Kellik Sorunu

M

Misafir

Forum Okuru
Kellik Sorunu
Kellik Sorunu
Kellige yol açan temel faktör
Israilli bilim adamlari, kellige yol açan temel faktörü belirledi. Journal of Investigative Dermatology dergisine göre, Israil Teknoloji Enstitüsü bilim adamlari, gelecekte uygulanabilecek bir terapiyle, vücudun savunma sistemini harekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açikladi. Kafa derisinde bir veya daha fazla küçük yuvarlak ve yumusak kelliklerin meydana gelmesiyle baslayan hastaliga etkili bir tedavi uygulanamadigi ve hastaligin vücuttaki bütün killarin yok olmasina neden oldugu belirtiliyor. Hastaligin, vücuttaki beyaz hücrelerin, deride saç büyümesini saglayan hücrelerin bulundugu küçük keseciklere saldirmasiyla basladigi biliniyor.

Arastirmacilar, insandan aldiklari hastalikli deri parçasini, bagisiklik sistemi yok edilmis farelere asiladi. Bu sekilde farelerin bagisiklik sisteminin dokuyu reddetmesi önlendi ve hastalikli deride tekrar saç büyümesinin basladigi gözlendi.

Daha sonra insan T hücrelerini, saça renk veren hücrelerden alinan protein parçalariyla karistirarak farelere enjekte eden uzmanlar, hastalikli deride saç dökülmesinin tekrar basladigini saptadi.

Bilim adamlari, protein parçalarinin antijen gibi davranarak bagisiklik sistemini saldiriya geçirdigini düsünüyor. Simdiye kadar sadece steroitle tedavi yoluna gidilen hastaligin tamamen iyilestirilemedigini belirten uzmanlar, steroitin yan etkisinin de bulunduguna isaret ediyor.

Saç dökülmesi herkesin sorunu
Kadinlarin yüzde 40'i, erkeklerin ise yaklasik yüzde 50'si yasamlarinin bir bölümünde saç dökülmesi sorunu yasiyorlar.

Ankara Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof.Dr. Cengizhan Erdem, kadin ve erkeklerde saç dökülmelerinin en sik rastlanan nedeninin, androjen (erkeklik) hormonlari, yas ve genetik özellikler sonucu ortaya çikan (Androgenetik) saç dökülmeleri olduguna dikkati çekti.

"Kadinlarin yüzde 40'i, erkeklerin ise yaklasik yüzde 50'si, yasamlarinin bir bölümünde bu tür saç dökülmesi ile karsi karsiya kalirlar" diyen Prof. Dr. Cengizhan Erdem, 40-50 yaslari arasinda her 10 erkekten 4'ünde belirgin bir saç kaybi bulundugunu, androgenetik saç dökülmesinin 10'lu, 20'li ya da 30'lu yaslarda da baslayabildigini kaydetti.

Kadinlarda ve erkeklerde saç kaybinin farkli sekillerde ortaya çikabilecegine dikkati çeken Prof. Dr. Erdem, erkeklerde alin köseleri ve tepe bölgelerinde saç dökülmesi görülürken, kadinlarda tepe bölgesinde kismi bir saç dökülmesi ile karsilasildigini belirtti.

Saç dökülmesinin tedavisi
Prof. Dr. Erdem, erkeklerde saç dökülmesinin tedavisinde çesitli losyonlar, ilaçlar kullanildigini ifade ederek, söyle konustu: "Kullandigimiz ilaçlar, saç dökülmesini yavaslatarak hastalarin önemli bölümünde saçlarin gürlesmesine yol açmaktadir. Ilaçlar, kil köklerinde aktif erkeklik hormonu olusumunu engellemektedir. Kadinlardaki saç dökülmesinde de bir solüsyon kullanilmaktadir."

Türkiye'de çok çesitli saç tedavi sekilleri uygulandigini vurgulayan Prof. Dr. Erdem, tibbi olmayan bu yöntemlerin büyük bölümünün para kaybina yol açtigini ve etkili olmadigini söyledi. Prof. Dr. Cengizhan Erdem, saç ekimine de deginerek, özellikle saçli derinin ön bölümünde saç dökülmesi olan erkek ve kadinlarin bu yöntemden yararlanabildigini, saçli derinin arka bölümündeki saglikli kil köklerinin alinarak saçlarin dökük oldugu bölgelere ekildigini bildirdi.

Dogal yöntemlerle saçlarinizi canlandirin

Sicak Yag Tedavisi
Kurumus ve yipranmis saçlari en iyi canlandirma yöntemi zeytinyagi tedavisidir. Saçlariniza parlaklik vermek ve beslemek için 2 çorba kasigi zeytinyagini isitin. Bunu yavas yavas tüm saç derinize yedirin. Sicak suda islattiginiz bir havluyu siktiktan sonra bir türban gibi basiniza sarin. Havlu sogurken bu islemi iki veya üç defa tekrarlayarak, basin yagi iyice emmesini saglayin. Sonra saçlarinizi yikayarak, iyice durulayin. Bu bakim türü, özellikle çabuk kirilan saçlar için çok yararlidir.

Hintyagi Tedavisi
Yarim çay fincani hintyagini isittiktan sonra bas derinizi ovarak saçinizin yagi emmesini saglayin. Yavas yavas tarayacaginiz saçlarinizi kaynar suya batiririp siktiginiz havluyla sarin. Bu islemi yaptiktan sonra yarim saat kadar bekleyip sampuanla yikayin. Bu tedavi, fazla ince, çabuk kirilan, kuru saçlara iyi gelir.

Zeytinyagi ve Bal Tedavisi
Yarim çay fincani yesil zeytinyagiyla bir çay fincani süzme bali karistirin. Bu siviyi iyice sallayip çalkalayin ve bir kaç gün dinlenmeye birakin. Daha sonra bu karisimi bas derisinize ovarak ve tarayarak yedirin. Ancak bu islemi yaparken taragin dislerinin bas derinize batmamasina özen gösterin. Basiniza bir naylon torba geçirerek, basin sicakligini muhafaza etmeyi saglayin. Karisimi basinizda yarim saat beklettikten sonra, saçlarinizi bol suyla durulayin. Bu islem, koyu renk saçlarin isiltili bir hal alip parlamasini saglar.

Protein Tedavisi
Yumurta ile yapilacak protein tedavisi hemen hemen her tür saç için uygundur. Iki yumurtayi çirpin ve içine yavas yavas bir çorba kasigi zeytinyagi, bir çorba kasigi gliserin, bir çorba kasigi sirke (mümkünse elma sirkesi) ilave edin. Saçinizi bir kez sampuanladiktan sonra saçlariniza bu karisimi sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarinizi iyice duruladiktan sonra saçlarinizin çok kisa sürede canlandigini fark edeceksiniz.

Kakao Yagi Tedavisi
Koyu renk saçli kisilerin uygulayabilecegi bir baska bakim yöntemi ise asagida anlatilan bu karisimdir. Içinde su kaynayan genisçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabi oturtun. Yarim çay fincani ayçiçegi yagini, 1 çorba kasigi kakao yagini, 1 çorba kasigi susuz lanolini bu ikinci kabin içinde eritin. Bütün bu yaglar eriyince, kabi kaynar suyun içinden alin ve karisimi iyice çirpin. Bu karisimdan 1 çorba kasigi kadarini alarak buna 1 çorba kasigi su katin, iyice karistirin. Bu siviyi ovarak basiniza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarim saat arasinda bekleyin. Ardindan saçinizi yikayip durulayin. Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir canlilik ve parlaklik verir.

Mayonez Tedavisi
Kuru saçlarin en büyük ihtiyaci saç derisinin tikanmis olmasindan dolayi kaynaklanan yag eksikligidir. Bu açigi gidermek için mayonez tedavisi uzmanlar tarafindan önerilen bir bakim türüdür. Bir yumurtayi, 1 çorba kasigi sirkeyi, 2 çorba kasigi bitkisel yagi, ise koyulmadan hemen önce karistirarak çirpin. Bu karisimi bas derinize ovarak iyice içirin. Ardindan saçlarinizi tarayarak bütün karisimin saçlariniza esit yayilmasini saglayin. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarinizi yikayarak durulayin. Bu tedavi bas derisine nem kazandirilmasina yardim eder, kuru saçin yagla beslenmesini saglar.

Kellik icin en eski recete
Bilinen en eski tip belgesi olan 1862 yilinda gün isigina çikarilan ve M.Ö 1500`lü yillarda yazildigi belirtilen Ebers Papirüsü`nde, saç dökülmesini önlemek için reçete bulunuyor. Saç dökülmesini önlemek için demir, kirmizi kursun, sogan, kaymak tasi ve bal karisiminda hazirlanan ilacin yutulmasi ve Günes Tanrisi`na yakarmak gerektigi yer aliyor.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
875
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
980
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
980
*MeleK*
Üst