Kedilerde gebelik belirtileri nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Kedilerde gebelik belirtileri nelerdir ?
Kedilerde hamilelik belirtilerini merak ediyor musunuz ? Bu makalede kedilerde gebelik,kedilerde gebelik belirtileri, kedilerde hamilelik,kedilerde hamilelik belirtilerine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz. Kediler için tipik gebelik süresi yaklaşık 9 hafta dır. Dişi bir kedi, 4 aylıkken hamile kalabilir. Bir kedinin hamile olup olmadığını anlamak her zaman kolay değildir.Başlangıçtaki ilk birkaç haftada, genellikle dışa dönük değişiklikler yoktur. Bununla birlikte, değişiklikler başladıktan sonra onları fark edeceksiniz. Bununla birlikte, kesin olarak bilmenin en iyi yolu tabii ki kedinizi veteriner hekiminize götürmektir.kedilerde gebelik.jpg

Bir dişi kedi, hava ısındığın da ve yetişkin kilosunun yaklaşık % 80 ine ulaştığında östrüs siklusuna başlayabilir. Bu, olağan dışı vakalar da bir kedinin en erken dört aylıkken gebe kalması mümkündür. Çiftleşme davranışlarını izleyin. Kedi başlangıçta huzursuzluk belirtileri gösterir sonra daha sevimli görünmeye başlar ve iştahında artış olur. Kızışma döneminde kediniz size daha çok yaklaşacak ve etrafınızda dönmeye başlayacaktır. Kedinizin son zamanlarda sıcak kanlı olduğunu belirlerseniz, hamilelik kesin bir olasılıktır.


Kediler adet olur mu ?
Hamilelik BelirtileriHamile bir kedi , fiziksel ve kişilik değişikliklerini gösterecek ve üreme işleminden sonraki üç hafta içinde daha belirgin hale gelecektir. Hamile bir kedi yiyeceklere artan bir ilgi gösterecektir. Hamile kediler de kusabilir. Bu tam olarak bir gebelik septomu değildir, ancak kusma devam ederse veya sık görüldüyse, veteriner müdahalesine ihtiyaç vardır. Gebeliğin beşinci haftasında bir süre hamile bir kedinin karnı belirgin şekilde şişmeye başlayacaktır.


kedi.jpg

Daha fazla uyku


Iştah artışı


Kusma


Karın boyutu büyür


Daha fazla sevecen olur


Kediniz kilo alır


Doğum için sakin yerler arar
Veteriner hekiminiz kediyi inceleyebilir ve ultrason veya hormonal test uygulayarak gebeliği onaylayabilir. Gebeliğin toplam süresi yaklaşık dokuz haftadır ancak değişebilir. Yaklaşık üç hafta içinde, hamile bir kedinin meme uçları renklenir ve büyür. Yandan bakıldığında, hamile kediler sıklıkla hafifçe yuvarlak ve şişkin bir karına sahiptir. Tıpkı insanlar gibi, hamile bir kedi de bazen sabahları kusabilir. Hamileliğin son birkaç haftasında kalori alımını arttırın. Kedinizin daha fazla gıdayı tükettiğini ve doğum yapmaya yaklaştıkça kilo aldığını fark edebilirsiniz. Kediniz doğuma yakın yuva aramaya başlayacaktır. Evde sıcak, kuru ve sakin bir yere bir kutu yerleştirin . Kutunun içine eski battaniye yada havlu yerleştirin.Kedinizin yiyeceklerini, suyunu bu kutunun yanına koyun.İlk Üç Hafta


1-3. Haftalarda, kedinizin hamile olduğunu fark etmeniz pek olası değildir. Bu aşamada, kedinizin davranışları hiç değişmeyecek ve ağırlıktaki herhangi bir değişikliği fark edemeyeceksiniz. İki hafta sonra, kedinizin meme uçlarının genişlediğini fark edebilirsiniz. Bu tipik bir işarettir. Bu süre zarfında, kedinizi iyi beslediğinizden emin olun.


İkinci Üç Hafta


Kedinizdeki değişiklikleri göreceğiniz zaman. Kedinizin bu dönemde enerjisi azalır.Karnı şiş görülebilir.Beş hafta sonra kedinin diyetinde bir değişiklik önerilir. Kalsiyum takviyeleri önemlidir.


Son aşama


7-10. Haftalar kedi hamileliğinin son aşamasıdır. Kediniz eskisinden çok daha ağır olacak. Bu süre zarfında bazı kediler obezleşebilir. Doğum yapmak üzere olduğu için stres seviyeleri artacak. Yuva yapmak için bir yer aramaya başlar ve herkesten uzak durur.Gebelik onaylandıktan sonra kedinin evde bakımı için düzenlemeler yapın.Veteriner kontrolünden geçtikten sonra aşıları ve beslenme gereksinimleri ile ilgili veterinerle konuşun.Kedinizin Gebelik süresince besleyici zengin bir diyete ihtiyacı vardır. Kediniz büyük ihtimalle daha sık yiyebilir, ancak daha az miktarda yiyebilir. Her gebelik planlandığı gibi gitmiyor. Gebelik ölü doğumla sonuçlanabilir. Eklampsi , huzursuzluk, solunum, koordinasyon kaybı, kas spazmları veya nöbet benzeri gibi belirtileri bulunan hayatı tehdit eden bir durumdur. Bu septomları fark ederseniz kedinizi hemen veterinere götürün.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Kedilerin de demekki gebelik belirtileri oluyormuş. Hiç dikkat etmemiştim yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum. Özellikle kedilerin de insanlar gibi gebelik döneminde kusması bana çok ilginç geldi. Daha önce safinaz diye bir kedim vardı 6 yavrusu oldu kusmasına şahit olmadım ama sürekli uyurdu ve iştahı açılmıştı. Kedi sahipleri için güzel ve faydalı bilgiler paylaşım için teşekkürler .
 

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Kedilerde gebelik 60 ila 67 gün sürer ve ortalama 65 gündür. Yaklaşık 9 haftadır.lk haftalarda işaretler kolayca fark edilemez ve kedilerde gebeliği onaylamak zor. Ayrıca, insanlar için olduğu gibi, kediler için erken hamilelik testleri yapılmaz.Kedilerdeki gebeliklerin erken şarkıları çiftleşmeden yaklaşık iki ila dört hafta sonra ortaya çıkmaya başlar . Kusma, ilgisizlik,iştahsızlık yada iştah artışı görülebilir. iştah genellikle kedilerde gebeliğin başlangıcından sonra artar. Bunun nedeni, fetüsün büyümesi için kedinin enerji gereksinimlerinin artmasıdır.Kedilerde hamilelik hakkında erken bir onay almak için en iyi yol bir veteriner hekimi ziyaret etmektir. Abdominal ultrason ile gebelik tespit edilebilir. Çiftleşmeden yaklaşık 35 gün sonra, kedinizin meme uçları daha pembe hale gelebilir ve şişebilir. Fetüsler büyüdükçe kedinin karnı da büyür; doğum yaklaşırken kadın kedi sessiz yer arayabilir ve yumuşak malzemelerden yuva yapabilir. İkinci yarıda gebeliğin yaklaşık 4 haftasında kediniz çok daha net gebelik bulguları gösterecektir. Kedinizin hamile olduğundan kuşkulanıyorsanız, onaylamanız için veterinere götürmeniz en doğrusudur.
 
Üst