1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kaygıdan Kurtulmanın Yolları

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  kaygılardan kurtulmak kaygılardan kurtulmanın yolları kaygıdan kurtulma yolları kaygıdan kurtulmanın sıkıntıdan KAYGIDAN KURTULMANIN YOLLARI…

  Karen Horney, günümüzün insanını böyle tanımlıyor: “Kaygıları nedeniyle davranışları, kişiliği nevrotik özellikler kazanmış kişi!”

  İnsanın günümüzdeki kaygıları için öyle çok neden var ki…

  Kendimize ilişkin kaygılar, çevremize ilişkin kaygılar, kimi zaman dünyanın gidişine ilişkin kaygılar yakamızı hiç bırakmaz.


  İyi de, hep kaygıyla yaşanmaz. Aslında kaygıyla yaşamak dünyanın en zor işlerinden. Onun için de insanlar “kaygıdan kurtulmanın” yollarını arıyor.
  Kaygıdan kurtulmak, bilişsel düzeyde buna uygun bilgi, bilinç, duygu donanımıyla olabilir. Hem akademik zekânın hem de duygusal zekânın bu anlamda eğitilmiş olması “kaygıyı pozitif yaşamaya” dönüştürebilir.

  Bunun için “dört adımlı bir strateji” uygulamak gerekiyor:

  1. Adım: Kaygıyı tanımak, varlığını bilmek.

  2. Adım: Kaygıyı oluşturan olgular, koşullar, kişilerle ilgili olarak değişik seçenekler oluşturmak.

  3. Adım: Bu seçenekleri tartarak yapılması gereken iş konusunda karar vermek.

  4. Adım: Verilen karar doğrultusunda harekete geçmek ve sorumluluk almak.


  Bir deprem tehlikesinden girilecek sınava, çocuğumuzla ilgili sorundan işimizle ilgili kaygılara kadar uygulamamız gereken yol budur. Ancak her duruma özgü “yapılacak işler programı” elbette farklı olacaktır.

  Ama pek çok insan için “kaygıdan kurtulmak” kolay değildir. Bu durumda insanlar kendileri için “kaygının vereceği sıkıntı ve acılardan kurtulma yolları” olarak dört temel yol seçerler.  Karen Horney’in üzerinde durduğu dört temel yol şunlardır :

  1. Kaygı uyandıran olguyu ussallaştırma:

  Çocuğumuzun ateşi çıktığı zaman “kaygılanırız.” Bir yandan da çocukların ateşinin çabuk çıktığını, hemen telaşlanacak bir şey olmadığını biliriz, ama “kaygılanmaktan kendimizi alamayız.” Bu kaygıyı ussallaştırarak (akla uygun duruma getirerek), çocuğumuzun ateşinin yükselmesinin çok kötü bir hastalığın işareti olabileceğini söyler, telaşımıza haklı bir gerekçe buluruz.

  Pek çok kaygımızı bu biçimde ussallaştırarak “kaygımızın bizde yaratacağı sıkıntıyı haklı kılmaya” çalışırız.

  2. Kaygının varlığını inkâr etmek :

  İnsanlar kendilerinde kaygı uyandıran herhangi bir şeyi “inkâr ederek” bu kaygıdan kurtulmaya çalışırlar. İşyerinde herkes için var olan bir “işten çıkarılma” riskinin uyandırdığı kaygıyı, kişi “benim için hiçbir şey yok” diye inkâr ederek uzaklaştırır. Bu biçimde “inkâr ederek kurtulmaya çalıştığımız” pek çok kaygımız vardır. İnsanlar kimi zaman çok yakınlarındaki bir tehlikeyi bile “görmeyi inkâr ederek” kurtulmaya çalışırlar.Burada dikkati çeken bir nokta da, tehlikenin yarattığı kaygı ne denli yüksekse inkâr da o denli şiddetli olmaktadır.

  3. Kaygıyı uyuşturma yolları :

  Bu yolların başında en çok bilinen “alkol kullanma”, “uyuşturucu kullanma” gelir. Dünyada giderek artan alkol ve uyuşturucu kullanımı “kaygıyı uyuşturma” ile doğrudan bağlantılıdır. Ancak uyuşturma yolları sadece bunlar değildir.

  “İşe aşırı düşkünlük” de kaygıyı uyuşturmanın çok uygulanan bir yoludur. Cumartesi pazar günleri de çalışmak, yaz tatili yapmamak, işe aşırı düşkünlük, kaygıyı uyuşturmanın hem de yüksek ödüllü bir yoludur.

  Normal dışı uyku uyumak da kaygıyı uyuşturmanın bir yoludur. Burada dikkati çeken, çok uyuduğu halde kişinin kendisini dinlenmiş hissetmemesidir.

  4. Kaygı uyandıran her şeyden kaçınmak : Toplumda bu konunun sık görülen örnekleri “bende bir şey bulurlar” kaygısıyla gerektiği halde doktora gidememek, diş hekiminden kaçınmaktır. Pek çok insan yapması gereken işleri, duyduğu kaygı nedeniyle yapamaz duruma gelmektedir.


   
Kaygıdan Kurtulmanın Yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kişisel Kaygıları Yenmenin 7 Yolu

  Kişisel Kaygıları Yenmenin 7 Yolu

  kaygıları yenmek kaygıyı yenmenin yolları kaygıyı yenmek Eğer "yapamam" diye bir sözcük olmasaydı, sürekli bunu söyleyip durmazdık, değil mi? Evet, bu bırakması zor bir alışkanlık. Üstelik çoğu zaman söylediğimizin bile farkında olmadığımız göz önüne alındığında daha da zor. Emin olmadığınız bir durumla karşı karşıya kaldığınızda içinizdeki bilgisayar hemen uyarı veriyor ve...
 2. Göbeğinizden Kurtulmanın Yolları

  Göbeğinizden Kurtulmanın Yolları

  Kilolar özelliklede göbekler bütün kadınların sorunudur...Özellikle yaz aylarında büyük sorun olur....Yaz gelmeden göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız işte size öneriler :tik: YİYECEKLER... Fasulye nohut mercimek gibi gıdalar ile kiraz çilek vişne gibi küçük meyveler en iyi yiyeceklerdir. Kuru fasulye böğürtlen kuru kayısı kış meyvelerinin taze sıkılmış suları kilo vermede en etkili...
 3. Sınav kaygısını aşmanın yolları

  Sınav kaygısını aşmanın yolları

  Sınav kaygısı nasıl atılır Sınav kaygısını aşmanın yolları Merhaba Melek'ler, sınavların bol ve zor olduğu ülkemizde, sınav kaygısıda elbette ki oldukça bol. :) Biz de bu yazımızda sınav kaygısını yenmenin yani snav heyecanını bastırmanın yollarını ele alıyoruz. Türkiye'de ilköğretimden başlayıp üniversiteye kadar birçok sınav yapılıyor. Hatta üniversiteden mezun olduktan sonra da...
 4. Böceklerden ilaçsız kurtulmanın yolları

  Böceklerden ilaçsız kurtulmanın yolları

  Bu konu; böceklere ilaçsız çözüm hakkında bilgi verir. Benim gibi allerji sorunu olanların yüzünü güldürecek olan bir öneriyle geldik. Böcek sokmalarından her yaz şikayetçi oluruz, öğrendiğimiz yöntemlerle böcek ısırıklarının etkisini azaltmaya çalışırız ancak esas çözüm kesinlikle böcekleri eve sokmamaktan geçiyor. Peki bu o kadar kolay mı? Kimyasal ilaçları evinize sokamıyorsanız...
 5. astımdan kurtulmanın yolları

  astımdan kurtulmanın yolları

  astım nasıl geçer,astım tedavisi,astım geçer mi,astıma ne iyi gelir,astım tedavisi hakkında bilgiler Ergenlikte düzeldiği iddia edilen hastalık hayatın ilerleyen evrelerinde¸ kimi zaman hamilelik sırasında, kimi zaman askerlikte yeniden kendini gösteriyor ancak buna engel olmak mümkün. Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, astımın nedenlerini, korunma yöntemlerini ve...

Sayfayı Paylaş