gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kazandırabilme Sancısı

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kendi huzuru, saadeti, emniyet ve güveni adına hayatına ve topluma çeki düzen vermede faydalı olabilmesi için insan, ciddî bir azim ve kararlılık göstermelidir.
  Gerçek iman odur ki, ona sahip insanın, "elinden ve dilinden herkes emindir". İşte bu emin insandır ki, yer yüzünde sulhun, emniyet ve güvenin gerçek temsilcisi ve bekçisidir.

  Şu hâlde, insanın, dünya ve ahiret hayatını tehdit eden çatışma, harp etme ve kan dökme yerine, uzlaşma, anlaşma ve barışmayı tercih etmesi, "medenilere galebe ikna iledir" prensibiyle hareket etmesi, kendine ve bütün insanlara insanca yaşayabilecekleri bir ortamın hazırlanması için ne yapabiliyorsa yapması, onun insanlığının gereğidir. Ayrıca insan, mal, can, namus ve inanç emniyeti adına, bu yolda fikir sancısı çekip, zorluklara ve sıkıntılara katlanıp, vurana elsiz, sövene dilsiz, hak ve özgürlüklere saygılı, düşmanın dahi takdir edeceği tatlı dilli, güler yüzlü, örnek ve numune bir hayat sergilemeli, farklı inanç ve düşüncedeki insanların barış, huzur ve emniyet içinde birlikte yaşamalarını temin etmek maksadıyla herkesi kendi inancı, milliyeti, rengi ve dili, gelenek ve göreneği ile hoş görmeli ve herkese karşı saygılı davranmalıdır.

  Bu hususta en güzel örneğimiz, düşmanların bile "Muhammedü'l-Emin" diye hitap ettiği, insanlığın iftihar tablosu Efendimiz (sas)'dir. Cihanların, yüzü suyu hürmetine yaratıldığı o nur varlık, amcası Hz. Hamza'yı şehit edip ciğerlerini söken Vahşi'ye karşı bile mukabil plân yapmıyor, onu insanlığa nasıl kazandırabilirimin sancısını çekiyordu.

  Evet, "haklı, insaflı olur" prensibiyle hareket ederek, renk, ırk, dil ayrımı yapmadan bütün insanlığa hizmet verme, faydalı olma, kendi huzurunu, başkalarının saadeti için terk edip, enerjisini, ilmini imkânlarını bu yolda harcama fedakârlığında bulunanlar, milletimize ve topyekûn insanlığa en büyük iyiliği yapmış olacaklardır.

  "Ey inananlar! Size fâsık bir adam bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir topluluğa kötülük edersiniz de, sonra yaptığınıza pişman olursunuz." (Hucurat, 6) Toplumda telâfisi zor yaraların açılmaması için, tahkikatın iyi yapılması, peşin hükümle karar verilmemesi gerekir. Zira beşerî zaaflarla malûl olan insan, yanlış yapabilir. Her yaptığı doğru olmayabilir. Fakat, diyalogla, görüşüp konuşmakla, tanışıp kaynaşmakla hatalar tashih edilebilir.

  Dünya 21. yüzyıla hızla ve hazırlıklı olarak girerken, milletimizin yeni sarsıntılara tahammülü yoktur. Bizi ayakta tutan maddî ve mânevî dinamiklerimize sahip çıkmalıyız. Değişik vesilelerle millî bütünlüğümüzü zedelemek isteyenlerin istismarlarına fırsat vermemeliyiz.

  "Allah, her toplumu yaptığına göre cezalandıracaktır." (Casiye, 14) Zulmedersen, zulüm görürsün, "etme-bulma" dünyasında yaşadığımızı unutmamalısın. Hiçbir dinde, hiçbir millette, hiçbir anlayışta zulüm payidar olmamıştır. Milyonlarca insanın eti, kanı, kemiği üzerine kurulan bir rejim (komünizm), bir asır bile dayanamamıştır.

  Zâlimin zıddı mazlumdur. Haklı dahi olsan zulüm meşru değildir. Tarihin derinliklerinde nice zâlimler vardır ki (Neron gibi), kendi zulümleri içinde boğulmuş ve mahvolup gitmişlerdir.

  İnsanlara faydalı olmak için; yavrularına kusmuk veren kuş gibi değil, arının bal, koyunun süt vermesi gibi davranmalıyız.

  Şairimizin;
  "Tefrika girmeden bir millete düşman giremez;
  Toplu çarptıkça yürekler, onu top sindiremez."
  nidası; beş asır öteden bir Türk serdarının,
  "Milletimde iftirâk u tefrika endişesi,
  Kûşe-i kabrimde hattâ bîkarar eyler beni.
  İttihad etmekken savlet-i a'dâ'yı def'a çâremiz,
  İttihad etmezse millet, dağidâr eyler beni."
  feryatları ne büyük bir hakikati ifade etmektedir.

  Etrafımızı saran, boğazımızı sıkmaya çalışan düşmanlarımız, insanımızı birbirine düşürmek, parçalayıp bölmek ve muradına ermek için yeni yeni sistemler, stratejiler üretecek ve uygulamaya çalışacaklardır.

  Mesuliyetimizin şuurunda olarak, memleket ve milletimizin derdini, ızdırabını çekmeli ve hep kendi doğrularımıza göre hareket etmeyi bırakıp, başkalarının doğruları yanında benim doğru zannettiğim düşüncelerimin de yanlış olabileceğini hesap ederek, onların doğrularına da saygılı davranmalı ve şûra'ya önem vermeliyiz.

  Nefsimizin savcısı olma, yani kendi kusurlarımızı görme, başkalarının ise avukatı olma, yani onları müdafaa etme mülâhazası ile hareket ettiğimiz takdirde, dış mihraklar içimize sızmaya, hasım güçler de tahribe fırsat bulamayacak, bulanık suda balık avlayamayacaklardır.

  Şehirleri alt üst eden, ümranları harabeye çeviren zelzeleler, gemileri yutan dağvârî deniz dalgaları karşısında, sebeplerin sukut ettiği hengamda, insan aczini, zaafını itirafla, dua-dua yalvardığı gibi, içtimaî dalgalar ve zelzelelere maruz kalanların da, hepimizin tek müracaat kapısı ve sığınağı olan Müsebbibü'l-esbâb'a, yani Allah (cc)'a dua-dua yalvarması ve asla acze ve ye'se düşmeden, sebeplere riayette kusur etmemesi gerekmektedir.

   
Kazandırabilme Sancısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güz Sancısı Filmi Vizyonda

  Güz Sancısı Filmi Vizyonda

  Babası milliyetçi, zengin bir toprak ağası olan Behçet, babasının bağlantıları ve isteğiyle siyasete adım atar. Bu dünyadaki bazı gelişmeleri kendi ahlak yapısına uygun bulmayan Behçet yine de kendi milliyetçiliğinin bakış açısını doğru bulmaktadır. Behçet Türk milletinin Batılılarca kuşatıldığına ve bunun bariz kanıtının Kıbrıs'la ilgili olayların...
 2. Güz Sancısı Film Tanıtımı

  Güz Sancısı Film Tanıtımı

  Tür : Dram Gösterim Tarihi : 23 Ocak 2009 Yönetmen : Tomris Giritlioğlu Senaryo : Nilgün Öneş , Etyen Mahçupyan , Yılmaz Karakoyunlu (Kitap) Yapım : 2008, Oyuncular Murat Yıldırım (Behçet) , Beren Saat (Elena) , Okan Yalabık , Belçim Bilgin Erdoğan (Nemika) , İlker Aksum , Hüseyin Avni Danyal (Kenan Bey) , Umut Kurt , Avni Yalçın , Tuncel Kurtiz (Kamil Efendi) , Zeliha Berksoy...
 3. Böbrek sancısı - Böbrek ağrısı

  Böbrek sancısı - Böbrek ağrısı

  böbrek sancısı neden olur böbrek sancısı nasıl geçer taşı ağrısı nasıl geçer böbrek sancısı, böbrek ağrısı, nasıl geçer, nasıl anlaşılır, nasıl olur, neden olur, ne iyi gelir, belirtileri, nedenleri Yeryüzünde ki en zor ve illet ağrılardan biridir böbrek sancısı. Peki böbrek sancısı neden olur ve nasıl geçer; buyun öğrenelim Melek'ler. Böbrek ağrısı ikiye ayrılır: NEFRİT Böbreklerin...
 4. Adet Sancısı Neden Olur?

  Adet Sancısı Neden Olur?

  Adet sancısı yaygın bir şikayettir ancak eğer adet düzensizliği gibi, adetle ilgili başka sorunlar ve olağan dışı belirtiler varsa bir jinekolog muayenesi gerekir. Kadınlar çoğu kez çevrelerindeki hikayelere göre ya da kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizliği veya şiddetli adet sancısı gibi şikayetleri çözmeye çalışır. Oysa bu şekilde, çözümü geciktirmek dışında bir sonuç almak mümkün...
 5. Evlenince adet sancısı azalır mı?

  Evlenince adet sancısı azalır mı?

  Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore”dir. Genellikle ağrı kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başlar, aralıklıdır ve 1-3 gün içerisinde yavaş yavaş azalır. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. hisler eşlik edebilir. Özellikle migreni...

Sayfayı Paylaş