmeniz o kadar kolay değildir.

  Çiftlerin birbirlerini çantada keklik görmeleri: Birkaç yıl evli kaldıktan sonra klasikleşen bu duygunun ortaya çıkması, yıllardan beri birlikteyseniz ya da birlikte yaşıyorsanız sizi şaşırtmamalı. Duygusal olarak her an vermeye hazır olmasanız bile kendi ihtiyaçlarınızı dikkate almanız ve eşinizin koşulsuz sevgisine ve ilgisine güvenmeniz oldukça kolaydır.

  Duygusuzluk: Siz ve eşiniz birbirinize hiçbir şey hissetmemeye başladığınızda sorunlar er ya da geç kapınızı çalacaktır.

  İletişimsizlik: Kavgalar ve tartışmalar iletişimsizlikle başlayıp sona erebilir. Eşinizle, sorun ilk sinyalini verdiğinde iletişime geçemediğiniz takdirde büyük sorunlar doğacaktır.

  Para: Para, sizi ve eşinizi cendereye sokma gücüne sahiptir. Sorun ne olabilir? Siz adlandırın: Müşterek hesaplar, ayrı hesaplar, kıskançlık, çok az para kazanmak, çok fazla para harcamak, tasarruf etmemek, iki yakayı biraraya getirememek, cimrilik, bütçeyi ayarlayamarnak, çok savurgan ya da pinti olmak, eşinin mirasını har vurup harman savurmak, ödünç para almak, kredi kartı borcu yapmak, vergileri ödemeyi unutmak, faturaları ödememek, çok önemli bir malı almadan önce eşine danışmamak. Bu liste böyle uzayıp gider.

  Akrabalar: Potansiyel para sorunları listesi gibi akrabalarla ilgili sorunların da listesi uzayıp gidecektir: Siz onlardan nefret edersiniz, kocanız sever; kocanız onlardan nefret eder, siz kararsız kalırsınız; çok fazla ziyaretinize gelirler; çok uzun zaman kalırlar; anlayışsız davranırlar; sizi aşağılarlar; siz onları aşağılarsınız. Bu da uzun bir listedir.

  Çoğu sorunun temelinde şu nedenler yatabilir:

  "Kocamı süt almaya yolladım. Yol üzerindeki bir bara uğramış. Eve birkaç saat sonra geldi ve elinde süt yoktu."

  "Bizim ilk kavgamız yatağın hangi tarafında kim yatacak kadar basit bir nedenle yaşanmıştı."

  Bu listeye ev işlerini, kirli çorapları, iç çamaşırlarını, çamaşırları, yemekten sonra masayı kimin toplayacağını ve yemek pişirmeyi ekleyebiliriz. Bu liste, ayrıca, eşine fazla zaman ayırmamayı, eski arkadaşlarla görüşmeyi tercih etmeyi, gece çok geç yatmayı, bencilliği, kıskançlığı, sorumlulukları paylaşmamayı da içerir.

  ****: Eşlerden biri diğerinin yatakta çok bencil olduğunu, çok istekli ya da çok isteksiz olduğunu düşünebilir.

  İş: Eşlerden biri çalışır, diğeri hep gezer. Eşlerden biri çalışmaz, diğerinden az para kazanır ve hep onun parasını yer.

  Ciddi sorunlar: İstismar, taciz ve sadakatsizlik gibi nedenler kavgaların önemli nedenlerinden bazılarıdır.   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: kavgaların en yaygın nedenleri
  Ellerine sağlık canım, verdiğin bilgiler için teşekkürler. İşte bazen de insanın içinde olacak birşeyler. Yoksa sen ne kadar iyi olursan ol, neyi denersen dene...
   
 3. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: kavgaların en yaygın nedenleri
  haklısın canımm :)
   
 4. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Cevap: kavgaların en yaygın nedenleri

  emeğine sağlık canım karşılıklı anlayış çok önemli ama toplum olarak galiba bu konuda zayıfız :(
   
kavgaların en yaygın nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En yaygın 5 ağrı efsanesi

  En yaygın 5 ağrı efsanesi

  ağrı ile ilgili efsaneler Baş, kol, sırt, boyun, bacak derken ağrılar çoğu insanın adeta ayrılmaz parçası gibi oldu. Ve ağzı olan ağrı ile ilgili bir şey uydurdu. İşte söylentiler ve gerçekler Ağrıyla ilgili kulaktama dolma bilgiler ve efsaneleşen yanlışlar işi daha da zorlaştırıyor. Efsaneler ve gerçeklerini Realage doktorları aktardı... EFSANE 1 Ağrı her zaman bir hastalık veya...
 2. hamilelikte en yaygın hurafeler

  hamilelikte en yaygın hurafeler

  hamilelik hurafeleri gebelik hurafeleri gebelikle ilgili hurafeler cinsiyet lohusalık Dünya geneline baktığımızda en çok hurafeye maruz kalanlar Türk kadınları. Adet kanamasından lohusalığa kadar ilginç ve komik hurafelerle dolu bir toplumuz. Rahat doğum yapmak için olandan tutun da bebeklere kadar ne ararsanız var... Kadın ve hurafe Kadın ve hurafe denilince belki de dünyada en çok...
 3. en sık kavga ettiği nedenleri ve çözümleri

  en sık kavga ettiği nedenleri ve çözümleri

  sevgiliyle kavga nedenleri sevgiliyle kavga sonrası Endişelenmeyin en mutlu çiftler bile kavga ediyor. Çiftlerin en sık kavga ettiği nedenleri ve çözümlerini bilirseniz önleminizi alıp "ufak sıyrıklarla" atlatabilirsiniz. Bazen sevgilinizle öyle saçma konularda kavga edersiniz ki ileride geriye dönüp baktığınızda pişmanlık duyarsınız. Küçük ya da büyük bütün tartışmalar...
 4. En Yaygın İnternet Dolandırıcılıkları

  En Yaygın İnternet Dolandırıcılıkları

  Dolandırıcılar internetten kullanıcıları şu yollarla kandırmayı deniyor. İşte onların en çok kullandığı 10 yöntem: 1. Sosyal ağ dolandırıcılığı Facebook'tan para isteyen olursa dikkat edin! Sahtekarlar; Facebook, Twitter, MySpace gibi bir sosyal ağdaki bir kullanıcı hesabını çalıyorlar. Daha sonra kurbanın eşinden, dostundan başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu...
 5. Kadınlardaki Stresin En Yaygın Sebebi Nedir?

  Kadınlardaki Stresin En Yaygın Sebebi Nedir?

  kadınlarda stresin sebepleri stres neden olur stresin sebepleri Sevgili melekler, hayat şartların bu derece zor olduğu bir zamanda ben rahatım, keyfim gıvır diyen birine rastlamak herhalde imkansızdır. Ancak bir ortalama yapılmak istenirse, yapılan araştırmalar, kadınların erkeklerden daha stresli olduğunu ortaya çıkarmış.. Oxford Üniversitesi'nden Prof. Daniel Freeman ulusal çapta ilk...

Sayfayı Paylaş