1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Kazakistan'da 500 Milyon Dolarlık İmza

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelen Türk ve Kazak işadamları gerçekleştirilen ikili görüşmeler sonunda bir yıllık hedef olarak planlanan ticaret potansiyelini iki günde anlaşmaya bağladılar.
  KOBİ ölçeğinde 10 bin işletmenin üye olduğu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) öncülük ettiği Türk-Kazak İş Buluşması'nda inşaat, konfeksiyon, makine ekipmanları, turizm ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar iş görüşmelerinde bulundu.

  180 şirketin katıldığı iş forumunda üç firma 345 milyon dolarlık anlaşmaya imza attı. Diğer firmaların gerçekleştirdiği anlaşmalarla birlikte bu rakam 500 milyon dolara ulaştı. En büyük tutarlı anlaşmaları, Atak İnşaat (115 milyon dolar), Nursoy İnşaat (100 milyon dolar) ve Asia İnşaat (130 milyon dolar) yaptı.

  Geçen yıl Kazak işadamlarıyla 100 milyon dolarlık iş yapan TUSKON üyelerinin bu yılki hedefi 200 milyon dolardı.

  TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, iki gün içinde elde edilen sonuçtan son derece memnun olduğunu belirterek, Türkiye'nin son yıllarda ihracat odaklı çalışmalarla başarıya ulaşmaya başladığını söyledi.

  Meral, "Bu anlaşmalarla Kazakistan ile olan ticaret hacmimiz büyüyecek. Türk işadamları dünya şartlarında rekabet edebilmek için yeni ortaklar bulacak" dedi.

  'Mülk satışı hep sıkıntı yaratır'

  İş forumunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kazakistan Ticaret Odası Başkanı Azat Peruaşev, Kazak şirketi Transchemicalasia'nın da içinde yer aldığı konsorsiyumun kazandığı Petkim ihalesinin Kazakistan'da, Türkiye'deki yoğun yaşanan tartışmalara yol açmadığını kaydetti.

  Her ülkede önemli devlet kuruluşlarının özelleştirilmesi sırasında benzer tartışmaların yaşandığını hatırlatan Peruaşev, "Mülkiyet geçişi süreci pozitif olarak algılanmayacaktır ancak yine de özelleştirme doğal karşılanmalıdır" diye konuştu.

  Peruaşev ülkesindeki iş hacminin desteklenmesine ilişkin devletin teşvik programları yürüttüğünü belirterek pamuk endüstrisi için özel bölgeler oluşturulduğunu söyledi.
  Türkiye'nin Kazakistan Büyükelçisi Taner Seben de Kazakistan'ın bu yıl 20 milyar dolarlık dış yatırım yaptığını ve bunun 4 milyar dolarının Türkiye'ye gitmesinin beklendiğini söyledi. Seben, bu yatırımın önemli bir bölümünün Petkim ve Şekerbank alımlarından, kalan kısmının ise otel yatırımlarından kaynaklandığını dile getirdi.

  Kaynak


   
Kazakistan'da 500 Milyon Dolarlık İmza konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 500 milyon dolarlık etiket ’alışverişin kilidi’ gibi

  500 milyon dolarlık etiket ’alışverişin kilidi’ gibi

  Etiket Sanayicileri Derneği sektöre kalifiye eleman kazandırmak için İstanbul’daki iki Matbaa Meslek Lisesi’nde etiket tasarım yarışması düzenleyecek. ’Temiz İstanbul’ konulu olan ve Matbaa Meslek Lisesi öğrencilerinin katılacağı bu yarışma aralık ayında sonuçlanacak. Etiket Sanayicileri Derneği Başkanı Aydın Okay, "Sektörümüzün gelişimi için kalifiye eleman gerekiyor. Yarışma ile matbaa...
 2. Yarım milyon dolarlık elbiseler

  Yarım milyon dolarlık elbiseler

  Tokyo'da düzenlenen bir defilede, servet değerindeki elbiseler görücüye çıktı. Altınlarla süslü elbiselerin fiyatı 579 bin dolara kadar çıkıyor. Japonya'nın başkenti Tokyo, ilginç bir defileye ev sahipliği yaptıyor. Bunka Moda Okulu öğrencilerinin tasarladığı kıyafetler, inanılmaz fiyatlara alıcı bekliyor. Örneğin öğrencilerin tasarladığı bir erkek ceketinde tam 689 adet altın para...
 3. 500 bin dolarlık köpek

  500 bin dolarlık köpek

  500 bin dolarlık köpekDünya'nın en nadir bulunan köpek cinsi olan Tibet Mastifi'nin değeri dudak uçuklatıyor. Ne çok pahalı çantalar ne de süratli otomobiller... Dünya sosyetesinin yeni gözdesi, kökeni antik çağlara kadar uzanan Tibet Mastifi... Bu köpek cinsinin saf kanı, yaklaşık 500 bin dolara alıcı buluyor. Soyunun tükenmek üzere olduğu geç anlaşılan, hatta başka cinslerle...
 4. Kiler Holding'den 500 milyon dolarlık yatırım

  Kiler Holding'den 500 milyon dolarlık yatırım

  kiler kütahya kütahya kiler osmaniye osmaniye Perakende, enerji, inşaat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Kiler Holding, 2008 yılında 500 milyon dolarlık yatırım yapacak. Kiler Holding’in 2007 yılı faaliyet sonuçları ve 2008 yılı hedefleri Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda konuşan Kiler Holding CEO’su Ahmet Kacar, 2007 yılında 800...
 5. Devletten 500 milyon aşırmışlar

  Devletten 500 milyon aşırmışlar

  Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun 6 aydır sürdürdüğü soruşturma tamamlandı. Soruşturmanın altından soygun çıktı! Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun 6 aydır sürdürdüğü soruşturma tamamlandı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri üzerinden 500 milyon YTL'ye ulaşan yolsuzluk tespit edildi. Olmayan öğrenciyi varmış gibi göstererek veya aynı öğrenciyi farklı farklı illerde...

Sayfayı Paylaş