Kedilere ekmek zararlı mı ?

Uzman SühaN

Administrator
Kedilere ekmek zararlı mı ?
Kedinizi yediğiniz aynı gıdalarla beslemek güzel ve şaşırtıcı bir his veriyor olabilir. Öte yandan, insanlar için mükemmel olan bazı gıdalar kediler için toksik olabilir, bu yüzden her türlü gıdayı kedinize vermekten kaçınmalısınız.Genel olarak, yediğimiz gıdaların çoğu kedilere verilebilir, ancak kaçınılması gereken bazı gıdalar vardır.Ekmek, insanın en sevdiği gıda maddelerinden biridir. Ekmek her evde kolaylıkla bulunduğun dan kedi sahipleri, kedilerine ekmek sunuyor. Peki kedilerin ekmek yemesi doğrumu ? Kediler için ekmek yemek zararlı mı ? Detayları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


kediler ekmek yermi.jpgKedilerde ağız ve diş sağlığı

Kediler ekmek yiyebilir mi?


Kısacası, evet, kediler ekmek yiyebilir, ancak sadece ılımlılıkla. Ekmeğin tadını çıkaran kedilerin vücutları karbonhidratları sindirebilir, emebilir ve metabolize edebildiğinden az miktarda ekmek vererek kedinizi şımartabilirsiniz .

Kedilerin aşırıya gitmeden ekmek yemesi güvenlidir. Aslında, çoğu kedi ekmeğin tadını seviyor. Ancak, kedilerin her çeşit ekmeği yiyemeyeceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, sarımsak ve kuru üzüm ekmekleri kedigiller için güvenli değildir çünkü sarımsak ve kuru üzümler kedilere toksiktir. Az miktarda beyaz veya buğday ekmeği kedilere zarar vermese de bazı ekmek türlerinden daima kaçınılması gerekir. Sarımsak veya soğan gibi toksik maddelerle tatlandırılanlar da dahil olmak üzere ekşi ekmekler, asla kedilere verilmemelidir .


Kediye verilmemesi gereken gıdalar


Her şeyden önce, kediniz için kesinlikle toksik olan ve onlara kesinlikle verilmemesi gereken bazı gıdalar var. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Çikolata

Üzüm ve kuru üzüm

Soğan ve sarımsak

Yer fıstığı ezmesi

Alkol

Suni bir tatlandırıcı


kedi ekmek yermi.jpgKedilere yoğurt vermek sakıncalımı ?

Kahverengi ekmek lif açısından zengindir, bu yüzden insanlar için iyidir, ancak kediler bu yararı yaşamayacaktır. Basitçe, kedinizi ekmekle beslemenin bir anlamı yok. Beyaz ekmek insanlara daha az fayda sağlar, ancak kedilerde de aynı etkiye sahiptir. Bazı besinlerin kedileri için zararlı olacağını aklınızda tutun. Bu gıdalardan biri fıstık ezmesidir. Az miktarda kedinizin yemesinde bir sakınca yoktur fakat fazla fıstık ezmesi tüketimi kedinizin boğazına yapışabilir ve boğulmasına neden olabilir. Şeker ve tuz içeren kızarmış ekmekleri de kedinize ikram etmeyin. Bu zararlı olur. Kediler ete bayılırlar. Normalde et yiyorlar ve güçlü bir vücut için et yemesi gerekiyor, bu nedenle pişmiş sığır, tavuk, hindi ve yalın şarküteri etlerini deneyin.Çiğ et yedirmeyin bu kedinizi hasta yapabilir.


Yumurta kediler için protein kaynağı olarak harikadır. Kediniz için balık harika bir seçenektir. Omega-3 yağ asidi içerir, artrit, böbrek hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarını önler.Birçok kedi, aslında sebze sevmez.Sebzeler vitamin bakımından zengindir ve sindirim için de faydalıdır. Bu nedenle kediniz lezzeti seviyorsa, salatalık, mantar topağı, buharda pişmiş brokoli veya buğulanmış kuşkonmaz verebilirsiniz.


Obezite kedilerde artrit ve şeker hastalığı gibi birçok potansiyel komplikasyona sahiptir ve hatta erken ölümle sonuçlanabilmektedir. Kedinize ekmek yedirmeden önce yine de mutlaka veterinere danışın. Son olarak Ham maya veya pişmemiş hamur kedilere verilmez, çünkü yutulduktan sonra midede şişmeye devam edebilir ve şişme tehlikeli olabilir. Ayrıca, maya fermantasyonun yan ürünü olarak alkol üretir. Bu alkol hızla kan dolaşımına absorbe edilebilir ve bu da alkol zehirlenmesine neden olabilir. Bu nöbetler ve hatta solunum yetmezliği ile ilerleyebilir. Kediniz pişmemiş ekmek hamuru yutarsa mutlaka veteriner hekime götürün.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Yani normal katkısız ekmeğin kararında verilmesinde bir sakınca yok. Ama böyle üzümlü cevizli vs ilaveli ekmek vermek zararlı. Ben daha önce yozgatta oturuyordum. Komşumuz kedilere sürekli süt ve ekmek karışımı verirdi. Bayat ekmekler çöpe gitmemiş olurdu kedilerde nasipleniyordu. Ekmek her evde kolayca bulunduğundan insanlar kedilere genelde ekmek veriyor . Makalede belirtildiği gibi aşırıya kaçmamak kaydıyla katkısız ekmek kedilere verilebilir.
 
A

AYŞEGÜL ÖĞDÜR

Forum Okuru
BİZ BUGÜN COK GÜZEL BİR KEDİ EVİ YAPTIK VE KEDİ EVİMİZ İÇİNDE YEMEK OLARAK NE VERE BİLİRİM DİYE DÜŞÜNÜYORDUM VE İNTERNET BENBENDE İ BU GÜZEL SİTE İLE KARŞILAŞTIRDI BİZİM EKMEKLERİMİZ RAMAZANDA YENMEDİĞİ İÇİN KURUDULAR HAFİF ISLATCAM.
EVİ YAPIMIMDA YARDIM EDEN CANIM ARKADAŞIM ELİFE TEŞEKKÜRLER. :)
 
Üst